Google ve MediaCat’in ortak girişimiyle hayata geçirilen #SheMakes projesi Brand Week Istanbul’da tanıtıldı!

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen pazarlama, iletişim ve yaratıcılık liderlerini her yıl bir araya getiren Brand Week Istanbul, bu yıl Google ve MediaCat’in ortak girişimiyle hayata geçirilen #SheMakes Türkiye programının da lansmanına ev sahipliği yaptı. 
 

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek proje,geleceğe yön verecek endüstrilerde çalışan 35 yaş altı genç kadınları odak noktasına alırken, takip eden genç kuşaklar için de yeni rol modeller ve yepyeni gelecek olasılıkları yaratılmasını amaçlanıyor. 
 


Bu yıl “Çizginin Dışındakiler” temasıyla gerçekleşen Brand Week Istanbul,Google ve MediaCat işbirliğiyle gerçekleştirilen ve Türkiye’de kariyerini yaratıcı endüstriler, bilim, teknoloji, dijital sanat ve girişimcilik gibi alanlarda gerçekleştiren genç kadınları odağına alan #SheMakes projesinin lansmanına da ev sahipliği yaptı. 
 
Projenin detayları Özlem Gürses moderatörlüğünde, MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Google Türkiye Ülke Pazarlama Lideri Işıl Heves ve SWEATers Kurucusu Elif Boyner’in katılımıyla gerçekleşen Google #SheMakes: Geleceğin Meslekleri panelinde izleyiciler ile paylaşıldı. 
 
Geleceği şekillendiren sektörlerdeki kadınların takdir ve temsilini artırma hedefiyle Google ve MediaCat işbirliği ile geliştirilen #SheMakes, yaratıcı endüstrilerde, bilim ve teknolojide, dijital iş alanlarında ve girişimcilikte potansiyel vaat eden genç kadınların tanınırlığını artırmayı, kariyerlerinde ilerlemelerini destekleyecek mentörlük sağlamayı ve bu sayede takip eden genç kuşaklar için de yeni rol modelleri yaratmayı amaçlıyor.  
 
Proje kapsamında kendi kariyer yolculuklarındaki detayları paylaşarak, geleceği şekillendirecek kadınlara ilham olan #SheMakes elçileri şöyle: 
 
 Yonca Dervişoğlu / İş İnsanı Zeynep Yalım Uzun / İş İnsanı Pınar Yoldaş / Eko-fütürist ve Sanatçı Ömür Kula Çapan / Reklamcı Tülin Akın / Sosyal Girişimci Mine Ekinci / Sosyal Girişimci Demet İkiler / İş İnsanı Kamuran Uçar / İş İnsanı Güldeniz Şeşen / Reklamcı Özlem Gürses / Gazeteci Rina Onur / İş İnsanı Itır Erhart / Akademisyen ve Sosyal Girişimci Cansen Başaran / İş İnsanı Asude Altıntaş Güray / Sosyal Girişimci 
 
Geleceği şekillendirecek teknoloji, dijital ekonomi, bilgisayar bilimi, matematik, girişimcilik, inovasyon, dijital sanat, tasarım ve kodlama, oyun ve veri odaklı yaratıcı endüstriler sektörlerinden birinde kariyer hedefleyen veya halihazırda bu sektörlerden birinde görev alanların başvurularına açık olan proje, yaklaşık altı ay sürecek. 
 
Proje kapsamında seçilen 35 yaş altı 15 genç kadın için ücretsiz yaratıcı, profesyonel ve dijital gelişime yönelik eğitim ve atölye çalışmaları sunulacak; mentorluk, fikir ve deneyim alışverişi buluşmaları hayata geçirilecek. 
 
 Panelde proje ile konuşan MediaCat Yayın Yönetmeni Pelin Özkan; “Kapital Medya olarak cinsiyet eşitliği adına üzerimize düşeni yapmak için çabalıyoruz. Kapital Medya’nın DNA’sına da ilk günden bu yana iş yaşamında kadın ve erkek eşitliği ilkelerini işledik. 
 
