Vodafone Köy Ve Kasabalara Kodlama Götürecek

Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle,Habitat Derneği işbirliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesinin kapsamını genişletmeye devam ediyor. 

Nisan 2016’dan bu yana 30ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşan Türkiye Vodafone Vakfı, projenin üçüncü yılında,içlerinde köy ve kasabalarda yaşayanların da olduğu 20 bin çocuğa daha ulaşarak, Nisan 2019 sonuna kadar toplam 60 ilde 30 binin üzerindeçocuğu kodlamayla tanıştırmayı hedefliyor. 

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara da bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim TIR’ıyla Anadolu turuna çıkacak. 

Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı ileyaklaşık 7 ayda 12 ilde köy köy, kasaba kasaba dolaşılarak5 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. 


 Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı,yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimi vermek üzere Habitat Derneği işbirliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ilehayata geçirdiği“Yarını Kodlayanlar” projesini geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyor. 

Proje kapsamında Nisan 2016’dan bu yana30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşan Türkiye Vodafone Vakfı, projenin üçüncü yılında, içlerinde köy ve kasabalarda yaşayanların da olduğu20 bin çocuğa dahaulaşarak,Nisan 2019 sonuna kadar toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuğu kodlamayla tanıştırmayı hedefliyor. 

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara da bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim TIR’ıyla Anadolu turuna çıkacak. Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı ileyaklaşık 7 ayda 12 ilde köy köy, kasaba kasabadolaşılarak5 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. 

 “Yarını Kodlayanlar” projesinin yeni dönem hedefleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’ın katılımıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen toplantıda tanıtıldı.Toplantının bitimindeYarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ını gezen Bakan Kaya, kodlama eğitimi alan çocuklarla sohbet etti.  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, şunları söyledi: 
“Teknolojinin dünyayı küçük bir köy haline getirdiği bir dönemde yaşıyoruz. 

Bizim ülke olarak bu gelişmelere kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Çocuklarımıza teknolojiyi sadece kullanan değil aynı zamanda anlayan ve anlam katan bir boyut kazandırmak durumundayız. Bu nedenle ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini önemsiyorum. 

Proje kapsamındaki eğitimlerle çocuklarımıza verilen ‘hayal et, tasarla, yap ve paylaş’ temel hedeflerini son derece anlamlı buluyorum.Çünkü bu hedefler, çocuklarımızın ‘inovatif düşünen ve teknoloji üreten’ insanlar olarak yetişmeleri bakımından önemli. 

Yeni dönem küresel ekonomi, bilgi teknolojileri ve inovasyon merkezli oluşmaktadır. Bir araştırmaya göre, 2023 yılındaki istihdamın en az yüzde 10’unun bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarıyla ilgili olacağı; ancak, bu konuda ivme kazandırılmazsa, bu ihtiyacın yaklaşık yüzde 31’inin karşılanamayacağı öngörülmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızın bu alanlara ilgi duymalarını ve bu alanlarda kariyer yapmalarını son derece önemli buluyor ve tavsiye ediyorum.

Çocuklarımıza armağan 23 Nisan’ı kutladığımız bu özel haftada Türkiye Vodafone Vakfı’na ve Habitat Derneği’ne bu değerli proje için teşekkür ediyor, teknolojiyi üreten bir nesil yetiştirmek hedefiyle başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ çalışmasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” 

Türkiye’nin dijitalleşmesine katkı sağlama hedefiyle “Yarını Kodlayanlar”projesini heyecanla sürdürdüklerini belirten Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şöyle konuştu: “Tüketen değil, üreten bir nesil istiyoruz.‘Yarını Kodlayanlar’projemizle çocuklarımızı kod yazmaya özendirerek geleceğin teknoloji üretenleri olmalarını hedefliyoruz.

Projemizin ilk yılı sonuçlarına göre, çocuklarımızda önemli ve olumlu yönde değişimlerin olduğunu gözlemledik. ‘Scratch ile kendi oyunumu yapabiliyorum’ diyen çocuklarda yüzde 31’lik, ‘Bir yazılım problemini çözmek için daha zor ve uzun programlar yazabilirim’ diyenlerde ise yüzde 35’lik artış gördük. 

Aldığımız bu sonuçlarla, projemizi geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Yeni dönemde, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımıza bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim TIR’ıyla yola çıkıyoruz. Amacımız, mümkün olduğunca çok sayıda çocuğumuza ulaşmak. 

Bunun için TIR’ımızla köy köy, kasaba kasaba dolaşacağız.Bugüne kadar 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettik. Projemizin üçüncü yılında hedefimiz 20 bin çocuğa daha ulaşmak. Böylece Nisan 2019 sonuna kadar tüm Türkiye’de toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuğumuzu kodlama ile tanıştırmayı hedefliyoruz.”  

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise şunları kaydetti: 
“Habitat Derneği olarak 20 yıldır toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. 

Gençlerin sürdürülebilir kalkınmada etkin rol oynamasını hedefleyerek kuruluş vizyonumuzu dünya gençliği ile Türkiye gençliği arasında iletişim köprüsü kurmak olarak belirledik. Bu vizyon doğrultusunda gençlerin kapasitelerini geliştirmek ve uluslararası ortaklıklar kurmak adına birçok proje ve program geliştirdik. 

