Can Dostları Hareketi 2019-2020 Uygulamaları Temsilci Öğretmen Eğitim Semineriyle Başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları iş birliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen Can Dostları Hareketi projesinin temsilci öğretmen eğitim semineri İstanbul’da gerçekleştirildi.
9. yılına giren projeyle bugüne kadar yaklaşık 7 bin 109 öğretmen, 214 bin öğrenci, 428 bin veli ve 10 bin 360 servis şoförüne trafik güvenliği eğitimleriyle ve mesajlarla ulaşıldı. Bu yıl düzenlenen eğitim seminerine 11 ilden 55 temsilci öğretmen katıldı. 

2019-2020 eğitim öğretim döneminin sonuna kadar 300 öğretmen, 8 bin öğrenci ve 16 bin veliye daha ulaşılması hedefleniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasında imzalanan iş birliği protokolüyle 2010 yılında başlayan Can Dostları Hareketi projesi, okullarda trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, öncelikle ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılıyor. 

Seminere katılan öğretmenler, kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarıyor. Projeye özgü destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştiriyor. 

İlki 2010-2011 eğitim öğretim yılında başlayan eğitimler kapsamında, bugüne kadar Türkiye genelinde 817 okulda 7 bin 109 öğretmene eğitim verildi. Öğretmenler aracılığıyla ise 214 bin öğrenciye, 428 bin veliye ve 10 bin 360 servis şoförüne doğrudan ulaşıldı.  

8 bin öğrenciye daha ulaşılacak 
İlkokul çağındaki çocukların trafik güvenliği açısından olumlu tutum ve davranışlar edinmesine büyük katkı sağlayan projenin 2019 - 2020 eğitim öğretim yılına yönelik temsilci öğretmen eğitim semineri 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. 

Seminere Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanlığından Proje Koordinatörü Cemal TINKILIÇ, Proje sorumlusu Didem DEMİRKAYA, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları adına Kurumsal İletişim Müdürü İpek Türkili DİREDURYAN, Ankara İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürü Göktan METO ve İstanbul İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürü Yılmaz KAYA katıldılar. Seminerin açılışında konuşan konuşmacılar, küçük yaşlarda kazanılan olumlu davranışların kalıcılığına değinerek, Can Dostları Hareketi projesinin trafik güvenliği konusuna önemli katkılar sağladığını vurguladılar. 

Ankara, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Gümüşhane, İstanbul, İzmir, Karaman, Siirt, Tokat ve Van illerinden gelen 55 öğretmenin katıldığı seminerde, katılımcılara trafikteki tehlike ve riskler, taşıt sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar, kazalardan korunma, emniyet kemerinin önemi gibi birçok konuda eğitim verildi.  

İyi Uygulamalar Paylaşımı’nda kazanan öğretmenler ödüllerini aldı 
Bir önceki eğitim öğretim yılında düzenlenen ve öğretmenlerin geliştirdikleri materyal ve uygulamaların yaygınlaşmasını hedefleyen İyi Uygulamalar Paylaşımı yarışmasının kazananları Fatma AYHANER, İlter ALTUN ve Nayif MUYAN isimli öğretmenler de şahsen sunum yaparak ödüllerini ve plaketlerini aldılar.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.