Vodafone Elektronik Atıkları Bursalı Çocuklar İçin Kodlama Sınıfına Dönüştürdü

Vodafone, karbon ayakizini küçültme hedefiyle başlattığı “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesini Türkiye geneline yaygınlaştırmayı sürdürüyor. 
 

Şirket, Bursa’da faaliyet gösteren 16 yerel iş ortağının desteğiyle toplanan elektronik atıkları geri dönüştürerek Bursa Görükle Dumlupınar İlkokulu’nda kodlama sınıfı açtı. 
 
Bursa ve çevresinde kodlama öğrenmek isteyen tüm çocukların ücretsiz faydalanabileceği sınıfta, bir yılda 850 öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor. 


 
Daha sürdürülebilir bir dünya hedefiyle çalışmalarını sürdüren Vodafone, elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesini ülke genelinde yaygınlaştırmayı sürdürüyor. 
 
Projeyle elektronik atıkları kodlama sınıflarına dönüştüren Vodafone, proje kapsamındaki 8’inci kodlama sınıfını Bursa’da faaliyet gösteren 16 yerel iş ortağı ile birlikte Bursa Görükle Dumlupınar İlkokulu’nda açtı. Toplam 10 bilgisayarlı kodlama sınıfında Bursa ve çevresindeki tüm çocuklar ücretsiz eğitim alabilecek. 
 
Kodlama sınıfında bir yılda 850 öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor. Bursa Görükle Dumlupınar İlkokulu’nda düzenlenen açılış törenine Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel katıldı.  
 
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel şöyle konuştu: 
“Amaç odaklı bir şirket olarak, 2025 yılına kadar şirketimizin toplam sera gazı salımını %50 azaltmayı ve elektronik atıkların %100’ünün geri dönüştürülmesini hedefliyoruz. 
 
Çevresel ayakizimizi küçültmek amacıyla kapsamlı bir çevre yönetim sistemi uyguluyoruz. Bu anlayışla uyguladığımız e-atık yönetimi sayesinde e-atıkların %99’unu yeniden kullanıyor, lisanslı kuruluşa satıyor ya da geri dönüştürüyoruz. 
 
Operasyonlarımız, ürün ve hizmetlerimiz sonucu ortaya çıkan e-atıkların hem oluşmasını azaltmaya, hem de geri dönüşümünü artırmaya odaklanıyoruz. 
 
E-atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak üzere hayata geçirdiğimiz ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesini ülke genelinde yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Topladığımız e-atıkların geri dönüşümünden elde edilen ekonomik gelirle okullara kodlama sınıfı kuruyoruz. 
 
Bu projeyle e-atıkları artı değere dönüştürmeyi, böylece hem sosyal hem de çevresel etki yaratmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 8’inci sınıfımızı değerli iş ortaklarımızla birlikte Bursa’da açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 
 
Sınıfımızın Bursa ve çevresindeki çocuklarımıza yeni ufuklar kazandırmasını diliyoruz. Vodafone olarak, herkes için daha iyi bir gelecek hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz.” 
 
 Toplam 4 ton e-atık geri dönüştürüldü 
Vodafone, eğitime destek olma ve çevresel etkisini azaltma hedeflerini harmanladığı “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesiyle, çalışanlarının, iş ortaklarının ve müşterilerinin evlerinden getirdiği elektronik atıkları topluyor ve lisanslı geri dönüşüm firması Akademi Çevre tarafından geri dönüştürülmesini sağlıyor. 
 
Küçük ev aletlerinden bilişim ekipmanlarına, oyuncaklardan eğlence ve spor ekipmanlarına kadar pek çok e-atığın toplandığı projede bugüne kadar 4 ton e-atık geri dönüştürüldü. 
 
Geri dönüşümden elde edilen ekonomik gelirle, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında okullarda kodlama sınıfı kuruluyor. 
 
Mayıs 2019’da başlatılan proje kapsamında bugüne kadar Mardin Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu, Samsun İlkadım Kubilay İlkokulu, Adana Sarıçam Kürkçüler Ortaokulu, Gaziantep Ticaret Borsası Ortaokulu, Bingöl 100. Yıl Ortaokulu, Çanakkale Mahmudiye İlkokulu, Uşak Bir Eylül İlkokulu ve Görükle Dumlupınar İlkokulu’nda kodlama sınıfları açıldı.  
 
Kurumlar da destekliyor 
“Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesine 2020 yılından bu yana kurumlar da destek veriyor. Bugüne kadar Artıtel, Deloitte Türkiye, Hewlett Packard Enterprise, Karel Elektronik, KPMG Türkiye, Mikrolink, Ostim Organize Sanayi Bölgesi, Balkantürksiad, Uludağ İçecek, İnoksan, Özhan Marketler Zinciri, Penguen Gıda, Artofis Mobilya, Elyafteks, Matlı Yem, Elektroteks, HTS Metal Kalıp Otomotiv, Menejer Bilgisayar, Ballı Metal, Numeko Safety, Mavi Yeşil Danışmanlık, Deniz Tekstil, Yeşim Tekstil, OSBÜK, Üniteks Tekstil, Yavuzçehre Tekstil ve Barga Bayramoğlu Rüzgar Enerjisi Ürünleri projeye dahil oldu. 
 
Son olarak OSBÜK ile yapılan işbirliğiyle proje destek veren toplam kurum sayısı 41 olurken, işbirliği çerçevesinde 14 Organize Sanayi Bölgesi’nde proje uygulamaya başlandı. Bu kurumlar İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Ordu, Kütahya, Batman, Tokat, Sakarya, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Samsun, Tekirdağ ve Giresun’da bulunan ofis ve fabrikalarında 28 binden fazla çalışanın desteğiyle e-atık topluyor. 
 
“Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesinin kurumsal destekçisi olmak için surdurulebilirlik@vodafone.com adresinden iletişime geçilebiliyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.