ACCA Ruhsatı nedir? Nasıl alınır?

Finans ve Muhasebe Profesyonelleri ACCA Ruhsatıyla Kariyerlerinde Yeni Dijital Döneme Adım Atıyor  Küresel muhasebe ve finans meslek kuruluşu ACCA (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği), uluslararası kabul gören ruhsatıyla finans ve muhasebe alanında çalışan ve kariyer yapmak isteyenlere, mesleki tüm yetkinliklere sahip, tam donanımlı bir profesyonel olduklarını belgeleme olanağı sunuyor. Günümüzün hızla değişen ve gelişen iş dünyasında çalışanların mevcut duruma uyum sağlamak ve kariyerlerini bir adım ileriye taşımak için belirli yetkinlikler kazanmaları ve mesleki becerilerini geliştirmeleri gerekiyor.

İşletmelerin de topluma ve ekonomiye değer katacak, sürdürülebilir kurumlar haline gelebilmeleri için de geleceğe hazır, tam donanımlı finans ve muhasebe profesyonellerine ihtiyaçları artıyor. 

Finans ve muhasebe profesyonellerine yönelik küresel bir meslek kuruluşu olan ACCA (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği), finans ve muhasebe profesyonellerine yönelik sunduğu uluslarası tanınırlığı olan prestijli ruhsat ve sertifikalarla bu alanda görev yapanların yetkinliklerini geliştirmelerine imkan sunuyor.

ACCA Ruhsatı’na sahip olmak için gerekenler 

ACCA Ruhsatı’na sahip olmak isteyen kişilerin uygulamalı bilgi, uygulamalı beceri ve stratejik mesleki bölümlerinden oluşan toplam 13 sınavı başarıyla geçmeleri, 21 saat süren online Etik ve Mesleki Beceriler Modülü’nü tamamlamaları ve finans ve muhasebe alanında üç yıllık fiili iş tecrübesinin kanıtlanması gerekiyor. 

ACCA’in tüm sınavları İngilizce olarak Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olmak üzere yılda dört defa, İstanbul ve Ankara'da bulunan sınav merkezlerinde gerçekleştiriliyor. 

ACCA Ruhsatı almak isteyen sektör profesyonelleri, başvurularını accaglobal.com’dan online olarak yapabiliyor. ACCA uzmanlığında hazırlanan ve ruhsat sahibi olmak için tamamlanması gereken online Etik ve Mesleki Beceriler Modülü ile ACCA üye ve adayları, Etik ve Profesyonellik, Kişisel Verimlilik, İnovasyon ve Şüphecilik, Ticari Farkındalık, Liderlik ve Takım Çalışması, İletişim ve Uyum Becerisi gibi her kurum çalışanının sahip olması gereken konularda bilgi sahibi oluyorlar. 

Bunun yanı sıra finans ve muhasebe mesleğinin gündemindeki büyük veri, makine öğrenmesi, dijital dönüşüm, kurumsal yönetişim, denetim ve güvence, finansal raporlama, sürdürülebilirlik gibi önemli konular hakkında mesleki bilgi ve becerilerini arttırma imkanına sahipler. 

Tam donanımlı dijital finans ve muhasebe profesyonelleri 

ACCA Ruhsatı sektör profesyonellerine, tam donanımlı olduklarını uluslararası standartlara göre belgelendirme ve uluslararası tanınırlığa ulaşma imkanı sunarken, finans ve muhasebe sektöründe yeni bir kariyere adım atmak isteyenlere ise önemli bir kişisel yatırım olanağı sağlıyor. 

ACCA Ruhsatı ve üyeliği, muhasebe ve finans profesyonellerine dünyanın dört bir tarafında sürekli kariyer desteği ve tavsiyelerini paylaşacak 227,000’den fazla ACCA üyesi ve 544,000’den fazla adaydan oluşan küresel bir ağa dahil olma fırsatı sunuyor.

Dünya çapında düzenlenen yüz yüze ve online organizasyonlarla üyelerini ve adaylarını buluşturan ACCA, kariyer sayfası ile muhasebe ve finans profesyonellerini tüm dünyadaki işverenlerle de bir araya getiriyor. 

ACCA, yapay zeka, siber güvenlik, dijital teknolojilerin kaynağı ve kullanımı gibi konulara ağırlık vererek mesleki şüphecilik ve etik kuralların uygulanmasını sağlamak üzere müfredatının her aşamasına dijitalleşmeyi entegre etmekte ve üyelerini ‘’Stratejik İş Liderleri’’ olarak konumlandırmaktadır.  

Hem ruhsat hem diploma alabilirsiniz 

ACCA Ruhsatı’na başvuran adaylar, ruhsatın yanı sıra dünyaca kabul görmüş sertifikalara da sahip olabiliyor. 

İlk dokuz sınavı ve Etik ve Mesleki Beceriler Modülü’nü tamamlayan adaylar, bir ACCA üyesinin mentörlüğünde tamamlayacakları bitirme projesi ile birlikte Oxford Brookes Üniversitesi’nde uzaktan eğitim ile muhasebe alanında lisans derecesi elde edebiliyor. 

ACCA ruhsat sürecini tamamlayan üyeler ise, ACCA ile Londra Üniversitesi (University of London) ile ortak Muhasebe Master Programı’na kabul edilip bir fark dersi ve bir bitirme projesini başarıyla tamamladıktan sonra ACCA Ruhsatı’na ilaveten, University of London’dan Yüksek Lisans diplomasını da alabiliyor. 

ACCA Hakkında 

1904 yılında Londra’da kurulan ACCA (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği), dünyanın önde gelen ve en hızlı büyüyen küresel muhasebe ve finans meslek kuruluşudur. ACCA, sunduğu ruhsatlarla tüm dünyada muhasebe, finans ve yönetim alanlarında uluslararası standartlarda kariyer hedefleyen, uygulama, yetenek ve azme sahip kişileri ile muhasebe meslek mensuplarını iş yaşamlarına hazırlamayı amaçlamaktadır. 

ACCA, hem Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC), hem de dünya çapında faaliyet gösteren 80'den fazla küresel muhasebe meslek kuruluşu ortaklıklarıyla iş birliği içerisinde çalışmaktadır. ACCA’in 179 ülkede 227 bin üyesi ve 544 bin adayı bulunmaktadır. 

Dünya çapında 104 ofis ve merkezi bulunmakta ve 7 bin 500’den fazla onaylı işverenle işbirliği içinde çalışmaktadır. Kamu yararı ilkesi çerçevesinde, muhasebe mesleğinin saygınlığının ve etkisinin artarak devamını sağlamak amacıyla uygun muhasebe standartlarının geliştirilmesini teşvik eder ve ilgili araştırmaları gerçekleştirir.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.