EBA kodlama eğitim sistemi erişime açıldı

Kodlama; geleceğin teknolojik gelişmeleri ile şekillenmiş günlük yaşamda ve iş dünyasının çeşitli alanlarında çalışanlar için anahtar bir yetkinlik olarak görülüyor. 

Akademik bir beceri olarak kodlama, mantıksal akıl yürütmenin bir parçası olarak kabul edilirken aynı zamanda 21. yüzyıl becerilerinden biri haline geldi. 

Kodlama veya programlama becerilerine sahip olmanın, 21. yüzyılda bütün sektörlerdeki çalışanlar için her zamankinden daha önemli hale gelmesi bekleniyor. 

Bu yüzden kodlama becerisini öğrenmek için yeni yollar arayanların ve geliştirenlerin daha önde olacağı varsayılıyor. Nitekim son yıllarda çok sayıda kar amacı gütmeyen kuruluş, yenilikçi ve ilgi çekici eğitim yaklaşımları ile kodlama eğitimi veren ortamlar oluşturdu. 


YEĞİTEK bu farkındalıklarla kodlamayı EBA aracılığıyla öğrenci ve öğretmenleri ile buluşturuyor. Teknolojiyi daha etkin kullanabilen, problem çözme ve ürün geliştirme yeteneklerine sahip nesillerin yetişmesini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren EBA, genelde bilgisayar bilimleri eğitimini özelde kodlama eğitimini desteklemek için blok tabanlı programlama ortamlarından Scratch, Alice ve Blockly'yi "Düşün, Tasarla, Kodla" başlığı ile öğrenci ve öğretmenlerinin hizmetine sundu. 
Blok tabanlı programlama ortamları geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcının, istediği fonksiyonları fare ile tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar ve hikayeler yaratabilmesini sağlıyor. 

Özellikle okuma yazma bilmeyen küçük yaştaki öğrencilerin kodlamayı kolaylıkla öğrenmelerini sağlıyor. Kodlama ile ilgili yeni ve özgün tasarım çalışmaları tamamlandıkça kamuoyuyla paylaşılmaya devam edilecek. Portale http://www.eba.gov.tr/kod adresinden erişilebiliyor.(MEB Personel)

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.