Engellilik Çalışmaları Güz Okulu’na başvurular başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Research Worldwide Istanbul ortaklığıyla 1-11 Eylül 2020’de düzenlenecek olan Engellilik Çalışmaları Güz Okulu 2020 başvuruları açıldı. 


Engelliliğe insan hakları yaklaşımını esas alan, eğitim dili Türkçe ve ücretsiz olan program, COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla yapılacak. 

Lisansüstü düzeyde engellilik çalışmaları alanında araştırma yürüten ya da yürütmeyi planlayan öğrencilere yönelik bir eğitim programı olan Engellilik Çalışmaları, Güz Okulu ile katılımcılara hukuk, eğitim bilimleri, sosyal politika, siyaset bilimi, sosyoloji, mimarlık, tıp, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve psikoloji gibi engellilik çalışmaları açısından önemli disiplinlerin engelliliğe yaklaşımlarına ilişkin perspektif kazandırması hedefleniyor. Programda farklı disiplinlerden engellilik alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunan öğretim üyelerinin katkılarıyla, engellilik kuramları ve modelleri, engelliliğin farklı disiplinlerde ele alınış biçimleri, engelli hakları yaklaşımını araştırma kurgusu, yöntem ve analize eklemleme yolları ele alınacak. 

Eğitimin son gününde ise katılımcılar araştırma önerilerini sunacaklar ve öğretim üyeleri ile diğer katılımcılardan geri bildirim alacaklar. 

Ücretsiz ve eğitim dili Türkçe olan program toplam 9 ders (9 saat süren video dersler) ve katılımcı sunumlarını içeren iki tam gün süren oturumlardan oluşuyor. Eğitimin tüm aşamalarına tam katılım göstermek zorunludur. 

COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla yapılacak olan programın eğitsel materyalinin tümüyle erişilebilir olması için azami çaba gösterilecek. Eğitim programı engelliliğe insan hakları yaklaşımını esas alıyor. 

Araştırma özetlerinin insan hakları yaklaşımı ile uyuşmayan herhangi bir biçimde ayrımcı bir dil, yaklaşım ve yöntem içermemesi şartı aranıyor.  

Eğitim kadrosu: · Beyza Ünal (Klinik Psikoloji, Engelli Kadın Derneği) · Dikmen Bezmez (Sosyoloji, Koç Üniversitesi) · Engin Yılmaz (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı, Boğaziçi Üniversitesi) · Göksenin İnalhan (Mimarlık, İstanbul Teknik Üniversitesi) · Hande Sart (Eğitim Bilimleri, Boğaziçi Üniversitesi) · İdil Işıl Gül (Hukuk, İstanbul Bilgi Üniversitesi) · Nurseli Yeşim Sünbüloğlu (Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Özyeğin Üniversitesi) · Resa Aydın (Tıp, İstanbul Üniversitesi) · Volkan Yılmaz (Sosyal Politika, Boğaziçi Üniversitesi) 

Başvuru: Engellilik alanında tercihen sosyal bilimler alanında lisansüstü düzeyde akademik araştırma yapmaya istekli, yüksek lisans/doktora öğrencisi ya da yeni kabul almış adaylar, 20 Temmuz 2020 tarihine kadar aşağıda bulunan başvuru formunu doldurmalıdır. 

Adayların, engellilik alanında 600 kelimeyi geçmeyecek şekilde araştırma özeti yazmış olmaları ve başvuru formuna bu araştırma özetini ekleyip göndermeleri beklenmektedir.  

Online Başvuru formu: https://tr.surveymonkey.com/r/2020guzokulu Son başvuru tarihi: 20 Temmuz 2020 Kabul edilenlerin açıklanması: 14 Ağustos 2020 Etkinlik Raoul Wallenberg Enstitüsü ve Lund Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.