DEĞERLER EĞİTİMİ MÜFREDATA YERLEŞTİRİLDİ

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız okul öncesi eğitim temel eğitim içinde gördüklerini anlatarak değerler eğitiminin geçmiş yıllarda özel öğretim kurumları desteğiyle gündeme geldiğini söyledi. 

Günümüzde ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda değerler eğitimi konusunda alınan kararı hatırlatan Yıldız, “19’uncu Milli Eğitim Şura’sında altını çizdiği bir görev olarak bütün eğitim kurumlarına, bütün müfredatın içeriğine, bütün derslerin konseptine yerleştirdiği bir içerik haline gelmiştir “ diye konuştu. 

Yıldız, Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKUR-BİR) tarafından bu yıl İhlas Koleji’nde düzenlenen ‘Altınçağ Konferansı‘nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Bu ülkenin temel yazgısında söz sahibi kişileriz. Yaptığımız her işte takdir beklemiyoruz. Bir işi ne kadar düzgün yaparsak yapalım onun sonucunda bazı eksikliklerimiz oluyor. Eğitimcilerin eksiklikleri görülüyor. Güzel işler yapıyoruz ama kimse bunları gündeme getirmiyor. 

Bir okulda bir yerde problemler olabiliyor. Büyük bir camiayız. Bizler tüm bu olumsuzluklara aldırmaksızın gerçekten fedakarlık yaparak bugünlere geldik. Talim ve Terbiye Kurulu’ndaki müfredat değişikliklerinin içinde olan biriydim. Bu ülkede bu anlamda verilen mücadelenin ne kadar kıymetli ve değerli, hangi şartlarda neler yaptığımı bilen birisiyim. 

Bu yüzden de geldiğimiz noktayı çok önemli buluyorum. Biz otokritik, eleştirel olarak hem bireysel hem kurumsal eleştiri yaptığımız zaman birçok şeyi beğenmeyebilir, yeterli bulmayabiliriz. Ama geldiğimiz noktaya bakmamız lazım. İdealler dünyası bakımından hedeflerimiz açısından insan olarak gidecek çok yerimiz var. 

Yaptıklarımız belki başlangıç bile değil. Ama bunları önemseyerek, benimseyerek, içselleştirerek samimi olarak değerleri kurumsal hale getirdikten sonra kalıcı, evrensel, sürdürülebilir işleri yapabiliriz. Günün koşulları bizi zorlayabilir. Ama bunlara aldırmadan ileriye bakıp ciddi hedeflerimizin olması gerekiyor.” 

Okul öncesi bizim için çok değerli “Biz, Milli Eğitim Bakanlığı olarak değerler eğitimi bir zamanlar sadece özel eğitim kurumlarının üstün gayretleriyle gündemde olan ve sadece kendi aramızda konuştuğumuz değil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19’uncu Milli Eğitim Şura’sında altını çizdiği bir görev olarak bütün eğitim kurumlarına, bütün müfredatın içeriğine, bütün derslerin konseptine yerleştirdiği bir içerik haline gelmiştir. 

O yüzden bu saatten sonra daha evrensel olan, ayakları yere basan, global işler yapmalıyız. Okul öncesi bizim için çok değerli. Okul öncesini temel eğitim içinde görüyoruz. Bunu atlamadan kelimenin hakkını vererek okul öncesini de düşüneceğiz.“ Kaynak: Hurriyetegitim

Blogger tarafından desteklenmektedir.