2.DÖNEM TEOG SONUÇLARI AÇIKLANDI

Merakla beklenen TEOG 2. dönem sınav sonuçları açıklandı. TEOG sınavları 7-28 Nisan 2016 ve 14-15 Mayıs 2016 tarihlerinde MEB tarafından gerçekleştirilmişti. 

TEOG sınav sonuçlarını öğrenciler E-Okul üzerinden öğrenebilecek. TEOG 2. dönem sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu merak konusu olurken gözler MEB'e çevrilmişti. 

Merakla beklenen TEOG sınav sonuçları açıklandı. TEOG sınav sonuçlarını öğrenmek için haberimizdeki linklerden ilgili sayfaya yönlenebilirsiniz TEOG sınav sonuçları açıklandı.

 1 milyonu aşkın öğrencinin iyi bir liseye girmek için yarıştığı TEOG ikinci dönem sınavlarına göre karnelerine yazılacak TEOG sınav sonuçları açıklandı. Sırada ise liselere girişte etkili olacak Yerleştirmeye Esas Puan’ın (YEP) açıklanması ve tercih kılavuzunun yayınlanması bekleniyor.

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 27-28 Nisan ve 14-15 Mayıs (mazeret sınavları) tarihlerinde yapılan 8’inci sınıflar ikinci dönem ortak sınavların değerlendirme işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8 Haziran’da tamamlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirildi. Ortak sınavlarda öğrencilerin aldığı puanlar, 8’inci sınıf Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) hesaplamasında da kullanılacak. 

E-okul sistemine işlenen sınav sonuçları, ayrıca yazılı olarak öğrencilere gönderilmeyecek. Öğrenci ve veliler, sınav sonuçlarını e-okul sistemi üzerinden giriş yaparak öğrenebilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre YEP’ler ise temmuz ayı ortasında açıklanacak.  

TEOG SINAV SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR? 
 *Ortak sınavlara katılacak olan öğrencilerin puanı tek puan türünde hesaplanacaktır. *Her soru eşit ağırlığa sahip olacaktır. *Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar hesaplanacaktır. *Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir. *Dönem puanı hesaplamasında kullanılacak olan sınav puanı; [(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü ile hesaplanacaktır. *8’inci sınıfta her dönem için yapılan ortak sınavlar sonucunda yapılan hesaplama ile o döneme ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı bulunur. 

Her iki dönem puanının aritmetik ortalaması; ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur ve yerleştirmeye esas puanda kullanılır. *Soru iptali olması durumunda ilgili soru o ders sınavına katılan bütün öğrenciler için doğru kabul edilerek değerlendirilecektir. 

YIL SONU BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANIR? 
Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacaktır. 

Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır. 

AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI NASIL HESAPLANIR? 
Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır. 

YERLEŞTİRMEYE ESAS PUAN NASIL HESAPLANIR? Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.Hürriyet

Blogger tarafından desteklenmektedir.