Türkiye’nin Yeni Fark Yaratanları Aranıyor

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı, Türkiye’nin yeni fark yaratanlarını bulmak için 14. Sezon başvurularını almaya başladı. Programa, www.farkyaratanlar.org adresi üzerinden 30 Kasım 2022 gün sonuna kadar başvuru yapılabiliyor. 
 

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan; “Fark Yaratanlar Programı ile 13 yıldır toplumsal gelişim için faydalı işler yapan bireyleri ve kurumları görünür kılmak için çalışıyoruz. 
 


14. Sezonda da topluma ilham verecek hikâyeleriyle yeni adaylarımızı heyecanla bekliyoruz.” dedi. 
 
Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yaptıkları çalışmalarla yarattıkları olağanüstü etkileri görünür kılmak ve topluma ilham vermek amacıyla yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programının 14. Sezon başvuruları başladı. 
 
Yeni dönemdeki Fark Yaratanlarını arayan programın başvuruları, 30 Kasım 2022 gün sonuna kadar www.farkyaratanlar.org adresi üzerinden gerçekleşiyor. 
 
Fark Yaratanlar Programı’nın 13 yılda yüzlerce hikâyeyi Türkiye ile paylaştığını ifade eden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Vakıf olarak öncelikli hedefimiz, sosyal değişimi ülkemizin geneline yaymak. 
 
Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz Fark Yaratanlar Programı da 13 yılda 44 şehirden toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten 204 bireyi ve kurumu Türkiye’ye tanıttı. Projeler için hazırladığımız ve dijital kanallarımız üzerinden erişime açtığımız hikâyeler çok sayıda insana ulaştı. 
 
Bu hikâyeler aynı zamanda ülkemizdeki fark yaratmak isteyen bireylerin ve kurumların, ‘şikâyet etmeyip harekete geçen’ kişilerin ve kurumların hikâyeleriydi. Geriye dönüp baktığımızda her bir projenin ülke çapında yarattığı etkiyi gördükçe, bu dönüşümün parçası olmaktan daha da fazla mutluluk duyuyoruz. 
 
Bu yıl da toplumsal dönüşüme öncülük etmek üzere çalışan kişi ve kurumların başvurularını dört gözle bekliyoruz.” dedi. 
 
 Fark Yaratanlar Programı, toplumsal sorunların bireysel çaba ve aktif vatandaşlık örneğiyle nasıl çözülebileceğine dair topluma ilham vermeyi hedefliyor. 
 
Programın 14. Sezonunda da adayların belirledikleri sorunlara getirdikleri çözümlerin somut değişim yaratması, yaratıcı, sürdürülebilir, yaygınlaştırılabilir, şeffaf ve güvenilir olması bekleniyor. 
 
Seçilen Fark Yaratanlar, uzmanlar eşliğinde yapılan ihtiyaç analizi sonrasında uzun soluklu bir yolculuğa başlıyor. Fark Yaratanlar Ağı’na dahil olan kişi ve kurumlar; 1 sezon boyunca Sabancı Vakfı ile birebir çalışma şansına sahip oluyor. 
 
Buna ek olarak dahil oldukları ağ içerisinde diğer Fark Yaratanlar ile iş birliği geliştirme, çeşitli atölye ve etkinliklere katılma fırsatını da yakalıyor. Düzenlenen etkinlik ve atölyeler ise yine Fark Yaratanların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor. 
 
Bununla birlikte, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersini alan öğrencilerin oylarıyla belirlenen bir Fark Yaratan, Sabancı Üniversitesi Fark Yaratanlar Özel Ödülü’nün de sahibi oluyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.