Ek tercihlerde son saatler…

Üniversiteli olma yolunda ek tercih imkanından faydalanabilmek için son saatlere girildi. 
 

4 Ekim’de başlayan ek tercih süreci, 7 Ekim Perşembe günü sona eriyor. Hala karar verememiş olanlara önerilerde bulunan uzmanlar, ön lisans ve lisans tercihinde bulunacak adaylara istihdam sorunu yaşamayacakları, geleceği parlak bölümleri öneriyor. 
 
 Ek yerleştirmelerde ilk maraton 7 Ekim Perşembe günü resmi kayıtların sona ermesiyle tamamlanıyor. Adaylar için ise şimdi yeni bir dönem başlıyor. İkinci ek tercih döneminde TYT puanı asgari 140 olan ön lisans, AYT / YTD puanı asgari 170 olan adaylar ise lisans tercihlerinde bulunabilecek. 
 


Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Tuğçe Yılmaz Karan ve İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Öğretim Görevlisi Gamze Kağan, henüz karar veremeyen ve tercihlerini son güne bırakan adaylar için geleceği parlak mesleklerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.  
 
Önemli kurumlarda yaz stajı yapabilecekler 
Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı’nın öğrencilere acil durum ve afet yönetimi anlayışı sağladığını belirten Öğretim Görevlisi Tuğçe Yılmaz Karan, “Aynı zamanda öğrencilerin çözümleyici ve iletişim becerilerini ilerletmeye ve onları yangın güvenliği, tahliye, afet öncesi planlama ve yasal dayanaklar da içinde olmak üzere kendilerini geliştirmeye yönelik bir program olduğu söylenebilir. Mezunlar, Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikeri unvanını alıyorlar. 
 
Programda yaz staj imkanı da sunluyor. Öğrenciler AFAD, İBB, itfaiye gibi kurumlarda 20 iş günü yaz stajı yapabiliyorlar. Uygulamalı derslerde teorik olarak öğrendiklerini de deneyimleyebiliyorlar.” dedi.  
 
Farkındalık konusunda halkı bilinçlendirecekler 
Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikerinin afet ve acil durumlarda arama ve kurtarma çalışmalarında ve gerektiğinde sevk yapmada görev aldıklarını ifade eden Karan, “Tüm insanlara arama, kurtarma ve hayatta kalma konularında periyodik olarak eğitim verebilecekler. 
 
Böylece kurumların ve kişilerin tehlikelere, afetlere ve doğal zararlara karşı proaktif hazırlık yapabilir hale gelmelerini sağlamış olacaklar. 
 
Afet sırasında ve afet sonrasında farkındalık ve eğitim konusunda halkı bilinçlendirmede kazandıkları yeterlikler doğrultusunda Acil Durum ve Afet Yönetimi programından mezun olanların üzerine büyük rol düşüyor.” diye konuştu.  
 
Farkındalık konusunda halkı bilinçlendirecekler
Acil Durum ve Afet Yönetimi programından mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı ile lisans programlarına devam edebileceklerini ifade eden Öğretim Görevlisi Tuğçe Yılmaz Karan, “Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet lisans bölümlerine geçiş mümkün. Ayrıca, Erasmus Koordinatörlüğü bünyesinde yurtdışında staj yapma imkanına da sahip oluyorlar.” dedi.  
 
Geleceğin parlak mesleklerinden biri 
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Öğretim Görevlisi Gamze Kağan, “İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri; işin yapılması sırasında iş yerinde çalışanların maruz kaldıkları sağlık sorunları ve mesleki risklerin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile ilgileniyorlar. 
 
Avrupa Birliği uyum yasalarına göre en az 50 işçi çalıştıran işletmelerde İş Sağlığı ve İş Güvenliği uzmanlarının bulundurulması zorunluluğu olduğu için İş Sağlığı ve Güvenliği mesleği, geleceğin en parlak mesleklerinden biri olarak görülüyor.” dedi. 
 
Bakanlık sınavlarına girebiliyorlar 
Programı tamamlayan öğrencilerin tüm kurum, kuruluş ve işletmelerde, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri’ olarak görev alabildiğini belirten Kağan, sözlerine şöyle devam etti: “Mezunlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ‘İş Güvenliği Uzmanlığı’ sınavına girebiliyorlar. Sınavlarda başarılı olmaları halinde ‘İş Güvenliği Uzmanı’ olabiliyorlar. 
 
Biz de üniversite olarak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yasal mevzuatı takip eden, yorumlayan ve mesleki etik kurallara uygun davranan, bir işletmede iş güvenliğinin sağlanabilmesi için alınması gereken tüm tedbirleri alan, çalıştığı kurumun risk analizi yapabilen ve riskleri önlemede gerekli tedbirleri alabilen, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gündemdeki olaylara duyarlı ve gelişmeleri izleyen bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.