Özyeğin Üniversitesi, THE Impact Ranking’te son 5 yıldır Türkiye’nin En İyi Vakıf Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi, yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından her yıl gerçekleştirilen ve üniversitelerin sürdürülebilirlik çalışmalarının değerlendirildiği "THE Impact Ranking 2023” sıralamasında Türkiye’de en iyi vakıf üniversitesi olma başarısını gösterdi. 
 

2019 yılından bu yana gerçekleştirilen değerlendirmede, vakıf üniversiteleri arasında ilk sıradaki yerini koruyan Özyeğin Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda yürüttüğü yüksek etkili çalışmalarla dünya sıralamasında 301-400 bandındaki üniversiteler arasında yer aldı. 
 


Türkiye’nin girişimci ve yenilikçi araştırma üniversitesi Özyeğin Üniversitesi, yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından yürütülen "THE Impact Ranking” 2023 sonuçlarına göre bir kez daha sürdürülebilirlik lideri olan üniversiteler arasında yer aldı. 
 
Özyeğin Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) doğrultusunda topluma ve doğaya sunduğu katkılarla, Türkiye’de en yüksek puanı alan Vakıf Üniversitesi oldu. 
 
 Türkiye’den genel sıralamaya giren 79 üniversite arasında 6. sırada yer alan Özyeğin Üniversitesi, SKA’lar bazında yapılan sıralamada, 3 hedef kapsamında dünyada ilk 200 üniversite arasında yer alma başarısı elde etti. 
 
Özyeğin Üniversitesi’nin ilk 200’de yer aldığı alanlar "Erişilebilir ve Temiz Enerji-SKA 7", "Sorumlu Üretim ve Tüketim-SKA 12" ile "Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar-SKA 16"; ilk 300’de yer aldığı alan ise "İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme-SKA 8" oldu. 
 
Özyeğin Üniversitesi 2019 yılından bu yana gerçekleştirilen THE Impact Ranking’te ilk yıldan itibaren vakıf üniversiteleri arasındaki liderliğini sürdürerek, bu yıl da küresel genel sıralamada 1.591 üniversite arasında 301-400 bandındaki yerini korudu. 
 
Rektör Prof. Dr. Esra Gençtürk “Özyeğin Üniversitesi olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı tüm eğitim, araştırma, topluma katkı ve kampüs faaliyetlerimizin merkezine aldık. 
 
Kampüsümüzün LEED sertifikalı binalarından Sıfır Atık politikamız gibi davranışlarımızı şekillendiren kampüs yaşam biçimimize, eğitimlerin içeriğinden bilimsel araştırma konularımıza kadar insana yakışır bir dünya için hem bireysel hem de kolektif bir dönüşümde aktif rol almayı önemsiyoruz. 
 
2008 yılında ilk öğrencilerini alan ve genç bir vakıf üniversitesi olarak, sürdürülebilirlik konusunda bilgiyi üretmeyi, yaymayı, farkındalık yaratmayı, çok disiplinli ve disiplinler ötesi çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. 
 
Öğrencilerimizin akademik ve profesyonel yaşamlarını sürdürülebilirlik odağıyla tasarlamalarına olanak sunarken, bu alanda öncü proje ve girişimleri desteklemeyi, iş dünyasının ve toplumun sürdürülebilir yaklaşımları ve yenilikleri benimsemesine katkıda bulunmayı değerli buluyor ve bunun için çalışıyoruz. 
 
 Lisans ve lisansüstü öğrencilerimizle, akademisyenlerimizle, akademik programlarımızla, iş birliklerimizle, faaliyetlerimizin sosyal etkisi ile THE Impact gibi önemli ve değerli bir sıralamada başarısı ile öne çıkan bir üniversite olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi. 
 
 Üniversite bu çalışmalarıyla THE Impact Ranking’in yanı sıra IU GreenMetric World University Ranking’de (IU Greenmetric Dünya Üniversiteler Sıralaması) de önemli başarılara imza attı. 
 
Özyeğin Üniversitesi, 2021 yılında olduğu gibi 2022 yılı değerlendirmesinde de Türkiye'de vakıf üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı ve genel sıralamada ise 1050 üniversite arasında 94'üncü oldu.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.