Boğaziçi Üniversitesi’nde Yapay Öğrenme Yaz Okulu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek ve biyoenformatik, doğal dil ve konuşma işlemede yapay öğrenme konularını kapsayacak olan yaz okuluna, yurt içi ve yurt dışından alanında uzman onlarca eğitmen katılacak. 

Boğaziçi Üniversitesi veBilim Akademisi,2-5 Temmuz 2018 tarihleri arasında“Boğaz'da Yapay Öğrenme İsmail Arı Yaz Okulu 2018” adlı bir lisansüstü yaz okulu düzenleyecek. 

İlki 2016 yılında ODTÜ’de, ikincisi de2017 yılında Hacettepe Üniversitesi’ndedüzenlenen yaz okullarının üçüncüsünün temaları;biyoenformatik, doğal dil ve konuşma işlemede yapay öğrenme olarak belirlendi. 


Dört gün sürecek yaz okulunda aralarında biyoenformatik sinyal işleme, yapay öğrenme ile gen keşfi, yapay öğrenme ile hastalık tahmini, Türkçe için doğal dil ve konuşma işleme, diyalog sistemleri, bilgisayar aracılığıyla çeviri, yapay öğrenme, derin sinir ağları ile öğrenme ve büyük veriyle öğrenme gibi konular ele alınacak.

Yapay Öğrenme Yaz Okulu’naIBM Watson Research Center’dan Michael Picheny,University of Nebraska’dan Prof. Dr. Khalid Sayood, Amazon’dan Ruhi Sarıkaya, ODTÜ’den Prof. Dr. M. Volkan Atalay, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Taylan Cemgil ve Prof. Dr. Murat Saraçlar, Microsoft’tan Hakan Erdoğan, Aalborg Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cumhur Erkutve Qatar Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemal Oflazergibibirçok önemli kuruluştan eğitmenler katılacak. 

Seçkin araştırmacılar duyurulan alanlarda seminerler verecek, tez öğrencileri araştırmalarını ve tez çalışmalarını birer poster halinde paylaşarak görüş alışverişinde bulunma olanağı bulacak. Akademik bilgileri sunan konuşmaları, araştırmacı endüstriyel kuruluşların tanıtımları izleyecek. 

2013 yılında hayatını kaybeden Boğaziçi Üniversitesi doktora öğrencisi İsmail Arı'nın adının verildiği “Boğaz’da Yapay Öğrenme Yaz Okulu”nun düzenleme kurulunda Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Bülent Sankur ve Prof. Dr. Murat Saraçlar, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Lale Akarun, Prof. Dr. Ali Taylan Cemgil ve Doç. Dr. Arzucan Özgür bulunuyor. Etkinliğin sponsorları IBM, Sestek, Vispera, Netaş, Yapı Kredi Teknoloji, Tüpraş, Vestel, Borusan Lojistik, sahibinden.com, Softtech, Idea Teknoloji ve Huawei’nin de teknoloji çözümlerini sergileyeceği yaz okulunda,Softbank Robotics firmasının IBM'in yapay zeka platformu Watson ile güçlendirilenrobotu Pepper da katılımcılarla interaktif Türkçe diyalog kuracak. 

Yaz okullarının ilki 2016 yılında ODTÜ’de bilgisayarla görme ve derin öğrenme teması ile 230 kişinin katılımı ile, ikincisi de2017 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde robotik ve yapay öğrenme odaklı olarak “Bozkırda Yapay Öğrenme Yaz Okulu 2017” adıyla düzenlendi. Bu temaları biyoenformatik, doğal dil ve konuşma işlemede yapay öğrenme olarak belirlendi

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.