YÖK ÖĞRENCİNİN EĞİTİM GÖRDÜĞÜ FAKÜLTEDE FORMASYON ALABİLMESİNİ DEĞERLENDİRİYOR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pedagojik formasyonun bir yıla yayılacak şekilde fakültelerde verilmesi yönündeki önerisi üzerine çalışmaya başladı. 

Formasyon için sadece eğitim fakültelerinin kontenjan açması nedeniyle mezunların bir bölümü eğitim alabiliyordu. YÖK, formasyon eğitiminin ilahiyat ve fenedebiyat fakültelerinde de verilebilmesi için bilimsel çalışma yapacak. 

Üniversitelerin fen-edebiyat ve ilahiyat fakülteleri mezunlarının öğretmen olabilmelerine imkân tanıyan “pedagojik formasyon” eğitimi, geçen yıl yapılan düzenlemeyle müfredata dahil edilmişti. 

Geçen yıl ilk kez öğrenciler, formasyonu henüz üniversitede okurken almaya başladı. Öğretmenliklerde okuyan öğrenciler, formasyon eğitimini ya yıl içinde müfredata ekleyerek ya da yaz okullarında alabildi. 

KONTENJAN SORUNU 
Formasyon için sadece eğitim fakülteleri kontenjan açabiliyor. Bu nedenle mezunların bir kısmı eğitim alabiliyor. Ankara Üniversitesi’nde pedagojik formasyon üzerinde çalışan Prof. Dr. Cemal Tosun, “Son sınıf öğrencileri ve mezunlar eğitim fakültelerinde açılan kontenjanlarla eğitim alabiliyor. 

Şu anki uygulamada öğrenciler hem yıl içinde hem de mezuniyet sonrası 1 yıl formasyon alabiliyor. ‘Formasyon yıl içine yedirilsin’ önerisiyle şunu anlıyoruz: İlahiyat fakülteleri formasyon verilecek öğrenci kontenjanını kendi belirlesin ve eğitim bu fakültelerde verilsin” dedi. 

BİLİMSEL OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK 
 YÖK, ilahiyat fakültelerinin formasyon eğitimi vermeye uygun olup olmadıklarını bilimsel olarak değerlendirecek. Daha sonra bir karar oluşturulacak. 

YÖK’ün “uygun” bulması durumunda ilahiyat ve fenedebiyat fakülteleri öğrencileri kendi fakültelerinde formasyon eğitimi alabilecek. Böylece mezun olduktan sonra hem daha çok öğrencinin formasyon eğitimi alması, hem de 1 yıllık pedagojik formasyon eğitiminde “zaman kaybı”nın önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Pedagojik formasyon eğitiminde öğrenciler; “eğitim bilimine giriş”, “gelişim psikolojisi”, “öğrenme öğretme kuram ve yaklaşımları”, “rehberlik”, “sınıf yönetimi” gibi ek dersler alıyor.Haber7

Blogger tarafından desteklenmektedir.