Tıp Fakültesi Seçecek Adaylar Nasıl Karar Vermeli?

Üniversite tercih maratonu tüm heyecanıyla sürüyor. Adaylar 5 Ağustos Cuma günü saat 23.59’a kadar tercihlerini yapabilecek. 
 

Bu kritik süreçte Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi istihdam verilerini paylaştı. 
 


Türkiye’de en kolay iş bulanan mesleklerin duyurulduğu açıklamada birinci sırada tıp fakültesi mezunları yer alıyor. 
 
Tıp mezunlarının kamuda iş bulma oranı yüzde 100, mezuniyet sonrası altı aylık dönemde iş bulma olasılıkları ise yüzde 91.5 olarak dikkat çekiyor. Peki, tıp eğitimi almak isteyen gençlerin hangi kriterlere dikkat etmesi gerekiyor? Doğru tercihe götüren yolda neler yapmalılar? 
 
Eğitimin gündeminin masaya yatırıldığı Yolun Başındayken programında Dr. Görkem İldaş, Nişantaşı Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Soner Şahin‘i ağırladı. Tıp fakültesinde okumak isteyen adaylara seslenerek “genç, dinamik ve bilime önem veren akademik kadroları seçin” dedi. 
 
  “İYİ İNSAN OLMAZSANIZ; İYİ ÖĞRETMEN DE, İYİ MÜHENDİS DE OLAMAZSINIZ” 
 
Şahin, eğitim anlayışlarını hangi temeller üzerine kurduklarını anlatırken topluma ‘iyi insan’ kazandırmanın önemine vurgu yaptı. “İyi bilim insanları yetiştirmek istiyoruz. İyi bir insan olmazsanız; iyi öğretmen de iyi makine mühendisi de olamazsınız” dedi.
 
 “Doktorluk dünyadaki en muhteşem varlığa dokunabilme özgürlüğü olan tek meslek. Gençler bunun kıymetini bilsinler” diyen Şahin, tıp eğitiminde ülkemizin nitelikli bir eğitim kadrosuna sahip olduğunu ve bunun pandemi sürecinde kanıtlandığını dile getirdi.  
 
TIPTA UYGULAMALI EĞİTİMİN ÖNEMİ 
Tıp fakültesi seçilirken akademik kadronun mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiren Şahin, tıp eğitiminde uygulamanın önemine şu sözlerle atıfta bulundu: 
 
“Klinik bilimleri seçecek insanların hastane ortamını, oradaki etik değerleri, hasta mahremiyetini, hastaya duyulacak saygıyı, oradaki bütün sürecin ve akışın nasıl olduğunu sahada görmesi gerekiyor. Bu sonradan öğrenilecek bir şey değil.” 
  
SAĞLIK EKOSİSTEMİ NASIL OLMALI? 
Şahin, tıp alanında multidisipliner yaklaşımın önemine de vurgu yaptı. “Sağlık bir bütündür. 
 
Tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri fakültesi, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu hepsi bir çatı altında bir ekosistem oluşturur” diyen Şahin, yeni nesil tıp öğrencilerinin bu anlayışla yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.”

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.