TEOG’A HAZIRLIK SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Liseye giriş sınavı olan TEOG Birinci Basamak Sınavı’nda geri sayım başladı. 

Uzun bir maratonun ilk basamağını atlayacak olan öğrenciler ve ailelerinde sınav tarihinin yaklaşması ile beraber heyecan da giderek artıyor. 

Uğur Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi Koordinatörü Ayşegül Gürcü, anne ve babaların sınav öncesinde öğrenciye sağlayacakları psikolojik desteğin öğrencinin başarısında artış sağlayacağını vurguluyor. 

Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG 1 sınavı, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İstediği liseye girebilmek için TEOG sınavında ter dökecek olan öğrencilerde sınav gününün yaklaşmasıyla beraber stres seviyesi de giderek artıyor. 

Bu süreçte ailelere büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Ayşegül Gürcü, “Belirli bir orandaki stresin öğrenci üzerinde çalışmaya teşvik edici bir gücü oluyor. Fakat stresteki oranın artması öğrencinin başarı düzeyini olumsuz etkileyerek stresin daha çok artmasına neden oluyor. 

Bu gibi durumlarda ailelerin öğrenciyi rahatlatması ve bu kısır döngüden kurtarması gerekiyor” dedi. Gürcü, stres yaşayan öğrencilere karşı ailelerin neler yapabileceklerini şu sözlerle anlattı; “Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamak yerine kendisiyle kıyaslayarak gelişimini takip edin. 

Çocuk sınava hazırlanıyor diye eve misafir kabul etmemek ve olağan üstü tavırlar sergilemek yerine evdeki normal düzeninize devam ederken ders çalışılabilecekleri steril bir ortam yaratın. Televizyonu kapatmak yerine sesinin kısılabileceği gibi. 

Çocuğun kendisine vakit ayırmasını sağlayın. Çocuğa karşı beklenti içerisinde olmadan güvendiğinizi belli edin. Sınavı kazanamaması durumunda alternatifleri olduğunu hatırlatın’’ diyor. 

“Moral ve motivasyon yüksek, kendine güven tam” Öğrenim dönemi boyunca sınav için hazırlık yapan öğrencilere moral ve motivasyonlarını yüksek tutmalarını tavsiye eden Gürcü, “Moral ve motivasyonunuzu bozacak aktivitelerden, ortamlardan ve kişilerden uzak durun. 

Derslerinizin yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz aktivitelere zaman ayırın. Uyku ve yemek düzeninize, sağlığınıza dikkat edin. Dönem boyu sarf etmiş olduğunuz çabanın karşılığını alacağınıza olan inancınızı kaybetmeyin. En önemlisi kendinize güvenin” dedi.

Blogger tarafından desteklenmektedir.