Dikkat Dahi Çıkabilir

TÜZDER (Tüm Üstün Zekalılar Derneği); İTÜ, YTÜ ve ICIE işbirliğiyle üstün zekalı çocuklarımızı, kendilerini dahi çocukların eğitimine adayan dünyanın en önemli eğitimcileriyle buluşturuyor. 

Renzulli modelini geliştiren Prof. Joseph Renzulli ve Türkiye’nin ABD’deki gururu Prof. Dr. Mehmet Öz ile yapılan sıradışı video röportajlar, etkinliğe damgasını vuracak. 

 Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’nün konsepti, üstün zekalı çocukların toplumumuz için önemini ve onlara verilmesi gereken değerleri vurgulamak için “Dahilere Değer” olarak belirlendi. 


Dünyada üstün zekalıları anlamaya yönelik ilk çalışmaları yaparak Renzulli modelini geliştiren ve bu alanda Beyaz Saray’a danışmanlık yapan ABD’li Eğitim Bilimci Prof. Dr. Joseph Renzulli ve Türkiye’nin gururu ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz ile yapılan video röportajlar, etkinliğe damgasını vuracak. 

Dahiler Gününe konuşmacı olarak katılacak Dünya Dahiler Birliği Eski Başkanı ve ICIE Direktörü Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin’in, Eğitim Bilimci Prof. Dr. Joseph Renzulli ile yaptığı video röportajda, dahi çocukları anlamaya ve eğitmeye yönelik çok önemli bilgiler sunulacak. 

 Türkiye’nin ABD’deki gururu ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün, TÜZDER Başkanı Tunahan Coşkun ile ABD’deki stüdyosunda yaptığı “Kalp Gerçekten Kırılır mı?” konulu ilginç video röportaj da etkinlikte yer alacak. Mehmet Öz, Türkiye’deki dahi çocukların merak ettiği çok önemli sorulara sıradışı cevaplar verecek. 

 TÜZDER’in Türkiye Temsilciliği’ni yürüttüğü ICIE Direktörü ve ULM Univercity Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin ise, “Dahi Çalışanlar&Sıradışı Kariyerler” konulu bir sunum yapacak. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek etkinliğe Türkiye’den Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Prof. Dr. Halil Ekşi, Prof. Mustafa Sami Topçu ve Yrd. Doç. Dr. Ayça Köksal Konik gibi çok önemli isimler de konuşmacı olarak katılacak. 

Uzmanlar, dahi ve üstün zekalı çocukların değeriyle ilgili birbirinden önemli sunumlar yapacaklar. “Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü”nde yapılacak sunumlarda, hem eğitimcilere hem de dahi ve üstün zekalı çocukların ailelerine önemli bilgiler aktarılacak. 

DAHİLER GÜNÜNE ÖZEL DAHİYANE PROJELER TÜZDER’in; ICIE, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Boğazhisar Eğitim Kurumları’nın işbirliğiyle düzenlediği etkinlikte, STEM (Bilim Teknoloji Mühendislik Matematik) Laboratuvarları’nda yetişen dahi çocuklar da birbirinden iddialı projelerini sergileyecekler. 

Minik Mucitler; Otonom, Robot Protez El, Yangın Söndüren Robot, Güneşi İzleyen Solar Pil, Akıllı Ev, Renkleri Ayıran Robot gibi ilginç bilim projeleriyle medyanın karşısına çıkacak. 

Dahiler ve Üstün Zekalılar Gününe İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), THY (Türk Hava Yolları) ve Hisar İntercontinental Hospital da sponsor olarak destek veriyor. 

PROGRAM: TARİH: 5 Mayıs 2018 Cumartesi YER: Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi SAAT: 08:30-16:30

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.