İş Bankası’ndan çocuklara tatil hediyesi kitaplar

Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı, ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük kitap kampanyalarından olan “Karneni Göster, Kitabını Al”, bu yıl 13’üncü kez gerçekleştiriliyor. 


Çocuklara küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hayata geçirilen kampanya çerçevesinde kitaplar, koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle bu yıl İş Bankası şubelerinden dağıtılmak yerine, www.kumbaradergisi.com sitesi üzerinden dijital olarak sunuluyor. Kitaplara, www.kumbaradergisi.com sitesinin yanı sıra Kumbara Dergisi uygulaması indirilerek tüm cihazlardan da ulaşılabilecek. 

 İş Bankası bu seneki kampanyada çocuklara; Jules Verne’in “Dünya’nın Merkezine Yolculuk” ve “Doktor Ox’un Deneyi” ile Robert Louis Stevenson’ın “Define Adası” adlı kitapları karne hediyesi olarak veriyor. 

Geçtiğimiz yıl İş Bankası’nın desteği ile gerçekleştirilen ilk Türk Bilimsel Arktik Seferi’ne dair kampanyaya özel olarak hazırlanan “Türk Bilim İnsanları Kuzey Kutbunda” kitapçığı da hediye edilen kitaplar arasında yer alıyor.

 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanan kitaplar için, gazeteci yazar Doğan Hızlan, çocukları okumaya teşvik edecek şekilde düşüncelerini de paylaştığı bir önsöz kaleme aldı.

Bu sene kitaplar pandemi nedeniyle dijital ortamda  
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyasına ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Kitap her bireye ayrı ayrı dokunan, ikame edilemeyen bir yolculuktur. Küçük yaşlardan itibaren kitap okumak, insanın geniş bir vizyonla düşünmesini, sorgulayan ve araştıran bir birey olmasını sağlar. 

Biz de ülkemizin beşeri kalkınmasını desteklemenin ilk ve en önemli adımı olarak çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmanın, kitap sevgisi aşılamanın, merak duygularını uyandırmanın, hayal güçlerini geliştirmenin çok önemli olduğuna inanıyor ve 13 yıl önce hayata geçirdiğimiz kampanya ile bu yönde katkı sunuyoruz.” 

Pandeminin, hemen hemen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitim hayatını etkilediğine işaret eden Bali, “Her yaz tatilinde şubelerimizi dolduran çocuklarımızla birlikte şenlik havasında geçirdiğimiz ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyamızda, bu kez pandemi nedeniyle ne yazık ki fiziken birlikte olma imkânı bulamayacağız. 

Bunun yerine, çocuklarımızla geçmiş yıllardan farklı olarak dijital ortamda buluşacağız. Bu yıl uzaktan eğitim ile farklı deneyimler kazanan çocuklarımızın, seçtiğimiz kitapları okurken hem çok farklı yerlere gidip, farklı zaman dilimlerini yaşayacaklarını hem de çok eğleneceklerini umuyorum” diye konuştu. 

Adnan Bali, dijital ortamda yayımladıkları kitapları, geçmiş yıllarda olduğu gibi Braille alfabesi ile basılı olarak görme engelli çocukların eğitim gördüğü okullara göndereceklerini de belirtti. 

Bilim kurgu, macera, Kuzey Kutbu’na dair bilinmeyenler…
Kampanyada bu yıl öğrenciler için seçilen kitapların ikisi; bilimkurgunun temellerini atan, eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği makinalarla bilim insanları ve mucitlerin çalışmalarına ilham kaynağı olduğu bilinen Jules Verne’e ait. 

 Bilime, araştırmaya, bilinmeyeni keşfetmeye dair merak duygusu uyandıracak Jules Verne’in “Dünya’nın Merkezine Yolculuk” kitabında; dünyanın merkezine yapılan ve Kuzey Avrupa ülkelerinde başlayan serüvende yer altında bulunan deniz, eski çağlardan kalma hayvanlar, nehirler, ağaç büyüklüğünde mantarlar, volkanlar gibi çocukların ilgisini çekebilecek öğeler yer alıyor. Yazarın ‘Doktor Ox’un Deneyi’ kitabında ise bir bilim insanının tuhaf bir kasabada yaptığı ilginç deney sonrasında yaşananlar anlatılıyor. 

Kampanya kapsamındaki diğer karne hediyesi olan Robert Louis Stevenson’ın “Define Adası” kitabında 8. yüzyılın ikinci yarısında küçük bir çocuğun, bir definenin peşinde korsanlarla yaşadığı maceralar sürükleyici bir hikâye ile aktarılıyor. 

Bu yıl kampanya kapsamında hazırlanan “Türk Bilim İnsanları Kuzey Kutbu’nda” kitapçığı ise çocukların Kuzey Kutbu’na dair çok şey öğreneceği bilgiler içeriyor. 

