2017 KYK başvuru tarihi ne zaman

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında kalmak, kredi ve burs imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler için başvuru zamanı kesinleşti. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılan son dakika açıklamasında burs ve öğrenim kredisi başvurularına ilişkin öğrencileri yakından ilgilendirecek bilgiler bulunuyor. 

KYK tarafından yapılan resmi açıklamada 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi yurt başvurularının Ağustos ayında alınacağı belirtildi. Geçen yıl 2016-2017 eğitim öğretim dönemi KYK yurt başvuruları 16 Ağustos ile 22 Ağustos 2016 tarihleri arasında alınmıştı. 

KYK BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN? 
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını Ağustos ayında almaya başlayacak. 

KYK'dan yapılan açıklamaya göre, ülke geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) toplam 748 yurtla, 600 binden fazla üniversiteli gence ev sahipliği yapan kurum, bu yılki yurt başvurularını ağustos ayında alacak. 

KYK BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERİYOR? KYK başvuruları Ekim ayında sona erecek ve bundan sonra başvuru yapılamayacak. BAŞVURULAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEK? Öğrencilerin başvuruları "e-devlet"te yer alan öğrenim bilgilerine göre değerlendirilecek. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ NEREDEN YAPILACAK? 
Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye kurumun resmi internet adresi "yurtkur.gsb.gov.tr"den ulaşabilecek. 

BAŞVURU SONUÇLARI NEREDE AÇIKLANACAK? Başvuruların değerlendirmesi sonrasında, burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun kyk.gsb.gov.tr internet adresinde ilan edilmektedir.

2017 KYK BAŞVURULARI NASIL YAPILIR? 
-KYK resmi web sitesine " kyk.gov.tr" adresi girilir. "2017-2018 Öğrenim yılında yurt içinde yükseköğrenim programına girmeye ÖSYM veya ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız" sekmesine tıklanır. 

-Açılan sayfada "Başvuruda dikkat edilecek hususlar "yazısı dikkatlice okunduktan sonra sayfanın en altındaki başvuru şartlarını kabul ettiğinizi onaylamak için onay kutucuğunu işaretleyip "Başvuru ve Güncelleme" sekmesi tıklanır. 

 -Yeni sayfadaki başvuru sahibi kimlik bilgileri doğru olarak doldurulup resimdeki güvenlik kodu girilir. 
 -Açılan yeni sayfada sizden öğrenim bilgileriniz ve okul bilgileriniz istenir. 

-Açılan yeni sayfada sizden ailenizle ilgili bilgiler istenmektedir. (ailede başka eğitim gören var mı, malvarlığı ,geliri vb.) sizden istenen bilgileri doğru olarak girmeniz yararınıza olacaktır. (verdiğiniz bilgilerin doğruluğu kesinlikle araştırılacaktır.) 

-Sizden adres bilgileriniz ve e posta adresiniz istenmektedir. -Son olarak tüm bilgilerinizin doğru olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra kaydet sekmeni tıklayrak, 2018 KYK burs ve kredi başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaksınız. 


KYK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK? 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, KYK yurtlarına başvuruların başladığını hatırlatarak, kredi-burs başvurularına ilişkin şu bilgilerine yer verildi:

 “Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2017 Ekim ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. 

Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.” Öğrencilere TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre her ayın 6.-10. günleri arasında ödeme yapılacaktır. 

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR? 
 -Ön lisans öğrencileri ->Lisans öğrencileri 
 -Açık Öğretim öğrencileri (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) 
-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler -Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez) 
 -Vakıf Üniversitesi öğrencileri 
-LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak) 
-Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler 
 -Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler 
-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir. 

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSUNU KİMLER YAPAMAZLAR? 
-Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler, 
 -Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, 
-Yabancı uyruklu öğrenciler, 
 -Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler, 
-Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, 
 -Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci 
 -Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 -Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, 

 -Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor. 

KYK BURSLARI NE ZAMAN ÖDENMEYE BAŞLANACAK? 
İlk defa burs/kredi alacak olan öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılının ocak ayı itibariyle ödeme yapılmakta iken, 2016-2017 öğretim yılında kurumumuzdan ilk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılacaktır. Kurumdan burs/kredi alan öğrencilere, TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır. 

KYK BAŞVURULARINDA YENİ SİSTEM! 
 KYK, bu yıl yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Geçen yıl kısmi olarak uygulanan sistem bu yıl hayata geçecek ve öğrencilerin okul bilgileri, YÖK’ün sistemi üzerinden alınacak. Uygulama sayesinde öğrencilerin başvuru esnasında yanlış işaretleme yaparak mağdur olmayacak. 

Öğrencilerin başvuru sırasındaki kodlama hatalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan KYK, geçen yıl kısmi olarak uyguladığı sistemi bu yıl tam olarak hayata geçirecek. Buna göre, öğrencilerin okul bilgileri, YÖK'ün sistemi üzerinden alınacak. Uygulama sayesinde öğrencilerin başvuru esnasında yanlış işaretleme yaparak, mağdur olması engellenecek. 

ADAYLARIN KYK BAŞVURULARIYLA İLGİLİ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER! 
 -Bu nedenle öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet'e girip, okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleri bürolarıyla görüşerek düzelttirmeleri gerekecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapılamayacak. 

-Bilgilerinde hata olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. 

 -Ayrıca başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için, e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimlikleri ile PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet'e giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor. 

 Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. 

KYK BAŞVURUSU İÇİN İSTENİLEN ÖNCELİK BELGELERİ NELERDİR? 
 -Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge), 
 -Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi) ->Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 

 -Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) -Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.) 

 -Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis'den alınmaktadır.) Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde Kurumun "Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.HABER7

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.