Küçükler scooter ve bisiklet, büyükler ise cep telefonu ile bilgisayar istiyor

Eğitim-öğretim döneminin sona ermesine sayılı günler kala Avansas, öğrencilerin karne hediyesi taleplerini araştırdı. 
 

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki 24-60 yaş aralığındaki ebeveynler ile gerçekleştirilen araştırmada anaokulu ve ilkokula giden çocuklar scooter ve bisiklet, ortaokul ve lise öğrencileri ise cep telefonu ve bilgisayar talep etti.
 
 Avansas, 2021-2022 Eğitim Öğretim döneminin bitmesine sayılı günler kala, yıl boyu derslerine odaklanan çocukların karne hediyesi olarak ailelerinden talep ettiği ürünleri ve ailelerin hediye alma kriterlerini araştırdı. 
 


Avansas, yaptığı araştırmada ebeveynlerin çocuklarına karne hediyesi alma düşüncelerini, karne hediyesi alma konusundaki tercihlerini, karne hediyesi için ayrılan bütçelerini ve hangi ürün gruplarından ürünleri hangi kanallardan satın aldıklarını sordu. 
 
İstanbul, Ankara ve İzmir'de 24-60 yaş aralığındaki ebeveynler ile gerçekleştirilen "Karne Hediyesi Satın Alım Alışkanlıkları" araştırmasında velilerin yüzde 83'ü çocukları için alacakları hediyenin yaşına uygun olmasına dikkat ettiklerini belirtti. 
 
Velilerin yüzde 82’si hediye seçiminde çocuklarının kişisel gelişimini göz önünde bulundurarak hareket ettiğini ifade etti. Hediye seçiminde çocuklarının talep ettiği ürünleri göz ardı etmediklerini belirten veliler, ihtiyaçları doğrultusunda ve uzun süreli kullanabilecekleri ürünleri satın aldıklarını söyledi. 
 
Alacakları hediyenin çocuklar ve gençler arasında popüler bir ürün olmasına dikkat eden velilerin oranı ise yüzde 48.  
 
100 VELİNİN 73’Ü E-TİCARETTE ARAŞTIRIP HEDİYESİNİ ALIYOR 
Avansas'ın "Karne Hediyesi Satın Alım Alışkanlıkları" araştırmasına katılan velilerin yüzde 73'ü hediye araştırması ve satın almak için e-ticaret sitelerini kullandıklarını, ürünün materyaline göre en az 3 ayrı siteyi incelediklerini belirtti. 
 
Elektronik hediyeler için fiziksel mağazalarda ürünü inceleyen veliler, fiyat karşılaştırması ve ürün kıyaslamasını e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirdiğini paylaştı.
 
 Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 85'i son haftalarda TV, gazete, radyo, dergi ve sosyal medyada karne hediyelerine yönelik reklamlarla karşılaştıklarını belirtirken, bu reklamların satın alma kararını artırdığını aktaran ailelerin oranı yüzde 46 oldu. 
 
Araştırmaya katılan velilerin yüzde 55'i son 1 yılda çocuklarına karne hediyesi aldığını paylaşırken, ebeveynlerin çocuklarına hediye almak için ortalama bin 200 TL harcama gerçekleştirdiği belirtildi. 
 
Son bir yılda karne ve mezuniyet için velilerin en çok satın aldığı hediyeler ise oyuncak, kıyafet, ayakkabı, cep telefonu, bisiklet, kitap, tablet, bilgisayar, saat, tatil, paten-kaykay olarak sıralandı. 
 
HEDİYELERİ ÇOCUKLAR SEÇİYOR  
Karne heyecanıyla hediye talep eden öğrencilerin istekleri aileler tarafından olumlu olarak karşılanıyor. Araştırmaya katılan lise öğrencisi velilerin yüzde 91’i çocuklarının talep ettiği hediyeyi aldığını belirtti. 
 
Anaokulu, ilkokul ve ortaokulda okuyan çocukları olan her 10 veliden 8’i yine aldığı hediyenin çocuğunun seçimi olduğunu aktardı. Ebeveynlerin yüzde 4’ü de çocuklarının istediği hediyeyi bilmediklerini ifade etti.  
 
ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ SCOOTER İSTİYOR 
Yılın yorgunluğunu uzun yaz tatili döneminde atmak için gün sayan öğrencilerin yapılan araştırmada en çok talep ettiği hediyeler; cep telefonu, bisiklet, kıyafet, ayakkabı-krampon, saat, bilgisayar, tablet bilgisayar, kitap, tatil, kutu oyunu, kaykay ve müzik aleti olarak sıralandı.
 
 Anaokulu ve ilkokul öğrencileri karne hediyesi olarak ailelerinden en çok scooter ve bisiklet talep ederken, ortaokul ve lise öğrencilerinin ailelerinden karne hediyesi olarak istediği ürün cep telefonu oldu. 
 
Araştırmada, ilkokullu olmak için gün sayan miniklerin mezuniyetleri için anne-babalarından talep ettiği ilk 10 ürün içerisinde, scooter, bisiklet, kutu oyunu, kitap, kıyafet, tablet bilgisayar, ayakkabı, tatil, müzik aleti ve kaykay yer aldı. 
 
İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN GÖZDE HEDİYESİ BİSİKLET 
Koronavirüs nedeniyle uzunca bir süre uzaktan eğitim alan ve bu yıl okullarına kavuşan ilkokul öğrencileri, karne hediyesi olarak en çok bisiklet talep etti. Listenin ikinci sırasında saat, kolye ve aksesuar yer alırken, üçüncü sırada tablet bilgisayar bulunuyor. 
 
Miniklerin kavuşmak için hayal kurduğu ve ailelerinden talep ettiği diğer ürünler ise şöyle sıralandı: Kıyafet, ayakkabı, kitap, scooter, kutu oyunu ve bilgisayar.  
 
ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİ TELEFON BEKLİYOR 
Dijital dünya ile tanışan ortaokul öğrencilerinin karne hediyesi olarak tercihi masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayardan çok akıllı cep telefonu oldu. 
 
Öğrencilerin cep telefonunun ardından talep ettiği hediyeler şöyle sıralandı: Kıyafet, bilgisayar, ayakkabı, saat-kolye-aksesuar, bisiklet, tablet bilgisayar, tatil ve müzik aleti. 
 
 Araştırmaya katılan ve çocuklarının lise öğrencisi olduğunu belirten ebeveynlerin yüzde 40'ı karne hediyesi olarak çocuklarının kendilerinden cep telefonu talep ettiğini belirtti. Hediye listesinde en çok talep edilen ikinci ürün ise ayakkabı oldu. 
 
Öğrencilerin karneleri ile birlikte kavuşmayı hayal ettikleri diğer ürünler şöyle oldu: Bilgisayar, saat-kolye-aksesuar, kıyafet, kitap, bisiklet, tatil, kaykay, dijital-mobil-video oyunu.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.