Samsung Solve for Tomorrow bilim yarışmasında yeni dönem için başvurular açıldı

Samsung’un global çapta düzenlediği, Türkiye’de de Habitat Derneği iş birliğinde gerçekleştirdiği “Solve for Tomorrow” bilim yarışmasının yeni dönemi için başvurular açıldı. 
 

Bu yılki yarışmanın büyük ödülü 30.000 TL değerinde hediye çeki olacak. 
 


Öğrenciler yarışmaya, ‘İklim Krizi’ (Karbon Emisyonun Azaltılması), ‘Sürdürülebilir Atık Yönetimi’ (Geri Dönüşüm), ‘Yenilebilir Enerji’ ve ‘Akıllı Şehir Uygulamaları’ konularına çözüm üreten projeleriyle başvurabilecekler. 
 
Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğiyle düzenlenen ve öğrencileri toplumsal sorunları çözmeye teşvik ederek benzersiz bir öğrenme fırsatı sunan “Solve for Tomorrow” (Yarın için Çözüm) bilim yarışmasının yeni dönemi için başvurular açıldı. 
 
Yarışmanın yeni dönemi için başvurular, 15 Ocak 2023 tarihine kadar https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ adresi üzerinden yapılabilecek. 
 
 “Solve for Tomorrow” bilim yarışmasına 8. sınıftan 12. sınıfa kadar devlet veya özel okullarda okuyan öğrenciler bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) projeleri ile katılabiliyor. Yarışmaya, öğrenciler en az 2 kişi en fazla 5 kişiden oluşan takımlarla da katılım sağlayabiliyor. 
 
Yarışmada birinci takıma 30.000 TL, ikinciye 25.000 TL, üçüncüye ise 20.000 TL değerinde Samsung ürünlerinde kullanabilecekleri hediye çekleri ödül olarak verilecek.  
 
Eğitimler global müfredata uygun olarak hazırlandı 
Program ön değerlendirme, yarı final ve final olmak üzere 3 aşamadan oluşuyor. “Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi” ile programa katılan öğrenci ve gönüllü öğretmenlere eğitim verilmektedir. Tasarım odaklı düşünme; yaratıcı ve uygulanabilir fikirlere sevk eden 5 adımlı bir süreçten oluşuyor. 
 
Bu adımlar; empati kurma, tanımlama, fikir üretme, prototip çıkarma ve test etme. Bu eğitim Stanford Üniversitesi “Design Thinking in Integrated Design Education” (Entegre Tasarım Eğitiminde Tasarım Odaklı Düşünme) programından yararlanılarak hazırlandı. 
 
Bu eğitimlerin yanı sıra Samsung ve Habitat Derneği yarı finale kalan öğrencilere destek olmak amacı ile mentörlük desteğinde de sunulmaktadır. 
 
Toplumun en acil sorunlarını çözmeyi amaçlıyor 
Samsung’un 2010 yılında küresel çapta hayata geçirdiği “Solve for Tomorrow” programı, toplumun en acil sorunlarını çözmeye yönelik toplumsal inovasyon fikirlerinin geliştirilmesine zemin hazırlıyor. 
 
STEM eğitimine olan ilgiyi ve bu alandaki yeterliliği artırmak için tasarlanan program yaratıcı çözümler bulmak ve toplumda yaşanan zorlukları ve riskleri ortadan kaldırmak için gençleri uygulamaya teşvik ediyor. 
 
Bu program katılımcıları, içinde yaşadıkları ortam hakkında derinlemesine bir kavrayış geliştirmelerinin yanı sıra iş gücünün ve toplumun geleceğini belirleyecek yetenekler olan eleştirel ve yaratıcı düşünme, iletişim kurma ve iş birliği yapma becerilerini de geliştiriyor. 
 
Öğrenciler yarışmaya, ‘İklim Krizi’ (Karbon Emisyonun Azaltılması), ‘Sürdürülebilir Atık Yönetimi’ (Geri Dönüşüm), ‘Yenilebilir Enerji’ ve ‘Akıllı Şehir Uygulamaları’ konularına çözüm üreten projeleriyle başvurabiliyorlar. 
 
Öğretmenler de “Solve for Tomorrow” bilim yarışmasına gönüllü mentor olmak için başvurabilecek. Öğretmenlere yönelik Tasarım Odaklı Düşünme eğitmen eğitimi de gerçekleşecek. 
 
Online eğitimler ve İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde düzenlenen eğitimlere, Anadolu’dan başvuru yapan öğretmenler de katılabilecek. Yarışmaya ilişkin daha fazla bilgi ve başvurular için: https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.