Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı Yayında

Öğretmenler, Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı’na üye olarak Türkiye’nin ilk atık farkındalık eğitiminden bedelsiz yararlanabilecek, hazırlanan materyaller aracılığıyla eğitimi, sınıflarında uygulayabilecekler. 
 

DP World Yarımca, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin iş birliğiyle çocuklarda geri dönüşüm ve çevre bilinci kazandırmak için yürütülen Çöpüme Sahip Çıkıyorum Projesi, Eğitim Portalı ile Türkiye genelindeki tüm eğitmenlerin kullanımına açıldı. 

 


 Hazırlanan eğitim portalında, ilkokul öğretmenlerine yönelik eğitici eğitimleri, sınıflarda uygulanacak eğitim materyalleri ve çöp sorunu konusunda farkındalığını arttırmak ve yaygınlaştırmak isteyenlere yönelik akran eğitimleri yer alıyor. 
 
www.copumesahipcikiyorum.org Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı, DP World Yarımca ile Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliği ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenlerinin katkılarıyla geliştirilen Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitimi’ni özel okul öğretmenlerine sunuyor. 
 
Devlet okullarındaki öğretmenler ise aynı içeriğe Millî Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden erişebiliyor. 
 
Özel İlkokul Öğretmenlerine Yardımcı Olacak Zengin İçerik Portalda 
İlkokul üçüncü sınıf için hazırlanan eğitimin pilot aşamasında, Kocaeli genelinde öğretmenlerle yüz yüze ve online olarak gerçekleştirilen eğitici eğitimlerinde yaklaşık 800 öğretmene ve öğretmenler sayesinde de 15 bin öğrenciye ulaşıldı.
 
 Nisan 2022’de Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde, eğitimin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA)’ya eklenmesi uygun bulundu. 
 
Tüm Türkiye’deki devlet ilkokullarının üçüncü sınıf öğretmenlerine bu yolla ulaşacak olan eğitim, Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı ile de özel ilkokullardaki 3. sınıf öğretmenlerinin kullanımına sunuluyor. 
 
Gözlem ve deneyime dayalı 12 etkinlikten oluşan portal içeriği, tüm etkinliklerin detaylıca anlatıldığı metinler, videolar, uygulanacak olan eğitimlerde kullanılacak olan materyaller ve videolardan oluşuyor. 
 
Özel okul öğretmenlerinin bu içeriğe ulaşması için sitede yer alan formu doldurarak sisteme üye olmaları yeterli. Eğitici eğitimlerini tamamlayan öğretmenler, yine portalda bulunan materyallerden de yararlanarak eğitimleri sınıflarında gerçekleştirebilecekler. 
 
 Herkes Çöpüne Sahip Çıkabilir
 Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı aynı zamanda, dünyadaki ve Türkiye’deki çöp ve atık sorunu hakkında daha fazla bilgi almayı ve öğrendiklerini çevresindekiler ile paylaşmayı isteyen vatandaşlar için hazırlanmış bir “akran eğitimi” de içeriyor. 
 
Portalda bu kapsamda, “Herkes İçin” başlığıyla öğretici, bilgi veren videolar ve sunumlar yer alıyor. Portalın halka yönelik bu bölümünden yararlanmak için ise üyelik gerekmiyor.  

 

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Projesinin ülke geneline yayılmış olmasından mutluluk duyuyoruz 

 

 “2019 yılından bu yana sürdürdüğümüz Çöpüme Sahip Çıkıyorum projesinin sınıf eğitimleri ve Çöpü Sıfırla mobil oyunun ardından daha geniş kitlelere farkındalık kazandıran yeni bir aşamaya gelmiş olmasından mutluluk duyuyoruz” diyen DP World Yarımca CEO’su Kris Adams şunları dile getirdi: 
 
“Geleceğin karar vericileri olan çocuklarda geri dönüşüm ve atık yönetimi bilincinin yaratılmasının öneminin farkındayız. Projemiz sayesinde okullarda çocuklarımıza verdiğimiz eğitimlerle binlerce çocuğun farkındalık kazanmasını sağladık. 
 
DP World Yarımca olarak çocuklar kadar eğitmen eğitiminin de gelecek için etkileyici olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda Türkiye genelinde tüm eğitmenlerin kolayca ulaşabileceği Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı’nı hayata geçirdik. 
 
