Shell Türkiye Ve Bilim Virüsü’nün İleride Programı İlk Mezunlarını Verdi

Shell Türkiye, gençlere yeni nesil yetkinlikler kazandıran ve onları toplumsal konularda sürdürülebilir ve inovatif çözümler üretmeye teşvik eden İLERİDE programının ilk dönemini tamamladı. 
 

Yeni nesil öğrenme girişimi Bilim Virüsü iş birliğinde gerçekleştirilen İLERİDE programına katılan farklı üniversitelerden gençler mezuniyet belgelerini aldı. 


 
Mezuniyet Günü’nde, Shell Türkiye’nin tohum desteğini kazanan 4 proje de açıklandı. 
 
1923 yılından bu yana Türkiye’de ekonomik, çevresel ve toplumsal ilerleme için çalışan Shell, gençlik sosyal yatırım programı İLERİDE ile üniversite öğrencisi gençlerin yeni nesil yetkinlikler kazanmasını, sosyal konularda sürdürülebilir ve inovatif çözümler üretmesini desteklemek amacıyla yeni bir platform sunuyor. 
 
Shell Türkiye’nin 100. yılında başlattığı İLERİDE programının ilk döneminde, üniversitelerin ikinci ve üçüncü sınıfında eğitim alan 100 genç mezun oldu. 
 
Programı başarıyla tamamlayan ve yeni nesil yetkinlikler kazanan gençler, 16 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleştirilen Mezuniyet Günü’nde buluştu. 
 
Tüm gün süren etkinlikte, 11 takım geliştirdikleri projeleri, jüri üyelerinin değerlendirmesine sundu ve aynı zamanda İLERİDE mezuniyet belgelerini aldılar. 
 
Jürinin değerlendirmesi sonucu seçilen 4 proje, Shell Türkiye tarafından tohum desteği ile fonlanarak hayata geçirilecek. Shell Türkiye’den tohum desteğini alacak olan projeler jürinin değerlendirmesi ile Biopower, Green Breath, Daha Temiz Bir Hava / Methane2Power ve Akıllı Atık Kutusu olarak açıklandı. 
 
Projelerden ilki ‘BioPower’, kırsal bölgelerinde biyokütleden biyogaz üreterek enerji ihtiyacına çözüm sağlamak ve sürdürülebilir enerji çözümlerini teşvik etmek üzere geliştirildi. 
 
‘Green Breath’ projesi mikroalgler ve yosunların kullanımı ile karbondioksit seviyelerini azaltarak doğada bulunan karbon döngüsüne katkıda bulunmayı ve büyükşehirlerdeki düşük hava kalitesini iyileştirerek karbon salınımını azaltmayı hedefliyor.
 
 ‘Daha Temiz Bir Hava’/ ‘Methane2Power’ projesi ise sera gazı emisyonlarının %12’sini oluşturan, ineklerin sindirim sürecinde ortaya çıkan metan gazının biyogaza dönüştürülmesi ve böylece temiz enerji üretilmesini hedefliyor.
 
 ‘Akıllı Atık Kutusu’, atıkların en verimli şekilde ayrıştırılmasını ve depolanmasını sağlama ve şehirlerde geri dönüşümü teşvik etme amacını taşıyor.  
 
3 modülde yeni nesil yetkinlikler aktarıldı 
İLERİDE programı, öğrenme modülü, iş simülasyonu ve proje aşaması olmak üzere 3 ana modülden oluşuyor. Programın öğrenme modülünde gençler, inovatif ve sürdürülebilir çözümler üretmek için gerekli ana yetkinlikler hakkında yedi eğitime katıldı. 
 
Alanlarında uzman eğitmenler tarafından verilen bu eğitimler “Öğrenmeyi Öğrenme”, “Tasarım Odaklı Düşünce”, “Analitik Düşünce”, “Sürdürülebilir Yetkinlikleri”, “Yaratıcılık ve İnovasyon”, “İletişim ve Ekip Çalışması”, “Sunum ve Hikâyeleştirme” başlıkları altında sunuldu. 
 
İş Simülasyonu modülünde öğrenciler profesyonellerle bir araya gelerek, iş hayatında yaşanan gerçek sorunlara sürdürülebilir çözümler bulmaya odaklandı. Öğrenme modülü ve iş simülasyonu ile kazanılan yetkinlikler ise proje aşamasında deneyime dönüştü. 
 
Öğrencilerin oluşturduğu takımlar, Birleşmiş Milletler ’in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda SKA 7 - Erişilebilir ve Temiz Enerji, SKA 10 - Eşitsizliklerin Azaltılması, SKA 11 - Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar ve SKA 13 - İklim Eylemi alanlarında kendi projelerini tasarladı. 
 
Gençlerin yeni yüzyıl yetkinliklerini kazanması amaçlanıyor 
 
Gençlerin gelişimine destek vermek üzere İLERİDE Gençlik Sosyal Yatırım Programı’nı başlattıklarını belirten Shell Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü ve Shell&Turcas İcra Kurulu Üyesi Meltem Okyar Perdeci “100 yıldır Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren bir şirket olarak ülkemizden aldığımız gücü ülkemiz için, gençlerimiz için kullanmak bize gurur veriyor. 
 
100. yılımızda başlattığımız İLERİDE Programı ile gençlerin yeni yüzyıl yetkinliklerini kazanması için çalışmalarımızı başlattık. İlk yılını başarıyla tamamladığımız programda gençlerin sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde, iş hayatındaki süreçleri deneyimlemesi, gerçek vakaları çözüm üretmesi ve proje geliştirmesi için platform sunduk. 
 
Ortaya çıkan yaratıcı ve çözüm odaklı projeler, gençlerin yeteneklerini ve programın yakaladığı başarıyı görünür kılıyor” dedi. Bilim Virüsü Kurucusu Şule Yücebıyık da “Gençlere hızla değişen bu çağın ilerisinde olmalarını sağlayacak yeni beceriler kazandırmayı amaçlıyoruz. 
 
Gençlerin yaratıcı potansiyeline inanıyoruz. Bu potansiyeli açığa çıkarmak, daha iyi bir gelecek hayali kurmaları ve harekete geçmelerini sağlamak için gençleri güçlendireceğiz” şeklinde konuştu. 
 
Güçlü danışma kurulu ve jüri, programa yön verdi 
Shell Gençlik Sosyal Yatırım Programı İLERİDE, katılımcılara iş dünyası ve akademi alanında uzman isimlerle bir araya gelme imkanı sağlıyor. Programın Danışma Kurulu ve jürisi, başarıları ile gençlere ilham veren isimler oluştu. 
 
Programın jürisinde Sürdürülebilir Markalar İçin Danışman ve Kolaylaştırıcı Ahmet Akın, Danışman ve Eğitmen Alp Met, Sosyal Girişimci ve Akademisyen Prof. Itır Erhart, Türkiye İnovasyon Hareketi Kurucusu ve Öğretim Görevlisi Ferhat Demir, İletişim Profesyoneli ve Eğitmen Gamze Nurluğlu, Çatı Çiftliği Kurucusu Hasibe Akın, SKD Genel Sekreteri Konca Çalkıvik, The Good Factor kurucusu ve Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül, Shell Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü ve Shell&Turcas İcra Kurulu Üyesi Meltem Okyar Perdeci, İnovasyon Danışmanı ve kolaylaştırıcısı Mete Yurtsever ve Bilim Virüsü Kurucusu Şule Yücebıyık yer alıyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.