Meta ve Hello Tomorrow Türkiye iş birliğindeki BAŞLAT Akademi ikinci dönem mezunlarını verdi

Meta ve Hello Tomorrow Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen ve çeşitli kategorilerden erken aşama teknoloji girişimleri için teknik eğitim ve mentorluk akademisi sunan BAŞLAT Akademi kapsamında düzenlenen kapanış etkinliği, kamu kuruluşları, yatırımcılar ve farklı ekosistem partnerlerinin katılımıyla 11 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi. 
 

4 farklı kategoriden 13 girişimin bulunduğu etkinlikte, girişimciler geliştirdikleri teknolojileri yatırımcılara, kurumsal şirket liderlerine ve teknoloji girişimciliği ekosisteminin önemli oyuncularına sunma fırsatı elde etti. 


 
 Facebook İstasyon’da gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını META Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Kamu Politikaları Programlar Müdürü Ece Başay ve Hello Tomorrow Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Örgen gerçekleştirdi. 
 
Açılış konuşmasının ardından Hello Tomorrow Türkiye COO’su Hazal Tekman ve Hello Tomorrow Türkiye Proje Yönetimi Uzmanı Reyhan Şenocak BAŞLAT Akademi’den ve süreç içinde gerçekleştirilen faaliyetlerden bahsetti. 
 
Etkinliğin ana konuşmacılarından Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Başak Ozan Özparlak; “Yapay Zeka ve Yeni Gerçeklik Teknolojileri İçin Hukuk” başlıklı konuşmasında "Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin bugün de yarın da en önemli hukuki meselesi veridir. 
 
Bu teknolojilerin faydalarından tüm toplumların yararlanabilmesi için verinin demokratik yönetişimi ve siber güvenliğine yönelik çalışmalar yapılması hukuki regülasyonların da ana hedefi olacaktır." şeklinde belirtti. 
 
Etkinliğin bir diğer ana konuşmacısı, dünyanın en büyük yüksek teknoloji fonlarından SOSV’nin Partneri Benjamin Joffe çevrimiçi olarak bağlandığı etkinlikte “Türkiye gibi birçok gelişmekte olan pazarlarda yenilikçi teknoloji çözümlerini sıkça görüyoruz. Önemli olanın azimle ve süreci doğru önceliklendirme ile olacağını düşünüyorum. 
 
Bizim gördüğümüz en büyük zorluklardan biri bu teknolojilerin geliştirilmesi yüksek maliyetli olduğu için yatırıma erişim ve teknik açıdan yönlendirme & öneri çok önemli bir noktada yer alıyor.” şeklinde görüşlerini bildiren Benjamin Joffe son olarak “Genelde ilk yatırımcı görüşmeleri bir sonuca varmıyor. 
 
Muhtemelen ilk 25 görüşmede sunumunuz tam anlamıyla hazır olmuyor. Bu yüzden de bu görüşmeler olumsuz sonuçlanabiliyor. En önemli tavsiyem pes etmeden ve tutku ile bu yola devam etmeniz.” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 
 
Türkiye’nin yüksek teknoloji girişimcilerine özel eğitimler 
2022 Ekim ayında başlatılan BAŞLAT Akademi kapsamında; Yüksek Teknoloji Girişimciliğinde Startup-Kurumsal İş Birliği, Patent Stratejileri, Yatırım Stratejileri, Yatırıma Hazırlanma ve Yatırım Süreçleri, Türkiye’de Şirketleşme, Startup Performans Yönetimi, Yurtdışında Şirketleşme ve Bakanlık Destekleri, Yazılım Sözleşmeleri, Facebook Blueprint, Sosyal Medya Yönetimi gibi girişimleri birçok alanda destekleyecek eğitimler düzenlendi. 
 
Program lansmanını takip eden beş aylık süreçte 4 kategoriden 18 girişime verilen teknik eğitimlerin yanı sıra birebir mentorluk imkanı da sağlandı. Girişimler satış, globale açılma, yatırım alma ve teknik konularda birebir görüşmelerle desteklendi. 
 
Kapanış konuşmasında Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu & YK Başkanı Timur Topalgökçeli “Hello Tomorrow Türkiye olarak 3 yıl önce META ile BAŞLAT Akademi’yi hayata geçirirken amacımız; teknoloji girişimcilik dünyasını global kurumsal XR ve yapay zeka teknoloji liderlerinin biriyle birleştirip Türkiye bazlı erken aşama girişimleri global pazara hazırlamaktı. 
 
Tüm hızlandırma sürecini girişimci gözünden tasarladığımız ve ihtiyaçları kendi tecrübelerimizden yakından bildiğimiz için direkt temel ihtiyaç - patent hukuku, ürün fiyatlandırma ya da finansal modelleme gibi - zor noktalara dayanarak bu kadar kısa sürede bu kadar ilerleme elde edebildik. 
 
Neredeyse tüm girişimlerimiz yerel ve global pazarda başarıya ulaştı ve BAŞLAT Akademi mezunu olarak sunduğumuz tüm avantajlardan faydalanmaya devam edecekler. 
 
Önümüzdeki dönem yapay zeka tabanlı teknolojileri baz alarak daha da büyük başarı hikayeleri yaratmayı heyecanla bekliyoruz.” dedi. BAŞLAT Akademi ile ilgili detaylı bigiye https://www.hello-tomorrow.org.tr/baslat-akademi-2022/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.