‘Yarını Kodlayanlar’ ile bilişim odaklı dönüşümümüzü çocuklar aracılığıyla gerçekleştirmek istiyoruz.Kodlama bilmek artık okuma yazma bilmek kadar önemli. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kodlamanın ders olarak yer almamasının önündeki en büyük engel, bunu verecek yetişmiş insan gücünün olmaması. 

Bunun için bizde projemiz kapsamında gençleri eğitiyoruz ve onlarda aldıkları eğitimi çocuklara ulaştırıyorlar. Şimdi yola çıkacak Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ımız ile ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde bu teknoloji eğitimlerine ulaşamayan çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz.” 

 20 bin çocuğa daha kodlama öğretilecek 
 Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliğiyle çocuklarda kodlama bilincinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimi veriliyor. Projeyle bugüne kadar 30 ilde 12 bini aşkınçocuğaulaşıldı. 

Projeye geçen yıl Suriyeli çocuklar da dahil edilerek Şanlıurfa, İstanbul ve Kilis’te toplam 700’e yakınSuriyeli çocuğa kodlama eğitimi verildi. Üçüncü yılına giren “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında 20 bin çocuğa dahakodlama eğitimi verilecek. 

Yeni dönemde kodlama eğitimleri,Adıyaman, Amasya, Ardahan, Bolu, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Edirne, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Sinop, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgatillerinde düzenlenecek. BöyleceNisan 2016-Nisan 2019 arası dönemde tüm Türkiye’de toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuk kodlama ile tanışmış olacak.  

Eğitim TIR’ı 12 ilde 5 bin çocuğa ulaşacak 
Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından kodlama eğitimlerini ülkenin dört bucağına taşıma hedefiyle hazırlanan Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı yaklaşık 7 ayda 12 ilde 5 bin çocuğa ulaşacak. 

Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı Adana, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Erzincan, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Mardin, Ordu, Sivas ve Tekirdağ illerine gidecek. 

Ziyaret ettiği illerde şehir merkezlerinin yanı sıraköy ve kasabalara da gidecek olan Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ında çocuklara 1 hafta süreyle her gün 2 ayrı seansta 4’er saatlik Scratch eğitimleri verilecek.  

Çocuk hackathon’larına devam 
“Yarını Kodlayanlar” projesinin yeni döneminde çocuk hackathon’ları da düzenlenmeye devam edecek. Kodlama eğitimlerinin ardından gerçekleştirilen bir günlük hackathon’lar ile çocuklara takımlar halinde aynı ortamda belli bir sürede inovatif fikirlerini kodlara dökme imkânı sunuluyor. 

Projeyle bugüne kadar 10 ilde düzenlenen hackathon’lara yaklaşık 1.218 çocuk katıldı. Yeni dönemde 2 ildedaha hackathon düzenlenerek yaklaşık 200 çocuğa ulaşılması hedefleniyor. 

Scratch programı kullanılıyor 
“Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, uygulama yapma, hikâye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor. 

Kodlama eğitimlerinde dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology)çocuklara yönelik geliştirdiği temel kodlama programı Scratch kullanılıyor.  

“Yarını Kodlayanlar” dünyaya örnek oldu 
“Yarını Kodlayanlar”, Vodafone Grubu’nun “Connected Education” raporunda başarı hikâyesi olarak yer alarak, sürdürülebilir eğitim modeliyle dijital okuryazarlık eğitimi alanında dünyaya örnek oldu. 

Dünya genelinde eğitimde dijitalleşmeyi sağlamak üzere Vodafone’un liderliğinde hayata geçirilen inisiyatiflerin tanıtıldığı “Connected Education” raporunda “Online Eğitim Platformlarına/Uygulamalara Erişim”, “Dijital Okuryazarlık Eğitimi”, “Eğitmen Eğitimi” ve “Mülteci Kamplarında Eğitim” olmak üzere 4 ana tema altında 14 farklı inisiyatif ele alınıyor. 

Raporda anlatılan dijital eğitim inisiyatiflerinin Vodafone’un faaliyet gösterdiği ülke ve pazarlarda yaygınlaşması ile 2025 yılına kadar 85 milyonu aşkın insana erişmek ve yılda 7,3 milyar dolarlık ekonomik fayda sağlamak mümkün olacak.  

Geleceğin meslekleri kodlamaya dayanacak 
Dijital dünyanın "lisan"ı olarak kabul edilen kodlama, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor ve onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyor. 

OECD’nin dijital ekonomi konulu son raporuna göre,3 çocuktan 2’si bugün bilinmeyen mesleklere sahip olacak. Gelecekte robot veterinerliği, holoportasyon uzmanlığı, etik hacker’lık, duygu tasarımcılığı, bilgi madenciliği, yapay organ imalatçısı ve rüya gerçekleştiriciliği gibi meslekler ortaya çıkacak. Kulağa ütopik gelen bu meslekler 20 yıl içinde şirketlerdeki yerini alacak. Bu yeni mesleklerin temelinde ise kodlama olacak.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.