Yıllar içinde kadın çalışanlarımızın sayısını artırdık. Sektöründe Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayan ilk şirket olduk ve bu yolu açmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 
 
Diğer taraftan 2013’ten bu yana marka, pazarlama, reklam endüstrileri başta olmak üzere iş dünyasındaki yaratıcı kadın liderleri onurlandırmak, onların başarılarına dikkat çekmek amacıyla Fark Yaratan Kadınlar seremonisini gerçekleştiriyor, 
 
MediaCat olarak yıl boyunca ele aldığımız dosyalar ve araştırmalarla konuyu iletişim ve reklam sektörünün gündemine taşıyoruz. Kısacası böyle geldi ama böyle gitmemesi için Kapital Medya olarak çalışmaya devam ediyoruz. Şimdi bir adım daha atıyoruz. 
 
Google ve MediaCat’in ortak girişimiyle, Türkiye’de geleceğe yön verecek endüstrilerde çalışan 35 yaş altı genç kadınları odağına alan bir ilham projesi hayata geçiriyoruz: #SheMakes.” dedi.  
 
Proje ortaklarından Google Türkiye Ülke Pazarlama Lideri Işıl Heves ise; 
“Türkiye ekonomisinde kadınların istihdamının erkeklere oranla yarı yarıya olduğu bir gerçek. Teknoloji sektöründe durum farklı değil. 
 
Kadınların bu alanlarda nitelikli eğitime erişimde geri kalması, erkek çalışanlara kıyasla kadınların kendilerini tanıtma ve başarılarını anlatma becerilerini geliştirememeleri, daha çekinik ve utangaç kalmaları ve kadınların kendilerini kariyerlerinde yönlendirecek mentor, rol model bulamamaları belli başlı nedenlerden. Google olarak fırsat eşitliğini sağlamak temel değerlerimizden bir tanesi. 
 
Bu alanda Google Türkiye Geliştirici Toplulukları, WomeninTech ve #IamRemarkable gibi pek çok insiyatifimizi hayata geçirdik ve 5 yılda 200 binden fazla kadının hayatlarına dokunduk. Biz kadınlar her gün ilham veren hikayeler yazıyoruz, sadece bu yaptıklarımızın ne kadar kıymetli olduğunun farkında değiliz. 
 
Bugün geldiğimiz noktada sahip olduğumuz teknolojik imkanlar iş yapış şeklimizi ve dünyayı algılama biçimimizi kökünden değiştirirken, artık ilham veren kadın başarı öykülerini daha ulaşılabilir kılmamak için hiçbir mazeretimiz yok. 
 
Engelleri ortadan kaldıran kadın öyküleriniçoğaltacak fırsatlar sağlamak zorundayız. SheMakes ile sesinin daha yüksek çıkmasına katkı sağlayacağımız yeni hikayeler için çok heyecanlıyım”  
 
Projeye nasıl dahil olunur? 
#SheMakes: Geleceği Farklı Yaratanlar arasında yer almak isteyenler için aranan şartlar ise şöyle; 
 
35 yaşın altında olmak, geleceği şekillendirecek sektörlerden (teknoloji, dijital ekonomi, bilgisayar bilimi, matematik, girişimcilik, inovasyon, dijital sanat, tasarım, kodlama, oyun ve veri odaklı yaratıcı endüstriler) birinde kariyer hedeflemek veya halihazırda bu sektörlerden birinde görev almak, meraklı, araştırmacı, problem çözücü, işbirliği ve iletişime yatkın, yaratıcı ve veri temelli düşünürler olmak.. 
 
Bu kriterleri karşılayanlar bireysel olarak başvuruda bulunabilecekleri gibi dileyen herkes bu kriterleri haiz olduğunu düşünen isimleri aday gösterebilecek. 
 
Programın takvimi nasıl? 
#SheMakes adayları sitede yer alan başvuru formunu doldurarak (varsa hikâyelerini anlattıkları video, link vs. ekleyerek) 10 Kasım – 18 Aralık tarihlerinde başvurularını iletebilir. 
 
Tüm başvurular #SheMakes için oluşturulan Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek. Google Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Keteloğlu, SWEATers Kurucusu Elif Boyner, TBWA\Istanbul Chief Strategy Officer Toygun Yılmazer, Ashoka Türkiye Eş Direktörü Zeynep Meydanoğlu ve Doğan Holding ve Hepsiburada Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı’dan oluşan Seçici Kurul başvuruları 21-25 Aralık tarihleri arasında değerlendirecek ve programa seçilecek isimler 4 Ocak 2021 tarihinde açıklanacak.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.