Ödüllü Sosyal Girişimcileri Öğretmenlerle Buluşturuyor

Sosyal girişimcilik yönü gelişmiş çocuklar hayata problem çözme becerisi ile atılıyor 
 

Eğitim; geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde başlayan pandemi koşullarına bağlı olarak tüm dünyada en hızlı değişen alanlardan biri oldu. 
 
Yaşanan gelişmeler etkili eğitimin; hızla değişen ve dönüşen bir dünyaya uyum sağlayabilen çocuklar yetiştirmenin yanı sıra, onlara kendi hayatlarında ve bulundukları ortamda değişimi başlatabilecek becerileri de kazandırmanın önemini ortaya koydu. 


 
Uzmanlar erken yaşta bu becerilerle donatılmış çocukların topluma faydalı bireyler olarak yetiştiğine dikkat çekiyor. 
 
ÖRAV’ın 2015 yılından bu yana Türkiye’de uygulayıcısı olduğu uluslararası AFLATOUN programı da 108 ülkedeki çocuklara bu becerilerin kazandırılması üzerinde çalışıyor. 
 
ÖRAV çatısı altında Garanti BBVA desteğiyle yürütülen 5 Taş Sosyal ve Finansal Liderlik Programı Türkiye’deki adını sevilen bir çocuk oyunundan alıyor. 
 
Proje kapsamında bugüne kadar 940 öğretmene, yaklaşık 20.000 öğrenciye liderlik etmek üzere yüz yüze ve uzaktan eğitim verildi. AFLATOUN programı dünyada her yıl 10.5 milyon çocuğa ve gence ulaşarak, sosyal girişimcilik ve finansal okuryazarlık becerilerini geliştiriyor.  
 
Türkiye’nin ödüllü genç sosyal girişimcileri öğretmenlerle buluşuyor 
Çocuklara ve gençlere finansal kaynaklarını akıllıca planlayarak eğitimlerini en üst basamağa kadar devam ettirmeleri ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeleri için beceriler kazandıran program kapsamında, ödüllü üç sosyal girişimci öğretmenlerle buluşarak onlara ilham verecek. 
 
2020’de başlayan ve 7 Nisan saat 19.30’da beşincisi düzenlenecek olan Uzman Buluşması’nın bu ayki teması sosyal ve finansal girişimcilik olacak. 
 
Bugüne kadar dört konuğun ağırlandığı buluşmalara bu ay Mert Karslıoğlu, Ece Çiftçi ve Renan Tan Tavukçuoğlu katılıyor. 
 
Etkinlik öğretmenlerin yanı sıra öğrenci ve ailelere de açık olarak düzenlenecek ve Youtube kanalından ücretsiz olarak canlı yayınlanacak. Canlı yayını izlemek için: https://www.youtube.com/user/ogretmenakademisi 
 
Tohum topları eken eco-Drone projesiyle teknolojiyi çevre sorunlarının hizmetine sundu  
Mert Karslıoğlu, kurucusu olduğu ecording ile iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojileri geliştiriyor. 
 
Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Karslıoğlu, öğrencilik yıllarında kurduğu sosyal girişim ecording ile sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ve doğal kaynakların daha verimli kullanımını desteklemek için çalışmalar yapıyor.  
 
Özgüven sahibi çocukların yetişmesin katkı sağlamak için SosyalBen’i kurdu 
Ece Çiftçi, 2013’te kurduğu SosyalBen ile dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların sosyal gelişimlerini desteklemeyi, özgüven sahibi mutlu bireyler olarak yetişmelerine katkı yapmayı amaçlıyor. 
 
2019 yılında Forbes Türkiye'nin 30 yaş altı en başarılı 30 gencinden biri seçilen Ece Çiftçi, 2017 yılında KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda 34 bin kadın arasından “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” seçildi.
 
‘Puduhepa ve Kız kardeşleri” ile Anadolu’nun kadın kahramanlarını dünyaya anlatmayı hedefledi 
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün ardından MBA derecesini University of Hartford’da tamamlayan Renan Tan Tavukçuoğlu, ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ isimli sosyal sorumluluk projesi ile kız çocuklarının Anadolu kadın kahramanlarından ilham alabilmesi için çalışıyor.
 
5 Taş ile gerçeği kurgudan ayır, keşfet, düşün, araştır, harekete geç! 
Garanti BBVA desteği ile yürütülen program kapsamında, öğrencilerin finansal okuryazarlık ve sosyal girişimcilik konularında bilgi ve becerilerini arttırmak amacıyla yıl boyunca Türkiye’nin farklı illerinden 500 öğretmenle çalışılıyor.
 
Bu sayede öğrenciler çocuk hakları ve sorumlulukları, finansal bütçeleme, planlama ve tasarruf, istek ve ihtiyaç döngüsü ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında çalışmalar yaparak sosyal girişimcilik ekosistemine adım atıyor. 
 
Katılımcılar gerçeği kurgudan ayır, keşfet, düşün, araştır ve harekete geç başlıkları altında hem sosyal hem de finansal fayda sağlayacak projeler üretmeye teşvik ediliyorlar. 


 
Sosyal girişimcilik alanı; çocuğun yaşamını, okulunu, toplumu daha adil, daha güvenli ve sağlıklı hale getirmeye yönelik projeleri içerirken; finansal girişimcilik ise okul zamanında yapılan herhangi düşük bütçeli gelir elde etmek amaçlı projeleri kapsıyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.