Zeka Gücü 27 ilde, 33 okul ve 15 bin öğrenciye ulaştı

Eğitim alanında Türkiye’nin 2023 Hedefleri’ne destek veren Turkcell, Anadolu’daki özel yetenekli çocuklara yönelik sürdürdüğü Zeka Gücü çalışmalarına son hız devam ediyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde ve BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) bünyesinde gerçekleştirilen Zeka Gücü Projesi, 2018’i Trabzon’daki merkezin açılışıyla ile tamamladı. 


Trabzon’a kurulan sınıfla birlikte Zeka Gücü, 27 ilde 33 okula ve 15 bin öğrenciye ulaşmış oldu. Turkcell Zeka Gücü projesi ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu’nun yol haritasına desteğini sürdürüyor. 

Çocukları geleceğin dünyasına hazırlamak, ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen Zeka Gücü, açılışlarla geçen 2018 yılını Trabzon’da hayata geçirdiği yeni teknoloji laboratuvarı ile tamamladı. Zeka Gücü böylece Türkiye’nin 27 ilinde 33 teknoloji laboratuvarıyla 15 bin öğrenciye ulaşmış oldu. 

Çocuklar, Zeka Gücü Laboratuvarı’nda aldıkları eğitimlerle 2018 yılında 200’den fazla proje geliştirdi, çoğu ulusal ve uluslararası yarışmadan dereceyle döndü. 

Turkcell özel yetenekli öğrencilere desteğini 2019’da yaklaşık 30 BİLSEM’e dağıtacağı 1000’den fazla eğitim ve robotik kit dağıtımı ile sürdürmeye devam edecek. 
2020’ye kadar 50 bin çocuğa destek Projenin en önemli duraklarından biri olan Trabzon’daki Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Teknoloji Laboratuvarı açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Hilmi Güler, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, Trabzon Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili katıldı. 

Açılışta konuşan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Türkiye’deki dezavantajlı kitlelere ulaşmak ve eğitimde fırsat eşitliği sunmaya devam ettiklerini belirterek, “Anadolu’da fırsat eşitliği bekleyen ve Türkiye’nin geleceğine şekil verecek yüz binlerce cevher olduğunu biliyoruz. Bu cevherleri ortaya çıkarmayı hedefleyen Zeka Gücü ile 3 yılda 30 bin çocuğumuza ulaştık. 

2018’de ise kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları ile İzmir, İstanbul, Van, Balıkesir, Bilecik, Trabzon, Karaman, Antalya ve Burdur’daki üstün zekalı çocuklarımızın teknoloji eğitimlerine katkı sağladık. 

Elazığ İçme Ortaokulu ve Ordu Kökenli Ortaokulu öğrencilerimizin kendi imkanlarıyla ulaştıkları gurur veren başarıları duyar duymaz, bu okulları da Zeka Gücü kapsamında aldık. Milli Eğitim Bakanlığı ile yenilediğimiz protokol çerçevesinde 2020’ye kadar 50 bin çocuğumuza ulaşmayı hedefliyoruz. 

Türkiye'nin geleceğine yatırım anlamına gelen bu değerli proje, ülkemizi Endüstri 4.0’da bir üst lige çıkaracak, ‘Yerli ve Milli Yapay Zeka’yı üretme yolunda yeterli donanıma sahip insan kaynağının yetişmesine katkı sağlayacak” dedi. 

‘Teknolojide üreten ülke’ Turkcell tarafından Anadolu’nun yeni Aziz Sancar’larının yetiştirmek için hayata geçirilen Zeka Gücü Projesi’nin en önemli destekçilerinden biri olan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er de okulda eğitim gören öğrencileri Zeka Gücü Bilim Sınıfı’nda ziyaret etti. İbrahim Er, “Zeka Gücü sınıflarımız Türkiye’nin tüketen değil üreten gücünü yetiştiriyor. 

2023 hedeflerine ulaşmak için bu sınıflarda eğitim gören özel yetenekli çocuklarımızın bu imkanı bulması çok önemli. Bizim gibi sorumluluk sahibi yöneticiler için bu çocuklara bu imkanı sunmak bizim için çok büyük bir görevdir. 

Ülke genelinde 136 BİLSEM'de 43 bin çocuğa eğitim veriyoruz. Türkiye’nin geleceği için büyük önem taşıyan bu projeye destek verdikleri için Turkcell’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Yeni nesil eğitimlerde neler var? 

Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi planlayan eğitim programı, yüz yüze ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Proje, özel yetenekli çocukların içindeki yaratıcılığı ve potansiyeli ortaya çıkarmayı amaç ediniyor. 

A’dan Z’ye Turkcell tarafından kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları’nda her öğrenciye dizüstü bilgisayar, üç boyutlu yazıcı (3D printer), akıllı tahta ve öğrencilerin üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak elektronik setler ve alet takımları bulunuyor. Proje, Türkiye’de “Maker Hareketi” (kendin yap-kodlama) konusunda atılan ilk adımlardan biri olarak da dikkat çekiyor. 

 Uzaktan öğretim sistemi güncellendi 

Yeni dönemde Zeka Gücü Projesi’nin uzaktan öğretim sistemi de güncelleniyor. Yenilenen Zeka Gücü eğitim portalı Stanford, MIT, Cambridge ve Sorbonne üniversitelerinin de kullandığı Open edX altyapısına geçiş yapacak. 

Yeni sistem ile Zeka Gücü portalı Türkiye’deki tüm öğrencilerin faydalanabileceği Arduino, App Inventor, Scratch, Uzay Bilimleri, Robotik gibi eğitimleri de içeren zengin bir eğitim portalı haline dönüşüyor. 

Üç boyutlu yazıcılardan maker kitlere kadar birçok ürünün yer aldığı laboratuvarlarda verilen yüz yüze eğitimler www.zekagucu.com.tr üzerinden verilen online eğitimlerle destekleniyor. 

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.