Sınav Başarınızın Belirleyicisi Değil Amacınıza Ulaşmanızda Bir Yoldur

Bu hafta sonu gerçekleşecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı öncesinde birçok öğrenci sınav stresiyle mücadele ediyor. 
 

Bu dönemde stres nedeniyle bağışıklık sistemi sorunları yaşamamaları için öğrencilere çinko yönünden zengin beslenmeyi öneren Bir Adım Sağlık CEO'su Uzm. Hemş. Ayşe Şengel, “Yapamadığınız sorulara fazlaca takılmayın, sonra yeniden dönmek için zamanınız kalacaktır. 
 


Birkaç soruyu kaçırabilirsiniz ama buna değil başarılı olmaya odaklanın” diyor. 
 
 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 17-18 Haziran günlerinde gerçekleşiyor. Bu sınavda başarılı olmanın yolu elbette çalışmak ve sınava iyi hazırlanmaktan geçiyor. 
 
Ancak heyecanını yönetebilmek de sınava hazırlanmış olmak kadar büyük önem taşıyor. Bir Adım Sağlık CEO'su Uzman Hemşire Ayşe Şengel, öğrencilere sınav kaygısı ve bununla baş etmenin yollarına dair önerilerde bulunuyor. 
 
Gençler için dönüm noktası olarak görülen YKS’nin önemli olduğunu ama kişinin geleceğinin bu sınava bağlı olmadığının altını çizen Şengel, sınav öncesinde yapılması gerekenlere dair şunları söylüyor: “Uyku sorunları yaşıyorsanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. 
 
Bu, hem rahatlamanıza hem de uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Sevdiğiniz kişilerle vakit geçirerek, sınav dışında sohbetler ederek kaygınızı bir nebze de olsun azaltabilirsiniz. Ancak sınav stresi kontrol edemeyeceğiniz kadar fazlaysa bir psikologtan destek alabilirsiniz. 
 
Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeye, öğün atlamamaya ve çinkodan zengin besinler tüketmeye özen gösterin. Böylece stres yüzünden bağışıklık sisteminizin etkilenmesini de önlemiş olursunuz.”
 
Sınav yerine erken gidin, geç kalma kaygısı yaşamayın 
Sınav sabahı tüketilecek bir avuç ceviz ve fındığın kişiyi zinde tutacağını belirten Bir Adım Sağlık CEO'su Uzm. Hemş. Ayşe Şengel, sınavdan bir gün önce çalışmayı bırakmayı, akşam yatmadan önce yapılacak basit egzersizlerle bedeni ve zihni rahatlatmayı öneriyor. 
 
Sınav yerine biraz erken gitmenin geç kalma kaygısını ve dolayısıyla sınav stresini kontrol etmeye yarayacağının altını çizen Şengel, “Sınavı bir oyun gibi düşünün, bitene kadar mümkün olan en yüksek puanı toplamak oyunun misyonu olsun. Yapamadığınız sorulara fazlaca takılmayın, sonra yeniden dönmek için zamanınız kalacaktır. 
 
Birkaç soruyu kaçırabilirsiniz ama buna değil başarılı olmaya odaklanın. Unutmayın sınavlar başarınızın belirleyicisi değil amacınıza ulaşmanızda birer yoldur” diyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.