Robotlar Türkiye’de Yarışmaya Devam Ediyor

3M’in “TürkTakımlarıSponsoru” olarak destek verdiği FIRST Robotics Competition, 28. Sezonunda 33 ülkeden 95.000’i aşkın öğrencinin katılımı ile 6 ülkede gerçekleşiyor.  2-4 Mart 2019’da Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda düzenlenmiş olan İstanbul Regional’da Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 34 lise takımı yer alırken, 5-7 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte, Bosphorus turnuvasında Afganistan, Libya, Polonya, Ukrayna ve Türkiye’den 32 takım yer alacak. 2019 sezonunda lise öğrencileri ‘Derin Uzay’ temasına uygun robotları ile kıyasıya yarışmaya yepyeni takımlarla devam ediyor. 

Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile incelenen takımlar bu kriterler çerçevesinde farklı sektörlerden alanında uzman jürilerin değerlendirmesi sonucu ödüllendiriliyor. 

İstanbul Regional’da aldıkları ödüllerle 17-20 Nisan 2019 tarihlerinde Amerika’daki şampiyonada yarışmaya hak kazanan takımlar şu şekilde: 3646 Integra (Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi) 5883 SpiceGears (Polonya) 7108 Voltran (Pertevniyal Lisesi) 7481 İstiklal (Kastamonu Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi) 7585 4th Dimension (İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi) 7585 AGR (Alkev Okulları) 

Robotik teknolojileri Word, Excel bilmek kadar sıradanlaşacak

 Etkinlikte “Türk Takımları Sponsoru” olarak yer alan 3M ayrıca 4 liseye de mentorlük desteği de verdi. 3M Türkiye Ar-Ge Müdürü Onur Yenipazarlı şunları söyledi; “3M olarak geliştirdiğimiz ürün ve teknolojilerin temelinde “bilim” yatıyor. 

Bilim, inovasyon ve teknoloji DNA’mızın kritik bir parçasını oluşturuyor. Bugün artık yaşamaya başladığımız Endüstri 4.0 çağında da robotik teknolojilerinin yeni nesil yetkinlikler arasında olacağını, bu sebeple büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Robotik teknolojisi çok kısa bir süre içerisinde neredeyse Word, Excel bilmek gibi sıradanlaşacak. 

Biz de 3M olarak Türk gençlerinin bu yeni dönem yetkinliklerini elde etmesi için elimizden gelen desteği vermiş olmaktan ötürü mutluyuz.” Etkinliğin tamamı sponsor ve her turnuva için yaklaşık 160 gönüllüdesteği ile yürütülüyor. 

Kazanan ittifak grubunun kaptanı olan 7108 Voltran takımı sonuçtan çok memnun olduklarını belirterek “VolTRan 7108 olarak çok zorlu süreçlerden geçerek kaptanı olduğumuz Polonyalı 5883 SpiceGears ve Kastamonulu 7481 İstiklal ittifakı ile şampiyonaya katılmaya hak kazandık, çok mutluyuz.

Bir tarafımız kazanma sevincini yaşarken bir yandan da şampiyonaya katılmamız için gerekli finansal ayarlamaları düşünmeliyiz ve bu aşamadan sonra bizi bir sponsorluk koşuşturmacası bekliyor. Çok heyecanlıyız! Bizi bekle şampiyona, bir tane daha kupa hedefliyoruz!” dedi.  

3M hakkında 

3M’de biz, yaşamları iyileştirmek için bilimin gücünü kullanıyoruz. 30 milyar dolarlık ciromuz ve 90.000 çalışanımız ile, 200 farklı ülkede yer alan müşterilerimize çözüm ve ürünlerimizi sunuyoruz. Küresel problemlere sunduğumuz yaratıcı çözümler hakkında bilgi almak için www.3M.com ve www.3M.com.tr adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.