Tohum Otizm Vakfı Sınıf Donanımı Projesi Kapsamında 154. Özel Eğitim Sınıfı Van Erciş’te Açıldı!

Van’da Voonka Kids’in desteği ile Şehit Ensari Söner İlkokulu’nda özel eğitim sınıfına materyal donanımı gerçekleştirildi 
 

Tohum Otizm Vakfı, Voonka Kids’in desteği ile özel eğitim sınıf donanımı projesi kapsamında Van’da bulunan Şehit Ensari Söner İlkokulu’nda özel eğitim sınıfının materyal donanımını gerçekleştirdi. 
 
Tohum Otizm Vakfı tarafından Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocuklar ve gençlerin, tek çareleri olan eğitime ulaşmalarını sağlamak, çağdaş toplum koşullarında yaşamlarını sürdürebilmelerine yönelik gereksinimlerini karşılamak ve ihtiyacı olan devlet okullarına materyal desteği sunmak amacı ile yürütülen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında materyal donatılan özel eğitim sınıf açılışlarına bir yenisi daha ekledi. 


 
Voonka Kids ve Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen özel sınıfın açılışı yetkililerin katılımı ile gerçekleşti. Bu açılışlar ile birlikte Tohum Otizm Vakfı’nın Türkiye çapında gerçekleştirdiği sınıf donanımı projesi kapsamında 154 sınıfa ulaşılmış oldu. 
 
Tohum Otizm Vakfı tarafından özel eğitim sınıflarının ideal hale getirilmesi amacıyla hayata geçirilen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında bugüne kadar; İzmir, Mardin, Çanakkale, Sivas, Batman, Antalya, Artvin, Diyarbakır, İstanbul, Balıkesir, Mardin, Muş, Van, Bursa, Ankara, Ardahan, Manisa, Şanlıurfa, Muğla, Konya, Zonguldak, Tekirdağ, Giresun ve Elazığ illerinde 153 özel eğitim sınıfı açılmış, ailelere ve öğretmenlere yönelik özel eğitimler verilmiştir.  
 
Otizmin günümüzde bilinen tek çaresi, erken tanı ve sürekli, yoğun, özel eğitimdir 
 
Bugün dünyada her 44 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. 
 
 Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk yıllarında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. 
 
Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. 
 
Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.