ÖĞRETMENLER E-IMZAYA GEÇIYOR

MEB bünyesinde görev yapan tüm öğretmenlerin e-imzaya geçişi için hazırlıkların sürdüğünü bildiren Tırnakçı, şu açıklamalarda bulundu: 


"Okullardaki tüm öğretmenler, e-imzaya kavuşacak. E-imza üzerinden işlemlerini yapabilecek. Burada bürokrasiyi azaltmaya çalışıyoruz. Tabii bir de tüm yazışmaları sisteme dahil ederek güvenliği sağlamış oluyoruz. 

Bilişim teknolojilerinin ve bu sistemin kullanılması, hem vatandaşın güvenliği, hem sistemin dinamik kullanımı açısından beraberindeki Türkiye'nin gelecek vizyonu açısından önem arz ettiğini düşünüyoruz. 

Öğretmenler, e-imzalarıyla kurum işlerini, rotasyon, izin ve nakil taleplerini e-imzalarıyla bakanlığa iletebilecekler." Tırnakçı, ilk e-imzayı, bu yılın eylül ayından itibaren öğretmenlere vermeyi planladıklarını belirterek, "Daha sonra, kademe kademe 800 bin öğretmenin tamamı 2016'nın sonunda e-imzaya geçmiş olacak" bilgisini verdi. 

MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Bilal Tırnakçı, ayrıca TEOG sınavlarını da sanal ortamda yapabilecek altyapı ve donanıma sahip olduklarını söyledi. 
Tırnakçı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nın sahip olduğu varlıkların korunması ve uygun biçimde yönetilmesi için TS-ISO/IEC 27001 standardının uygulandığını söyledi. E-sınav uygulamasına ilişkin bilgileri veren Tırnakçı, motorlu taşıt sürücü adaylarına yönelik e-sınavların pilot bölge olarak 2010'dan beri Ankara'da yapıldığını, bu sınavın yakında Eskişehir'de de yapılacağını açıkladı. 

Bu çalışmanın ileride yapılacak e-sınav uygulamaları ile ilgili bir ön çalışma olduğunu belirten Tırnakçı, "Geniş bir soru havuzumuz var. Dışarıdan sızmalara karşı güvenlik üst düzeyde" bilgisini paylaştı. 

E-sınav uygulamasını ileride TEOG ve diğer sınavlarda da uygulamayı düşündüklerini bildiren Tırnakçı, "TEOG'la ilgili belirlediğimiz bir takvim yok ama şu anda biz hazırız. Onun mikro uygulamalarını yaptık" dedi. Tırnakçı, TEOG sınavlarını sanal ortamda yapabilecek altyapı ve donanıma sahip olduklarını belirterek, "Bunun için Bakanlık önce karar alacak, Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü bizden talepte bulunacak. 

Biz bu alanda mikro uygulamalar yaptık. Çocuğun sınav kağıdını işaretlemesiyle bizim ekranlarımızı işaretlemesi anlamında bir fark yok. Ayrıca sınav sonuçlarının hızlı geri dönüşü anlamında artıdayız. Anında sonuç verebiliyoruz. Şimdi bir ay bekleniyorsa o zaman iki günde verebiliriz. 

MEB, e-sınav konusunda teknik olarak her türlü donanıma sahip ancak TEOG'un elektronik sınav şeklinde yapılması için şartların oluşması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı. MEB'de 1 milyona yakın çalışan bulunduğunu, çalışanların tüm iş ve işlemlerinin MEBBİS üzerinden yapıldığını anlatan Tırnakçı, sistemin sorunsuz çalıştığını söyledi. 

E-okul sisteminin de yüksek güvenlikle korunduğunu dile getiren Tırnakçı, e-okuldan 927 farklı istatistiki bilgiye ulaşılabileceğini aktardı. "Kriz tedbirlerini aldık" Tırnakçı, MEB'in resmi web sitesinin aylık görüntülenme oranının 10 milyon 74 bin olduğunu, bu yönüyle Türkiye'nin en çok görüntülenen sitelerinden birini yönettiklerini söyledi. 

Özellikle öğretmen ataması ve sınavların açıklanma dönemlerinde sistemde bir tıkanma yaşanmaması için tedbirler aldıklarını belirten Tırnakçı, "Türkiye genelindeki elektrik kesintisinde bile sistemlerimiz kesintisiz hizmet vermeye devam etti ve hiçbir veri kaybı da olmadı. Bu bina çökse bile en fazla bir günde sistemlerimizi tekrar ayağa kaldıracak şekilde kriz tedbirleri almış durumdayız" diye konuştu. 

MEB bilgi işlem sistemlerinin güvenliği için zafiyet testleri uyguladıklarını belirten Tırnakçı, hacker saldırılarının sayısına ilişkin bir soru üzerine, Bakanlık'ın resmi internet sitesine günde 20-25 büyük çaplı, 500-600 küçük çaplı saldırının geldiğini bildirdi. 

Tırnakçı, e-okula yapılan saldırıların da dahil edilmesi halinde günde 35 büyük çaplı, 4 binin üzerinde de küçük çaplı hacker saldırının yapıldığını belirterek, "Sınav açıklama dönemlerinde saldırılar artıyor. 

Biz bunları önceden tahmin ettiğimiz için gerekli tedbirleri alıyoruz" dedi. Evrak yönetimi bir tık mesafede Bilal Tırnakçı, İçişleri Bakanlığı ile yürütülen "e-otoban" projesi hakkında da bilgi verdi. 

Proje sayesinde, MEB'in valiler ve kaymakamlar tarafından imzalanacak evrakları tek bir platformda imzalanabilir hale getirdiğini belirten Tırnakçı, projenin Ankara'nın ardından Türkiye geneline yaygınlaştırılacağını söyledi.

E-imzanın MEB'in ABD ve İngiltere eğitim ataşeliklerinde de uygulamaya geçtiğini bildiren Tırnakçı, bu yılın sonuna kadar yurt dışındaki toplam 40 müşavirlikte de işler hale geleceğini belirtti. 

Yurt dışındaki bu sistemin büyük bir tasarruf ve hız sağlayacağını kaydeden Tırnakçı, "Bir evrak için 23 dolar ödeniyordu ve 20 gün gibi bir sürede evrak geliyordu. Evrakın gitmesi de bir 20 gün sürüyordu. Geçen hafta itibarıyla evrak yönetim sisteminde bir tık mesafede işlem yapılıyor" bilgisini verdi. MebPersonel


Blogger tarafından desteklenmektedir.