2017 Öğretmen alan değişikliği başvurusu nasıl yapılır

Alan değişikliği başvurusu için bekleyen binlerce öğretmenin bekleyişi sona eriyor. Peki öğretmenlerin alan değişikliği başvurusu ne zaman bitecek? 

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin alan değişikliği başvurularının 18 - 22 Aralık tarihleri arasında yapılacağını açıklamıştı. Ancak alan değişikliğinin hangi branşlarda yapılabileceği konusunda kılavuz yayınlanmadı. 

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURU TARİHLERİ 
Öğretmenlerin Alan Değişikliği Başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin alan değişikliği başvuruları bugün alınmaya başlanacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce açıkladığı takvime göre alan değişikliği başvurularını 18 Aralık ile 22 Aralık 2017 günleri arasında alacak. 


ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK? Başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Alan Değiştirme Elektronik Başvuru Formu ile yapılacak ve okul, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince başvuru süresi içinde onaylandıktan sonra geçerlilik kazanacaktır. 

KİMLER ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLECEK? 
MEB tarafından illere gönderilen resmi yazı kapsamında; Bir önceki alan değişikliğinde yaşanan 540 saatlik eğitim programı sorunu bu sefer alan değişikliği kapsamına alındı. 

Sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programını tamamlayan öğretmenler istemeleri halinde özel eğitim alanına geçebilecek.

Kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenler Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programının atanacakları alana da kaynak olması kaydıyla bu alanlara geçebilecekler. 

NOT: Bu ikinci madde çerçevesinde sadece alanı kapatılan öğretmenlere alan değişiklik hakkı verilmektedir. Bu madde kapsamına giren alanlar genelde mesleki ve teknik eğitim veren alanlar içerisinde yer almaktadır. Örneğin Gemi Yapımı ve Matbaacılık alanları. 

Bu alanlarda görev yaparken alanının kapatılmasından dolayı bu alanda görev yapan öğretmenler için atanacak yer kalmamıştır. Bu yüzden bu alanlarda görev yapan öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmıştır.kaynak:haber7

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.