20 yıllık kriptografik problem çözüldü

MIT (Massachusetts Institute of Technology)Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) yaptığı yazılı açıklamada, LCS35 kriptografi bulmacasının iki farklı ekip tarafından çözüldüğünü duyurdu. MIT Öğretim Üyesi RonRivest’in ilk kez 1999 yılında duyurduğu ve çözümü için 35 yıl öngördüğü bulmaca, tahmin edilenden 15 yıl erken çözülmüş oldu. 

MIT’ye bulmacayı çözdüğünü ilk bildiren kişi, Belçikalı programcı Bernard Fabrot oldu. Fabrot bulmacanın çözümü için yazmış olduğu kodu, üç buçuk yıl boyunca çalıştırdı. 

Fabrot, 6. nesil bir i7 Intel işlemcisi üzerinde çalıştırdığı kodunu, GMP (GNU Multiple Precision Arithmetic Library) kütüphanesini kullanarak tasarladı. 

 Eş zamanlı olarak, ABD deki Supranational firmasından Simon Peffers ve Ethereum Foundation’dan JustinDrake’in de destekleri ile Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Erdinç Öztürk, ürettiği özgün kare alma algoritması ile bulmacayı sadece iki ayda çözebilecek FPGA (FieldProgrammableGateArray - Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri) tabanlı bir donanım geliştirdi.  

Zaman Kapsülü Kriptografi Bulmacası (LCS35 Time CapsuleCrypto-Puzzle) nedir? 
Bir açık anahtarlı şifreleme yöntemi olan RSA (Rivest, Shamir, Adleman) algoritmasının tasarımcılarından RonRivest, 1999 yılında, o zamanki adıyla MIT Bilgisayar Bilimi Laboratuvarı (LaboratoryforComputerScience, LCS) için yapılan 35. yıldönümü kutlama törenleri için bir zaman kapsülü hazırladı. Kapsül bu tören sırasında, 2034 yılında açılmak üzere kapatıldı. 

Rivest, eşzamanlı olarak, çözümünün 35 yıl süreceğini öngördüğü bir kriptografik problem tasarladı (LCS35 Time CapsuleCrypto-Puzzle, https://people.csail.mit.edu/rivest/lcs35-puzzle-description.txt). MIT LCS, daha sonra MIT (Massachusetts Institute of Technology)Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL)nın bir parçası oldu. 

Zaman Kapsülü Kriptografi Bulmacası, başlangıç sayısının yaklaşık 80 trilyon kez modüler karesinin alınmasını içeriyor. Paralelleştirilemeyen bu işlem, sonucu bulmak için 80 trilyon kez kare almaktan daha kısa bir yol olmadığını garanti etmektedir. 

Erdinç Öztürk’ün tasarlamış olduğu FPGA tabanlı donanım, tek bir 2048 bitlik kare alma işlemini, GMP kütüphanesi kullanılarak tasarlanan yazılımdan yaklaşık 20 kat daha hızlı gerçekleştirilebilmektedir. 

CSAIL tarafından yapılan ilk duyuruda, doğru çözümün bulunması durumunda Web mucidi Tim Berners-Lee, Ethernet mucitlerinden BobMetcalfe ve Microsoft kurucusu Bill Gates gibi kişilerin tarihi eşyalarını içeren bir "zaman kapsülü"nün açılacağı bildirilmişti. 

Zaman kapsülünün çözümünün açıklanacağı tören, 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü Amerika doğu yakası saati (EST) ile 16.00'da MIT Stata Center'da gerçekleşecek.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.