Türkçe Yeterlik Sınavı Başvuruları Başlıyor

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı dil veya ikinci dil olarak öğrenenlerin dil yeterliklerini belgelendirmek için Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) düzenliyor. 
 

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen TYS 29 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirecek. 
 
Türkiye’de ve yurt dışındaki merkezlerinde eş zamanlı düzenlenen sınavın başvuruları 29 Mart 2021 tarihinde başlayacak. 
 


Türkçe seviyesini belgelendirme ihtiyacı olan herkesin girebileceği TYS için başvuru süresi 30 Nisan’a kadar devam edecek. Uluslararası alanda eşzamanlı uygulanan sınav için başvurular sinav.yee.org.tr üzerinden yapılacak. 
 
Üç oturumda gerçekleştirilen sınavların birinci oturumunda okuma, dinleme; ikinci oturumunda yazma; üçüncü oturumunda ise konuşma becerilerine yönelik soruların olduğu TYS’de başarılı olan bireyler puanlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazanacak. 
 
 “Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni” (CEFR) doğrultusunda geliştirilen sınav, yabancı öğrencilerin Türkiye’ye ilgisini artırmakla birlikte söz konusu öğrencilerin üniversitelere kabulünü kolaylaştırması ve daha sağlam bir düzlemde değerlendirilmelerini sağlaması açısından büyük önem arz ediyor. 
 
Sınavda başarılı olarak Türkçe Yeterlik Belgesine sahip olanlar Türkiye’de üniversite eğitimi alma hakkı kazandıklarında hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor. 
 
Türkçe Yeterlik Belgesi, Türkiye’de veya kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyenler için, Türkçe tercümanlık yapmak veya yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları için iş başvurularında büyük avantaj sağlıyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.