Yeni okul servisi yönetmeliği duyuruldu

Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere 4 bakanlığın ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucu oluşturulan servis yönetmeliğine göre birçok yeni uygulama hayata geçirilecek. 

Bu uygulamalar arasında; okul servislerinde komisyon kurulması, araç takip sistemi ve emniyet kemeri zorunluluğu gibi kriterler var. 

Servis şoförleri çok daha titiz şekilde seçilirken, bir dizi kritere tabi tutulacak. İşte, yeni servis yönetmeliğinin satır başları... 

4 BAKANLIĞIN ORTAK ÇALIŞMASI 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Okul Servis Araçları Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı"nda açıklamalarda bulundular. okul servisi yönetmeliği Bakan Kaya, "Çalışmanın temeli, velilerin evlatlarını güven içinde beklemeleri.." 
Evlatlarımızın güvenliği için 4 bakanınız olarak buradayız. Uzunca bir süredir yapılan çalışmanın neticesini sizlerle paylaştık. Velilerimizin huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü beklerken kaygı değil güven duygusu içinde beklemeleri bizim bu çalışmamızın temelini oluşturuyor. 

Bu yönetmeliğin en önemli farkı taşıma faaliyetinin güvenli hale getirilmesi. 0-3 yaş arası kreşlerin bakımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait. Bakan Soylu, "Velilerimiz, vatandaşlarımız rahat olsunlar." Önemli olan uygulamaktır. Buna geçişte çok zorlayıcı değil, dikkatli ve güvenli bir takım kuralar oluşturulmuş. 

Velilerimiz, vatandaşlarımız rahat olsunlar. Tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur. Denetim görevinin büyük bir bölümü İçişleri Bakanlığımız olarak bize bırakılmaktadır. 

Burada müsamaha gösteremeyiz. Kimse bize darılmasın, gücenmesin. Bedelini toplum olarak ağır ödüyoruz. Tüm personelimize çok teşekkür ediyoruz. Dün 32 bin 438 okulun çevresinde bizim kolluk kuvvetlerimiz uygulama yaptılar. Bunu peyderpey devam ettireceğiz. 

Ailelerin rahat edebilmesi için bilmenizi isteriz ki üzerimize düşen bütün sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz. Bakan Yılmaz, "Komisyonda öğretmen ve veliler olacak." Sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olması yetmez. İyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmazlarındandır. 
Sağlıklı, güvenli ve kaliteli hizmet seviyesinin sağlanması için tüm görevlilerin uyum içinde olması ve servis denetiminin de aksatılmadan yürütülmesi esastır. Komisyonda öğretmen ve veliler olacak. Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek. 

Bu sistemde de eksiklikler olabilir. daha iyi olurdu diye velilerimiz de olabilir. Bu konuda bir şikayet varsa bizim bakanlığımızın iletişim merkezi var 147. Buraya bildirirlerse biz de evlatlarımıza daha iyi bir hizmet veririz. 

YENİ OKUL SERVİSİ YÖNETMELİĞİNDE NELER DEĞİŞECEK? 
Araç takip sistemi ve emniyet kemeri zorunlu hale getirildi. Şoförlere aile hekiminden her yıl rapor şartı getirildi. Denetim için komisyonlar kuruldu. 

Komisyonda öğretmen ve veliler olacak. Denetim görevi İçişleri Bakanlığı'nda olacak. Kovuşturma ve soruşturmalar şoförlüğe engel sayılacak. 

 Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı servis şoförlerine sertifika verecek. Cinsel istismar, uyuşturucu, cinayet suçlusu şoförlük yapamayacak. Üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk zorunlu hale getirildi. 

 Servislerde rehber öğretmen özel reflektörlü yelek giyecek. Servis araçlarında cam filmi yasaklandı. Okul servis araçlarında güvenlik kamerası zorunlu olacak.haber7 Kurallara uymayanların izinleri iptal edilecek.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.