Yüzlerce liseli fikirleriyle yarıştı

Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen 5. Bilim ve Fikir Festivali’nde liseli gençler ilginç fikirleri ve projeleriyle yarıştı. 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, festivale ilginin her yıl giderek arttığını görmekten mutlu olduğunu belirterek “Milli Eğitim Müdürlüğü önemli destek verdi, sahip çıktı.

Okul müdürlerimiz rehber öğretmenler festivale sahip çıktı ve öğrencilerde proje heyecanı oluştu” dedi Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, lise dönemindeki gençlerin proje kültürü ve girişimcilik pratiğini güçlendirmek ve hayatı kolaylaştırmalarını sağlamak için onları gözlemlemeye ve icat çıkarmaya yönlendiren Üsküdar Üniversitesi Bilim ve Fikir Festivali’nin 5’incisi bu yıl düzenlendi. 
Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesinde düzenlenen festivale bu yıl İstanbul’daki 171 liseden 500’e yakın proje başvurdu. Öğrenciler “Sosyal Bilimler”, “Sağlık Bilimleri” ve “Fen ve Teknoloji” olmak üzere üç kategoride yarıştı. Ön değerlendirme sonucunda 190 proje elemeyi geçti. 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmenler ve Üsküdar Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından projeler değerlendirildi. Dereceye giren projelere düzenlenen törenle ödülleri verildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ödül törenine katıldı Liseli gençler icat ve projelerini konser, oyun ve eğlencelerle dolu festivalde sunma imkânı buldu. 

Oldukça renkli geçen festivalin ödül töreni Emir Nebi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Ödül törenine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Amacı olan genç kendine ve insanlığa faydalı olur” 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu yıl beşincisi yapılan festivale her geçen yıl ilginin arttığını, gençlerin ilgisinin memnuniyet verici olduğunu belirterek “Her yıl daha güzel projelerin geldiğini görüyoruz. Öğrencilerin daha çok ilgi gösterdiğini görüyoruz.Buaslında Türkiye’nin geleceği için çok ümit verici ve olumlu. Gençlerdeki bu heyecan, bakış açısı açısından çok değerli. 

Özellikle gençlerin ego ideallerinin olması, hayatlarında tutkulu projelerinin olması, bunun için bir çaba içerisinde olmaları, günlük yaşantılarda popüler kültürün insanı harcayan yaklaşımlarına karşı en güzel çözümlerden birisi olduğunu görüyoruz. 

Çünkü gencin uğrunda çile çekilecek bir amacı olmalı. Bir amacı olan bir genç hem kendisine faydalı olur hem de insanlığa faydalı olur. Sadece anı yaşa felsefesi ile harekete geçen gençler değil. Anı yaşayı biz karıştırıyoruz. Aslında onun anda yaşa olması lazım. İnsan bu anda yaşayacak ki geçmişe ve geleceğe takılıp da lüzumsuz yere zihnini meşgul etmesin diye söylenen bir söz. 

O aslında anı yaşa diyerek kişinin vur patlasın çal oynasın, zincirleri kır, duvarları yık, kafana göre yaşa tarzındaki bir yaklaşım. Bu gençleri ve insanımızı harcayan bir yaklaşım. Bu maalesef popüler kültürün bir tuzağı. Biz Hollywood kültürünün bu tuzağına karşı gençlere nitelikli ortamlar sunmamız ve önlerine iyi hedefler koymamız gerekiyor. 

Bu festival bu amaçla ortaya çıktı. Genç hem eğlensin, eğlenirken de öğrensin istedik. Bunu yaparken de yüksek hedefleri olan şeyler yapsın.Modernizmin getirdiği hastalıklara karşı çözümün aslında kendi içinde olduğunu kavrasın” diye konuştu. Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Gençler önlerine çıkan fırsatları iyi değerlendirmeli” 

Üniversite olarak Proje Kültürüne önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, TÜBİTAK ve İSTKA desteğiyle yürütülen çok sayıda projelerinin bulunduğunu söyledi. Gençler için projenin oluşturulması ve yürütülmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Tarhan, proje ve girişimciliği zorunlu ders olarak verdiklerini kaydetti. “Gençler şanslı aslında 10 yıl önce, 20 yıl önce proje konuşulmuyordu, şimdi lise ve üniversite döneminde olan gençler bu fırsatları iyi değerlendirmeleri önemli” dedi. 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Öğrencilerde proje heyecanı oluştu” Milli Eğitim’in festival için kendilerine önemli desteği olduğunu ifade eden Tarhan, “Milli Eğitim Müdürlüğü önemli destek verdi, sahip çıktı. Okul müdürlerimiz rehber öğretmenler festivale sahip çıktı ve öğrencilerde proje heyecanı oluştu. 

Artık öğrenciler projeyi düşünüyor diyebiliriz” şeklindeki sözleri öğrencilerden alkış aldı. Tarhan “Heyecanı projeden yakalayabilmek Nobel’i yakalamak demek. Bu gençler böyle çıkacak. O rüyayı gören gençlerle bu işler oluyor” diye konuştu. 

