ÖĞRETMEN NORM KADROLAR SÜREKLİ GÜNCEL TUTULUYOR

Norm kadro güncellemesi yapılmadan Öğretmen yer değiştirmelerinin yapılması halinde mağduriyetler oluşacağına dair haberler üzerine MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada 

Norm kadro yönetmeliğine göre eğitim kurumlarının normunun sürekli güncel tutulduğunda ve mevcut durumda öğretmen normunu etkileyecek bir karar ve uygulama olmadığı için Bakanlığın Norm Kadro Güncellemesi yapmanın bir anlamı olmayacağını gerekçeleriyle açıkladı 

Meb Personel , Personel Meb ,Meb PersoneliMilli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin 2015 yılı isteğe bağlı İl içi ve İl dışı yer değiştirme takvimi ve duyurusunu hafta içinde yayımlamıştı. Yapılan duyurudan sonra Norm Kadro Güncellemesi yapılmadan yer değiştirme işlemlerin yapılması halinde mağduriyetler oluşacağıda dair yapılan açıklamalar üzerine MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada

özetle Norm kadro yönetmeliğine göre eğitim kurumlarının normunun sürekli güncel tutulduğunda ve mevcut durumda öğretmen nornumu etkliyecek bir karar ve uygulama olmadığı için Bakanlığın Norm Kadro Güncellemesi yapmanın bir anlamı olmacayağını ifade etti. 

İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'nun konu ile ilgili Twitter adresinden yapmış olduğu o açıklama Bugün norm kadro güncellemesi ile ilgili yapılan açıklamlarla ilgili;birkaç yanlış noktayı düzeltmek de fayda görüyoruz.Şöyle Bakanlığımız norm kadro Yönetmeliği hükümlerine göre okul ve kurumların norm kadrolarını sürekli güncel tutulmaktadır. 

Şöyle ki, yeni açılan okul ve kurumların ve yeni açılan sınıfların okul/kurum açma veya sınıf açma onayları ile birlikte Bakanlığımıza ulaşması durumunda okul ve kurumların normları süre aranmaksızın belirlenerek sisteme işlenmektedir. 

Diğer taraftan, Talim ve Terbiye Kurulunca ders saatlerinde ve haftalık çizelgelerde her hangi bir değişiklik yapılmadığı gibi eğitim dairelerinin eğitim kurumlarının öğretmen normunu etkileyecek bir kararı ve uygulaması bulunmamaktadır.

Bu noktadan hareketle,eğitim kurumlarının normunun sürekli güncel tutulduğu dikkate alındığında; Ekim 2014 ile Mayıs 2015 arasında değişen bir durum yok ise Bakanlığın norm güncellemesi yapmasının bir anlamı olmayacaktır. 

Ayrıca Dönüşen eğitim kurumları bakımından ise örnek vermek gerekirse; İlk öğretim okulu iken orta okula dönüşen ancak uhtesinde ve 4 üncü sınıf bulunan okullarda bu yıl 4 ünü sınıfı okutan sınıf öğretmenlerinden 12 Haziran 2015 tarihinde öğrencilerinin mezun olması sonucunda norm fazlası olacaklar il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir. 

Ancak bu öğretmenlerin görev yaptıkları eğitim kurum müdürlüklerince başvuru sayfasında bulunun “12 Haziran 2015 tarihinden sonra norm kadro fazlası ” butonunu işaretlemeleri gerekmektedir. (www.mebpersonel.com)

Blogger tarafından desteklenmektedir.