Ünlü İsimler Otizme Mavi Işık Yaktı

2 Nisan Günü Tüm Dünyada Olduğu Gibi Türkiye’de de Otizm Farkındalığı İçin Mavi Işık Yakıldı! 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, Nisan ayı ise otizm farkındalık ayı. 

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro - gelişimsel bozukluk olan otizm, Nisan ayı boyunca Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde olacak.

Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ve çalışmaları ileDünya Otizm Farkındalık gününde Türkiye’deki ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatıldı,pek çok ünlü isim otizme dikkat çeken mesajlar verdi.  

Ünlü İsimler Otizme Mavi Işık Yaktı! 
Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 59 çocuktan1’i için konulmakta. 

Bu gerçeğe dikkat çekmek içinyapılan çağrıya kayıtsız kalmayan Neslihan Atagül Doğulu, Kadir Doğulu, Pınar Deniz, Sarp Akkaya, Alina Boz, Alp Navruz, Mine Tugay, Güliz Ayla, Sunay Akın, Ebru Şahin, Esra Erol, Enis Arıkan, Serap Paköz,Çağla Şikel, Kalben, Sercan Badur, Müge Anlı, Metin Uca, Şahin Irmak, Şükrü Özyıldız,Pelin Akil, Seda Öğretir, Hazal Türesan, Bade İşçil, Toygar Işıklı, Dilan Deniz Çiçek, Müge Dağıstanlı,Gülşen Yüksel, Rıza Kocaoğlu, Demet Akalın,Özgür Aras,Ceyda Düvenci,Bülent Şakrak, Deniz Baysal, Doğa Rutkay, Demet Şener, 

Nur Tuğba Algül, Gülben Ergen, Özge Ulusoy, Ebru Akel, Ahu Yağtu, Pelin Öztekin, Ömür Sabuncuoğlu, Fatih Ürek, Gökçen Arıkan, Yüksel Aytuğ, Duygu Bal, Ali Aksöz, Neslihan Yeldan, Bülent Cankurtgibi pek çok ünlü isim ve Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Gençlerbirliği, Konyaspor, Başakşehir gibi pek çok spor kulübü Tohum Otizm Vakfı tarafından başlatılan kampanyaya destek oldu. 

2 Nisan’da Işıklar Otizm Farkındalığı için Yandı! 
Birleşmiş Milletler’in otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için deklare ettiği 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, “Otizme Mavi Işık Yak” Kampanyası’nın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı'nın çağrısı ile otizm farkındalığına destek vermek için 

akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, FSM Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü başta olmak üzere;Amasya Şehir Aydınlatması, Amasya Kalesi, Amasya Antik Kral Mezarları ve Yeşilırmak kenarındaki Yalıboyu, Kadıköy Boğa Heykeli, Pamukkale Travertenler, FourSeasons Hotel, İzmir, Ekonomi Üniversitesi, Zorlu Center, SpineTowerMaslakiAkmerkez Ofis ve Kuleleri, Sabancı Center, FolkartTowers, Nidakule Göztepe, RadissonBlu Hotel Kayseri, Konya Tropik Kelebek Bahçesi, Halkbank Genel Müdürlük Binası, Ramada Gümüşhane, Eskişehir Masal Şatosu, Diyarbakır Surlar, The Land of Legends, Watergarden, Grup İmaj Aydınlatma, Rotana Hotel, Mall of İstanbul, İzmir MistralTower ve Megapol, Ankara Değirmen Köprü, Antalya Büyükşehir Belediye Binası ve Yeni Boğaçayı Projesi, Konyaspor Stadyumu, River Plaza ve Wyndham Grand Otel gibi birçok yapı AGİD üyelerinin katkılarıyla mavi ışıkla aydınlandı. 

 “Otizme Mavi Işık Yak” Kampanyası ile ilgili açıklama yapan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, “Günümüzde her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile doğuyor, her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor. Durum böyleyken Türkiye genelinde yaptığımız araştırmalar gösterdi ki ülkemizde her 10 kişiden 8’i otizmin ne olduğu bilmiyor. 

Rakamlar bize otizm farkındalığı konusunda daha çok çalışmamız gerektiğini gösteriyor. “Otizme Mavi Işık Yak” ise hem bireysel hem de kurumsal olarak destek verilebilecek ve otizm farkındalığı konusunda herkesi harekete geçirebilecek çok önemli bir kampanya. 

Otizme Mavi Işık Yak kampanyasının Türkiye elçisi olarak çağrımıza kulak veren, otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olan, 2 Nisan günü #otizmemaviışıkyak an kişi, kurum ve kuruluşlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, Nisan ayı boyunca yapacağımız farkındalık çalışmalarında yanımızda olmalarını diliyoruz.” dedi.

  “Farklı Bir Okul’ Projesi İle Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Dijital Dünyada Otizme Mavi Işık Yaktı! 

Tohum Otizm Vakfı 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde hem otizme farkındalık yaratmak hem de çocukların eğitimi için ihtiyaç duydukları farklı yaklaşımı sağlamak adına özel bir projeye imza attı. “Farklı Bir Okul” projesi kapsamında; Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun binası gerçek mimari planına sadık kalınarak otizmli çocukların eğitiminde yardımcı bir teknoloji olarak olumlu sonuçlar veren Minecraft oyununun içerisinde inşa edildi. 

Dijital ortamda bir eğitim alanı yaratılıp, özel eğitim programları hazırlanacak Farklı Bir Okul projesinin açılışı 2 Nisan’da otizme mavi ışık yakarak yapıldı.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.