Orhan Erdem: “Bu festival çok değerli” Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise teknolojideki gelişmeler doğrultusunda müfredata kodlama eğitimi gibi dersleri koyduklarını belirterek “Gençlerimizin artık yazacakları bir programla bir yazılımla dünyada çok öne çıkabilecekleri bir dönemi yaşıyoruz. Dünyanın en zengin firmaları yazılım firmaları oldu. 

Yılların o endüstriyel kazanımları bir anda yazılıma döndü ve onun için kodlama eğitimini Milli Eğitim’de 4 ve 5. Sınıfta mecburi ders yaptık. 6,7, 8 sınıflarda seçmeli ders yaptık.İnovasyon, inovatfi düşünme artık yeni çağa uyacak gençlerimizi eğitimle buluşturmak istiyoruz. 

Bu bakımdan Üsküdar Üniversitesinin 5 yıl önce başlattığı değerli projenin çok önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. Dereceye giren projeler açıklandı Konuşmaların tamamlanmasının ardından ödül törenine geçildi. Her kategoride dereceye giren projeler açıklandı. 

Dereceye girenlere ödülleri Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da aralarında bulunduğu akademisyenler tarafından verildi. Uzangaç, Sağlık Bilimleri birincisi oldu Sağlık Bilimleri kategorisinde Güç Kardeşler Anadolu Lisesi’nden Caner Keleş, Berfin Keleş ve Dilara Çalışkan, danışman öğretmenleri Ayşe Aslan Çakır’la hazırladıkları “”Uzangaç” isimli proje ile birinci oldu. 

Sağlık Bilimleri kategorisinde Özel Eğitim ve Yaşam Merkezi Avcılar Okyanus Lisesi, Fen ve Proje Lisesi’nden Naz Ela Başaran, danışman öğretmeni Duygu Yavuz’la hazırladığı “Nano Kabuklar” isimli proje ile ikinci oldu. 

Sağlık Bilimleri kategorisinde Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi’nden İrem Su Uçar ve İrem Cansu Aydın, danışman öğretmenleri Esin Kılınç’la hazırladıkları “Kekik, Kakule ve MenengiçEkstratlarınınEv Yoğurdu Üzerindeki AntifungalEtkisi ve BiyoplastikKapak Yapımı” projeleri ile üçüncü oldu. 

Anadolu’nun Piramitleri, Sosyal Bilimler birincisi oldu Sosyal Bilimler kategorisinde Özel Esenkent Okyanus Anadolu ve Fen Lisesi’nden Halime Şilan Bilgin, danışman öğretmen Ahmet Çelik danışmanlığında “Anadolu’nun Piramitleri” isimli projeleri ile birinci seçildi. 

Sosyal Bilimler kategorisinde Özel Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lisesi’nden Huri Beyza Filizfidanoğlu ve Gözde Türkmen, öğretmeni Abdulkerim Demir danışmanlığında hazırladığı “Kahvehaneden Kıraathaneye Dönüşümde Bir Oku(t)maProjesi ÜsküdarÖrneği : ÇaylarŞirketten” isimli projesi ile ikinci oldu. 

Sosyal Bilimler kategorisinde Özel Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lisesi’nden Betül Akcura ve Vildan Elif Aydan, öğretmen Abdulkerim Demir danışmanlığında hazırladıkları “VIII.YY - ∞ YY. Türk Dili Yılı: “DAĞARCIK” Oyunu ile Türkçe’nin Zenginliğine Yolculuk” isimli projeleri ile üçüncü oldu. 

Nar Kabuğu Ekstresi, Fen ve Teknoloji Bilimleri birincisi Fen ve Teknoloji Bilimleri kategorisinde Özel Esenkent Okyanus Anadolu Ve Fen Lisesi’nden Burak Şençiçek ve Kerem Dalmış, öğretmen İdil Melis Dinç danışmanlığında hazırladıkları “Nar Kabuğu Ekstresinden Antibakteriyel ve AntifungalGıda Kalkanı” başlıklı projeleri ile birinci oldu. 

Fen ve Teknoloji Bilimleri kategorisinde Özel Çınar Anadolu ve Fen Lisesi’nden Muhammed Emin Kıyağan, öğretmen Fatih Acar danışmanlığında “Doğal Beton” isimli projesi ile ikinci oldu. 

Fen ve Teknoloji Bilimleri kategorisinde üçüncülüğü Beylikdüzü Uğur Temel Lisesi’nden Fevzi Kalabak, öğretmen Bülent Ülger danışmanlığında hazırladığı “Karbonol” isimli projesi aldı. 

Birinci olan proje 6 bin TL, ikinci olan proje 4 bin TL ve üçüncü olan proje de 2 bin TL ödül kazandı. Danışman öğretmenlerin de ödüllendirildiği festivalde mansiyon alan projelere 500 TL ile ödül verildi. Her üç kategoride birçok projeye de mansiyon ödülü takdim edildi. 

Bu yıl festivale katılan tüm öğrenciler için Üsküdar Üniversitesi Kütüphane Giriş Kartı hazırlandı. Bu kart ile öğrenciler, yerleşkelerde bulunan kütüphanelerden dilediği zaman faydalanabilecek. Bu arada festival ödül töreni, ÜÜTV ve ÜÜRADYO’dan canlı olarak yayınlandı.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.