Yarını Kodlayanlar 1.200’e Yakın Gence Yapay Zekâ Eğitimi Verildi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin ortak projesi “Yarını Kodlayanlar” gençleri geleceğin teknolojisi Yapay Zekâ ile tanıştırmaya devam ediyor. 
 

Türkiye’nin dört bir yanında verilen eğitimlerle bugüne kadar 1.200’e yakın gence ulaşıldı. Projeyle yıl sonuna kadar 3 bin gence ulaşılması hedefleniyor. 
 


Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi, gençleri dijital geleceğe hazırlamaya devam ediyor. 
 
Türkiye’nin dört bir yanında 14-17 yaş arası lise öğrencilerine yönelik Yapay Zekâ eğitimlerinin verildiği projede bugüne kadar 1.200’e yakın gence ulaşıldı. 
 
Haftada 4 gün 16 saat süren online eğitimlerde, gençlere Python programlama dili, temel makine öğrenmesi, basit regresyon, çoklu regresyon, karar ağacı ve rastgele orman regresyon uygulamaları gibi konularda bilgi veriliyor. 
 
Yarını Kodlayanlar Yapay Zekâ eğitimleriyle yıl sonuna kadar 3 bin gence ulaşılması hedefleniyor. Yapay Zekâ eğitimlerini değerlendiren Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi: 
 
 “Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği olarak, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirme hedefiyle 6 yıl önce başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu projeyle, tüketen değil, üreten bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. 
 
Ağustos 2016’da 7-14 yaş arası çocuklarımıza kodlama öğreterek başladığımız yolculuğumuza bugün 14-17 yaş arası gençlerimizi de dahil ederek devam ediyoruz. Bu gençlerimize, geleceğin teknolojisi Yapay Zekâ konusunda kapsamlı eğitimler veriyoruz. 
 
Amacımız, genç nesillerin ilgisini kodlama ve yazılım alanına çekebilmek, teknolojik bakımdan donanımlı olmalarını sağlamak, günümüzde her alanda gördüğümüz Yapay Zekâ teknolojisini öğrenip kullanarak yaratıcı fikirlerini yeni teknolojilerle birleştirmelerini mümkün kılmak. 
 
Bugüne kadar 1.200’e yakın gence ulaştık. Yıl sonu itibarıyla 3 bin gence ulaşmayı hedefliyoruz. 
 
Yapay Zekâ’ya ilgi duyan gençlerimizi eğitimlerimize bekliyoruz. Bu vesileyle, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.” Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise şöyle konuştu: 
 
Habitat Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı olarak ülkemizin dijital dönüşümüne çocukları, gençleri ve ebeveynleri de dahil ettiğimiz çalışmalarımızla katkı sağlamaya devam ediyoruz. Yarını Kodlayanlar projemizle gelecek nesilleri dijital dünyaya hazırlıyor, onların dijital yetkinliklerini geliştiriyoruz. 
 
Projemize 7-14 yaş aralığındaki öğrencilerimizi kodlama eğitimleriyle, 14-17 yaş aralığındaki lise öğrencilerimizi de günümüzde her alanda görmeye başladığımız yapay zeka eğitimleriyle dahil ediyoruz. 
 
 Yapay zeka eğitimlerimize katılan öğrenciler yapay zekanın nasıl işlediğini ve günümüzdeki önemini kavrayarak, Python dili üzerinden eğitmenlerle birlikte konu başlıklarına uygun kodlar yazıyorlar. 
 
Dijital yetkinliklerini geliştirmenin günümüzde ne kadar önemli olduğunun farkında olan gençlerimizin yapay zekaya karşı ilgisi ise her geçen gün artmaktadır. Şu ana kadar yapay zeka eğitimlerimiz aracılığıyla 1200 öğrenciye ulaştık, yeni dönem hedefimiz ise 3000 öğrenciye ulaşmak. 
 
Bu eğitimlerle amacımız kodlama dünyasına adım atan öğrencilerimizin parlak fikirlerini yapay zeka ile birleştirmelerine ve yeni teknolojiler geliştirmesine olanak sağlamak. Yapay zekaya ilgisi olan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm gençlerimiz eğitimlerimize başvuru yapabilirler. 
 
Be vesile ile tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor bayramını kutluyor, bu güzel günü gençlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyorum.  
 
Gönüllülük esasıyla yürütülüyor 
Yarını Kodlayanlar Yapay Zekâ eğitimleri, Türkiye’nin dört bir yanında 60 gönüllü eğitmenle yürütülüyor. Eğitmen kadrosunun artırılması için eğitmen eğitimlerine devam ediliyor. 
 
Yapay Zekâ eğitmenleri için oluşturulan eğitmen kitabında, Yapay Zekâ’nın tanımı ve önemi, Python dili, veri yapıları, veri görselleştirme, makine öğrenmesi, regresyon analizleri, sınıflandırma ve algoritma değerlendirme konuları ele alınıyor. 
 
Eğitime katılan öğrenciler Yapay Zekâ’nın nasıl işlediğini ve günümüzdeki önemini kavrayarak, Python dili üzerinden, eğitmenlerle birlikte konu başlıklarına uygun kodlar yazıyor. 
 
 The Clubhouse Network işbirliği 
Yarını Kodlayanlar’da 14-17 yaş grubu gençlere Yapay Zekâ’nın yanı sıra mobil uygulama geliştirme ve oyun konularında da bilgi veriliyor. 
 
Diğer yandan, iki yıl önce dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network ile yapılan iş birliği kapsamında, online ortamlarda The Clubhouse Network içinde yer alarak gençlerin bu gruplara dahil edilmesi planlanıyor. 
 
Ayrıca, Yapay Zekâ eğitimlerine birkaç meslek lisesinin de dahil edilmesi ve böylece özellikle istihdam edilebilir gençlerin dijital yetkinliklerinin artırılması da hedefler arasında bulunuyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.