PepsiCo, “Kızlarımız Okuyor” projesiyle kızöğrencilerin geleceğini aydınlatmaya devam ediyor

PepsiCo ve Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM),PepsiCo’nun eğitimde fırsat eşitsizliğiyle mücadeleye katkıda bulunmak üzere hayata geçirdiği “Kızlarımız Okuyor” projesi kapsamında eğitimde işbirliği yaparak kız öğrencilerin kendilerine parlak bir gelecek yaratmalarına destek oluyor. 

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, içinde faaliyet gösterdiği toplumlarda refahı artırmaya yönelik sürdürülebilirlik projelerinden olan “Kızlarımız Okuyor” burs ve staj programının yeni dönem çalışmalarına başladı. 

“Kızlarımız Okuyor” projesi ile GAP-Cheetos Çocuk Gelişim Merkezleri eğitimlerine katılan ancak sosyo-ekonomik şartlar sebebiyle lise ve sonrası eğitimlerine devam edemeyecek durumda olan başarılı kız öğrencilerin eğitim masraflarına destek veriliyor. 

PepsiCo ve GAP İdaresi Başkanlığı ortaklığıyla başlatılan GAP-Cheetos Çocuk Gelişim Merkezleri, projenin başlatıldığı 2003 yılından beri Güneydoğu Anadolu’nun 9 şehrindeki 13 merkezle 100.000’i aşkın çocuğa ulaştı. 

Hâlihazırda 37’si ortaöğretim, 38’i yüksekokul ve üniversite öğrencisi olmak üzere 75 kız öğrenciye burs vererek eğitimlerini destekleyen PepsiCo, 2009 yılında 20 öğrenciyle başlattığıprojeyi her geçen gün büyüterek yola devam ediyor. 


PepsiCo, kız öğrencilere sağladığı maddi desteğin yanı sıra, eğitim ve staj programlarıyla kişisel gelişimlerine de katkıda bulunmayı hedefliyor. 

Bu kapsamda PepsiCo iki yıldırdüzenlediği eğitimlerin üçüncüsünü bu yılBahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) ortaklığıyla gerçekleştirerek Güneydoğu Anadolu’nunçeşitli bölgelerinden gelen 6 kız öğrenciyi 6 günlük çok özel bir eğitim programıyla İstanbul’da ağırlıyor.

Öğrenciler, program sonunda Kişisel Liderlik, Çalışma Yaşamının Püf Noktaları, MülakatTeknikleri, Kariyer Yönetimi ve Etkili İletişim eğitimlerine katılım sağladıklarına dair Bahçeşehir Üniversitesisertifikası alacaklar. 

Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM)’nin “Kızlarımız Okuyor” katılımcıları için özel olarak tasarladığı program, eğitici olduğu kadar renkli ve öğrencilere eşsiz deneyimler yaşatacak aktiviteleri de içeriyor.Programa Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardinillerinden katılan kız öğrenciler,Prof. Dr. Ela Ünler’denKişisel Liderlik Eğitimi, Erim Hısım’danÇalışma Hayatı,Mülakat Teknikleri ve Etkili İletişim eğitimleri,Bahçeşehir Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunç Bozbura’danKariyer Yönetimi eğitimi alacaklar. 

Ünlü Oyuncu Meltem Cumbulise ‘Kızım Nereye’ sunumu ile özgür düşünce yapısını açığa çıkararak esas potansiyellerini keşfetmenin ipuçlarını kız öğrencilerle paylaşacak. PepsiCo ve Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) tarafından İstanbul’da ağırlanan kız öğrenciler bu geniş program kapsamında PepsiCo’nun İstanbul’daki ofisini ziyaret edecek, yemek atölyesine katılacakve Erim Hısım’ın Anla Beni Oyunu’na dakonuk olacaklar. Emre Tukurİstanbul Kuşatmasının Sıra Dışı Öyküsü isimli eğitimini, özel olarak düzenlenecek tekne gezisinde verecek. 

Kızlarımız Okuyor projesinin PepsiCo’nun toplumsal sürdürülebilirlik taahhüdünün bir göstergesi olduğunu belirten PepsiCo Türkiye İnsan Kaynakları Kıdemli Direktörü Cristina Meson, “PepsiCo olarak “Fayda Gözeten Performans” adını verdiğimiz küresel sürdürülebilirlik vizyonumuzdoğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerle toplumsal fayda yaratmayı amaçlıyoruz. 

Kızlarımız Okuyor projemiz ile birlikte, sosyo-ekonomik koşullarının yetersiz olması nedeniyle eğitimlerine devam edemeyecek olan kızlarımızın geleceğini destekliyor, bu yolculukta karşılaştıkları sorunlarla başa çıkarken ihtiyaç duydukları yardımı sağlıyor, kız çocuklarımızın toplum ve hayat karşısında daha eşit, daha güçlü bir konuma gelmeleri için onların arkasında duruyoruz. 

Temel hedefimiz kendi başına karar verebilen, bilinçli ve topluma faydalı bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak. Her geçen yıl bu aileyi genişleterek, daha fazla sayıda kızımıza ulaşıp onların hayatlarında böyle bir yere sahip olmak bizim için en büyük mutluluk” dedi. 

Bu yıl Kızlarımız Okuyor projesinin bir parçası olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını söyleyen BahçeşehirÜniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) Direktörü Dr. Öğr. Üyesi F. Elif Çetin de sözlerine şöyle devam etti: 

“BAUSEM olarak, kurulduğumuz günden bu yana, eğitimin herkesin en temel ihtiyacı olduğuprensibinden hareketle, bireylere beceri, uzmanlık ve meslek kazandırabilecek eğitimler ve sertifika programları tasarlıyor, toplumsal gelişime katkı sağlama misyonuyla ilerliyoruz. 

PepsiCo tarafından hayata geçirilen Kızlarımız Okuyor projesine dahil olarak, kendilerini eğitmek ve geliştirmek isteyen ancak ekonomik kısıtlardan ötürü bu fırsata sahip olamayan kızlarımıza,gelecek planlarını yaparken destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. ‘’ dedi.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.