TEOG'un kaldırılması olumlu ancak sınav baskısı sürüyor

Türk Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu "TEDMEM" eğitimdeki sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyan bir rapor hazırladı. 

Raporda sınav sistemlerinde değişikliklerin eğitime etkisi üzerinde duruluyor. Açıköğretim liselerinde okuyanların son beş yılda yüzde 65 oranında arttığına dikkat çekiliyor.  

Türk Eğitim Derneği 2017 yılı eğitim değerlendirme raporunu açıkladı . 
Raporda TEOG'un kaldırılmasıyla yerine getiren adrese dayalı yerleştirme sisteminin olumlu olduğu belirtiliyor. "Ancak nitelikli okullara girmek için yapılacak sınav yine baskı yaratacaktır ve bu da 3-5 yıl içinde yeni bir değişikliğe yol açabilir" deniyor. 

Sınavla yerleştirme yapmayan okulların kalitesinin yükseltilmesi gerektiği belirtiliyor. Yükseköğretime geçiş sınav sisteminde yapılan değişikliklerinse şekilsel ve teknik olduğu ifade ediliyor. 


 Raporda okul başarı puanının dikkate alınmamasının okul eğitimini ikinci plana iteceği belirtiliyor. Hormonlu not sorununun önüne geçilmesi için her okulun başarı sıralaması yapması , öğrenci notunun sıralamaya göre yüzdelik dilim üzerinden hesaplanması öneriliyor. 

Raporda okullaşma oranının ilkokul'da yüzde 91 , ortaöğretimde ise yüzde 82'ye olduğuna dikkat çekiliyor. Lise çağındaki her 100 gençten 18'inin okul dışında kaldığı vurgulanıyor. Sorunun çözümü için eylem planı oluşturulması öneriliyor. 

Rapora göre 2012'de 940 bin olan Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrenci sayısı 2017'de 1 milyon 554 bin 938'e yükseldi. Son beş yılda açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı yüzde 65 arttı . Raporda açıköğretimin örgüt eğitime alternatif olarak görülmemesi, rutin bir seçenek olmaktan çıkması gerektiği belirtiliyor.ntv

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.