12 yılda 14 milyon kitap dağıtıldı 
İş Bankası 2008 yılından bu yana kampanya ile çocuklara; “Alice Harikalar Diyarında”, “Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler”, “Yazarlarımızdan Öyküler”, “Halime Kaptan” ve “Küçük Mavi Gezegen”, “Sait Faik’ten Çocuklara Hikâyeler”, “Aziz Nesin’den Çocuklara En Güzel Öyküler”, “Yazarlarımızdan Öyküler”, “Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk” ve “Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum”, "Mars’a Nasıl Giderim? - Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar”, “Astronotlar Üşür mü? – Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar”, “Robotlar Hapşırabilir mi? Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar”, “Siyah İnci” adlı kitapları karne hediyesi olarak verdi. “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası kapsamında şimdiye kadar 12 yılda 14 milyon kitap armağan edildi.  

Bankanın eğitim, çevre ve kültür-sanat alanındaki projeleri… 
Türkiye İş Bankası, eğitim alanında “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyasının yanı sıra başka projeler de yürütüyor. 2005 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) ana sponsorluğunu üstlenen İş Bankası, ülke genelinde 25 binin üzerinde satranç sınıfı açtı. 

Bu süre zarfında, 30 bin olan satrançtaki lisanslı sporcu sayısı 900 bine yaklaştı ve satranç özellikle ilköğretim çağındaki çocuklar arasında en fazla tercih edilen seçmeli derslerden biri oldu. Bankanın eğitim alanındaki bir diğer sosyal sorumluluk projesi, Darüşşafaka ile birlikte sürdürdüğü “81 İlden 81 Öğrenci” projesi… 

12 yılın tamamlandığı bu projede; babası ve/veya annesini kaybetmiş, imkânları kısıtlı, yetenekli çocukların beşinci sınıftan başlayarak liseyi bitirinceye kadar bütün eğitim giderleri karşılanarak sıcak bir yuva ortamında kaliteli eğitim almaları sağlanıyor. 

İş Bankası proje kapsamında, Darüşşafaka’da eğitim gören öğrencilerin 600’ünün tüm eğitim masraflarını karşılıyor, mezun olan başarılı öğrencileri desteklemeye devam ediyor. Banka, “Altın Gençler” programı ile de 1971 yılından bu yana her yıl, üniversite sınavında başarılı olan öğrencileri ödüllendiriyor. 

Bugüne kadar ödül alan öğrencilerin sayısı 3 bin 500’ü aştı. İş Bankası’nın, çevre alanında TEMA Vakfı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğinde 2008 yılında başlattığı “81 İlde 81 Orman” projesi kapsamında, Türkiye genelinde 1.500 hektar alana 2 milyon 200 binin üzerinde fidan dikildi. 

Banka, 5 yıl süresince bakım çalışmalarını da üstlendiği projede tamamlama dikimleriyle beraber toplamda 3 milyonun üzerinde fidan dikimi yaptı. 

Sosyal sorumlulukta odaklandığı alanlardan biri de kültür-sanat olan İş Bankası, 20. sezonunu tamamlayan İş Sanat Konser Salonu’nun yanı sıra İş Sanat Kibele Galerisi ile ülkemizin sanat yaşamının daha ileri bir noktaya taşınması ve sanatsal değeri yüksek uluslararası alandaki konser, sergi ve performansların Türkiye’deki izleyicilerle buluşmasına katkıda bulunuyor. 

Birikimini ve deneyimini geleceğe aktarabilmek, bu zenginliği yeni kuşaklarla paylaşmak için 1990’ların sonlarında kurum tarihi çalışmalarını başlatan ve 2007 yılında İstanbul’da tarihi Yenicami Şubesi’nde Türkiye İş Bankası Müzesi’ni açan Banka, bu çalışmalar kapsamında geçtiğimiz yıl Ankara Ulus’ta İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ni açtı. 

Ülkemizin arkeolojik zenginliğinin gün yüzüne çıkarılması ve korunarak gelecek nesillerle buluşturulmasına katkıda bulunan Banka, Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde Muzalar Evi, Kırşehir Kaman’da bulunan Kalehöyük, Antalya’da bulunan Patara, İzmir Teos, Aydın Nysa antik kentlerindeki kazılara destek veriyor. 

İş Bankası, bir taraftan da ülkemizin en önemli özel koleksiyonları arasında yer alan ve 1940’lı yıllardan itibaren oluşturulan, 900’ü aşkın sanatçının 2.500’e yakın eserinin bulunduğu Sanat Eserleri Koleksiyonunun sergileneceği Beyoğlu’ndaki Resim Müzesi hazırlıklarını sürdürüyor. 

Banka, bu eserlerin bakım ve onarım çalışmalarını, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde Üniversiteye armağan ettiği Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Laboratuvarı bünyesinde gerçekleştiriyor. 

Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel öncülüğünde 1956 yılında kurulan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları da ülkemizin önde gelen yayınevlerinden biri konumuna gelmiş durumda… 

“Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyasına, çocuklara hediye edilen kitapların basımını gerçekleştirerek destek olan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları; Hasan Âli Yücel klasikleri, modern klasikler, çocuk ve gençlik, araştırma-inceleme gibi pek çok farklı alanda kaliteli içerikteki kitapları, Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerini okuyucularla buluşturmaya devam ediyor.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.