Bu portal aracılığıyla devlet okullarındaki eğitmenlerimiz gibi özel okullarda görev yapan eğitmenler hatta geri dönüşüm ve atık yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkes bu portaldan yararlanabilecek.” 
 
  Çözüm Hepimizin Katkılarıyla Mümkün 
Dünyada çöpün tek üreticisinin insan olduğuna dikkat çeken Çöpüne Sahip Çık Vakfı Genel Müdürü Emrah Bilge, “Buna dur demek için herkesin sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarını benimsemesi ve çöp üretimini kontrol altına alması, geri dönüştürülebilir olanlarını ayrıştırarak doğru yere yönlendirmesi çok önemli. Çocuklar geleceğin tüketicileri ve karar vericileri. 
 
Bu nedenle onların bu farkındalığa ve kültüre sahip olmasına büyük önem veriyoruz. Diğer yandan biz yetişkinlerin de mevcut alışkanlıklarını değiştirmesi ve çocuklara daha temiz bir dünya bırakması gerek. 
 
Yani herkes çöpüne sahip çıkmalı, kaybedecek vaktimiz kalmadı” diyerek eğitimcileri www.copumesahipcikiyorum.org adresine giderek portalı incelemeye ve üye olmaya davet etti.  
 

DP World Hakkında 

 
Dünyanın lider akıllı uçtan uca tedarik zinciri lojistiği sağlayıcısıyız ve ticaretin dünya çapında serbestçe akmasına olanak tanıyoruz. Denizcilik ve iç terminallerden denizcilik hizmetlerine ve endüstriyel parklara ve ayrıca teknoloji odaklı müşteri çözümlerine kadar kapsamlı ürün ve hizmet yelpazemiz, entegre tedarik zincirinin her halkasını kapsıyor. 
 
Bu hizmetleri hem hızla büyüyen hem de olgun pazarlarda güçlü bir varlık göstererek, altı kıtada 78 ülkeye yayılmış 295 iş biriminden oluşan küresel bir ağ aracılığıyla sağlıyoruz.
 
Faaliyet gösterdiğimiz her yerde, sürdürülebilirliği ve sorumlu kurumsal vatandaşlığı faaliyetlerimize entegre ederek, içinde yaşadığımız ve çalıştığımız ekonomilere ve toplumlara olumlu bir katkı sağlamaya çabalıyoruz. 
 
158 farklı milletten 97.657'den fazla kişiden oluşan özverili, çeşitli ve profesyonel kadromuz, müşterilerimize ve ortaklarımıza rakipsiz bir değer sağlamaya kendini adamıştır. 
 
Bunu; hükümetler, nakliyatçılar, ticaretçiler ve küresel tedarik zincirindeki diğer paydaşlar ile karşılıklı yarar sağlayan ortaklıklara -karşılıklı güven ve uzun vadeli ortaklıklara dayanan ilişkilere- odaklanarak başarıyoruz. 
 
Ekonomiler, toplumlar ve gezegenimiz üzerinde olumlu ve uzun vadeli bir etkiyi garanti ederken, küresel ticareti alt üst ederek ve mümkün olan en akıllı, en verimli ve yenilikçi çözümleri yaratma vizyonumuzu daha da genişletmek için önceden planlama yapıyor, değişimi öngörüyor ve endüstri lideri dijital teknolojiden yararlanıyoruz. 
 

Çöpüne Sahip Çık Vakfı Hakkında 

 
 Çöpüne Sahip Çık Vakfı, 2015 yılında temiz bir çevre için çöpün azaltılması, doğru yere atılması ve değerlendirilmesi konusunda toplumun hassasiyet ile davrandığı sürdürülebilir bir dünya yaratmak vizyonuyla kurulmuştur. 
 
Vakıf kuruluşundan bu yana kamuoyunda çöp konusunda farkındalık yaratmak amacıyla iletişim, araştırmalar, model projeler ve mevzuat çalışmaları başlıkları altında proje ve çalışmalar gerçekleştirmektedir. 
 
Vakıf kuruluşundan bu yana kamuoyunda çöp konusunda farkındalık yaratmak amacıyla farkındalık ve eğitim çalışmaları, model uygulama ve projeler geliştirmekte; yerel yönetimler ve karar vericiler nezdinde savunu çalışmaları yapmaktadır.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.