Koruncuk Vakfı Ortaokul ve Lise Kız Öğrenci Yurtları Başvuruları Başladı

Eğitime erişimi risk altındaki kız çocuklarının barınma, bakım, sağlık ve tüm ihtiyaçlarını ücretsiz olarak destekleyen Koruncuk Vakfı’nın İstanbul Bolluca ve İzmir Urla’daki yurtlarına başvurular başladı. 


Koruncuk Vakfı, okumaya istekli ancak eğitime ulaşmada sosyal, ekonomik ve coğrafi nedenler yüzünden zorluk yaşayan kız çocuklarına, akademik başarı önkoşulu olmaksızın ortaokuldan üniversiteye kadar ücretsiz barınma ve bakım hizmeti vererek onların sıcak bir aile ortamında eğitime erişmelerine ve hayata hazırlanmalarına destek oluyor.
 


 Vakfın İstanbul Bolluca’da ve İzmir Urla’daki yerleşkelerinde bulunan kız öğrenci yurtlarında öğrencilerin temel ihtiyaçları ve eğitiminin karşılanmasının yanı sıra sosyal, kültürel, sportif faaliyetleri desteklenerek kız çocuklarının donanımlı bireyler olarak yetişmesi için çalışmalar yürütülüyor.  
 
DEPREM BÖLGESİNDEN GELEN BAŞVURULAR ÖNCELİKLENDİRİLECEK 
 
6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından bölgenin ihtiyaçlarına hızla destek olan Koruncuk Vakfı, yurt başvurularında da depremden etkilenen kız çocuklarını yurtlarına kabul etmişti. 
 
Bu yıl da aynı şekilde yurtlara kabul değerlendirmesinde deprem felaketinden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa ve Elazığ illerinde yaşayan kız çocukları önceliklendirilecek. 
 
 YURTLARA BAŞVURU KOŞULLARI 
 
Koruncuk Vakfı Ortaokul ve Lise Kız Öğrenci Yurtları’na örgün öğretimde ortaokul ve lise öğrenimine devam eden kız öğrenciler başvuru yapabilir.  
 

KORUNCUK VAKFI’NIN SAĞLADIĞI OLANAKLAR

 
Barınma hizmeti, Kitap, kırtasiye, kıyafet, harçlık desteği, Psikososyal ve sağlık desteği, Rehberlik ve kariyer danışmanlığı desteği, Etüt öğretmeni desteği, Okula ulaşımda servis desteği, Sosyal ve kültürel aktivitelere katılma olanağı, Yılda iki kez aile yanına gidiş-dönüş ulaşım desteği, Tatil dönemlerinde gelişim kamplarına katılma olanağı, Atölye ve laboratuvarlarda kişisel gelişim olanağı, Lise öğrenimini Koruncukköylerde tamamlayan çocuklar için üniversite katkı bursu Öğrenim hayatını Koruncukköylerde sürdüren çocuklar için lise ve üniversite sınavlarına hazırlık kurslarına katılım. 
 
NASIL BAŞVURU YAPILACAK
Koruncuk Vakfı Ortaokul ve Lise Kız Öğrenci Yurtları’na başvuru için aşağıdaki başvuru formunu doldurabilir veya 0212 685 03 83 (Dahili no: 4) telefon numarası üzerinden Vakfa ulaşarak başvuru hakkında bilgi alabilirsiniz. 
 
Başvuru formu: https://koruncuk.org/page/koruncuk-vakfi-kiz-ogrenci-yurtlari-basvuru-formu  
 

Koruncuk Vakfı Hakkında  

Koruncuk Vakfı; çocukların, hangi sosyo - ekonomik koşulda olursa olsun haklarına eriştiği, sevgi ve güvenle büyüdüğü, eğitimlerine kesintisiz devam edebildiği ve katma değer yaratabildiği bir topluma hizmet etmek amacıyla çalışıyor. 
 
Koruncuk Vakfı geliştirdiği önleyici, koruyucu ve iyileştirici hizmet modelleriyle, temel ihtiyaçları ve eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarını, kendilerini ifade edebilen, haklarının bilincinde bireyler olarak toplum içinde yer almaları konusunda güçlendiriyor. 
 
Yürüttüğü faaliyetlerde çocuğun yüksek yararını esas alan Vakıf, kız çocuklarına ortaokuldan üniversiteye kadar Koruncukköy’lerde barınma ve bakım hizmeti veriyor, sanat, kültürel ve sportif faaliyetler yoluyla onların sosyo - kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyor. 
 
Psiko - sosyal gelişimlerine sağladığı olumlu etkiler nedeniyle, çocukları aileleri ile birlikte güçlendirmeyi ilke edinen Koruncuk Vakfı, bu amaçla aile odaklı çalışmalar yürütüyor. 
 
Vakıf çatısı altında büyüyen 18 yaşını doldurmuş genç kızlara ise tercihleri doğrultusunda yükseköğrenimleri veya mesleki gelişimleri boyunca destek olmaya devam ediyor. 
 
Vakıf ayrıca, sosyal hizmet model ve çalışmaların ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasına, bu yolla çocuk hakları konusunda toplum farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. 
 
Yirmiden fazla STK’yı bir araya getirerek kurduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu ile çocuk haklarının korunması ve bu haklara erişimdeki risklerin azaltılması için çalışıyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.