Çocuklar için yeni bir Dijital Eğitim Platformu açıldı

Çocukların teknoloji ve bilime bakışını değiştirerek kontrollümobil cihaz kullanımını destekleyen Da Vinci Kids Mobil Uygulaması, çocukları geleceğe hazırlayan yeni nesil bir mobil dijital eğitim ortamı sunuyor. 

Dünya’nın önde gelen çocuklara yönelik bilim odaklı tv kanallarından olan ve çocuklarınsoftskill öğrenme ve STEM konularındaeğitimine odaklanan Da Vinci Televizyon Kanalı, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve dünyada milyonlarca ebeveynden aldığı geri bildirimlerlekurguladığı Da Vinci Kids Mobil Eğitim Uygulaması’nı Almanya Berlin’de yer alan merkezinde gerçekleştirdiği bir etkinlikle basın mensuplarına tanıttı. 

Çocukların sosyal yeteneklerini geliştirmelerinin yanı sıra, tamamen teknoloji ve bilimi sevdirmek içinhazırlanan Da Vinci KidsMobil Eğitim Uygulaması, çocuklara yeni nesil bir dijital eğitim ortamı sunarken, ebeveylerinde çocukları için hem güvenilirhem eğitici olanmobil eğitim uygulaması arayışına cevap veriyor. 


Çocuklara bilgiyi, merak etmeyi ve yaratıcılığı aşılayan Da Vinci Kids Mobil Eğitim Uygulaması, çocuklar için uzman editörler tarafından özenle seçilmiş, eğlendirirken öğreten 2500’den fazla eğitici programı çoklu dil seçeneğiyle sunarken, çocukların dijital bilgilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Türkiye’de 2 ay gibi kısa bir sürede 30bin’e yakın ebeveyn tarafından kullanılmaya başlayan Da Vinci KidsMobil Uygulamasının,hızla gelişen dijital çağın dinamizmi içinde çocukları geleceğe hazırlarken, aynı zamanda hayallerine ulaşma cesareti kazandırdığını belirten Da Vinci Medya CEO’su Ferdinand Habsburg,Berlin’de gerçekleştirilen Da Vinci Kids etkinliğin deçocukların dijital eğitimve mobil cihaz kullanımlarıyla ilgiliçok çarpıcı açıklamalarda bulunurken, yenilikçi ve global eğitim yaklaşımlarını şöyle aktardı;

İyi bir eğitim her çocuğun hakkı. 
Her çocuğun iyi bir eğitime her yerden ve her istediği zamanda erişim hakkı olması gerektiğine inanan Da Vinci Kids, üretim ekonomisi odaklı tasarlanmış geleneksel eğitim sistemimizin dijital öğrenmeyi doğru şekilde benimsemesi sürecinde oluşan açığı kaparak, çocukların dijital dönüşüme ayak uydurmasını hedeflemektedir. 

Dünya’da YouTube kullanım alışkanlıklarının kısmen de olsa okulların yerini almaya başladığı günümüzde, ebeveynlerin en büyük endişesi, çocuklarının dijital güvenliğini sağlayamamak ve kontrolsüz içeriklere ulaşmasının önüne geçememek oluyor. 

Bugün dünyada çocuklar için dijital anlamda çok fazla kaynak var, ancak bu kaynakların yönetimi, denetlenmesi gibi önemli hususlar hala tatmin edici düzeyde değil. Ebeveyneler artık devletlerin eğitim üzerindeki politikalarını takip etmek yerine özel ve dijital platformlarda buldukları eğitim fırsatlarıyla açığı kapatmaya çabalıyorlar. 

Da Vinci Kids, bu talep ve arz boşluğu içinde geleceğin eğitim sisteminin bel kemiğini oluşturacakvideo tabanlı (VoD) eğitim içerikleri geliştirirken Almanya, ABD ve Japonya'daki eğitim sistemini etkileyen eğitim teorisine ve pratiğine önemli katkılarda bulunan Alman filozof ve dilbilimci WilhelmvonHumboldt’ın eğitim yaklaşımlarından faydalanıyor. 

Geleceğin meslekleri STEM ile ilgili alanlarda şekillenecek. MckinseyGlobal Institute’nin gerçekleştirdiği JobsLost, JobsGainedAraştırması’na göre gelecekte, çocuklarımızın %65'i bugün henüz var olmayan mesleklerde istihdam edecekler.

Bugün, küresel olarak ortak tek müfredat olan STEM (Science, Technology, Engineeringve Mathematics) konuları ve 7 milyar insanla konuşmanın küresel tek yeni dili olan Kodlama, Da Vinci Kids’in odaklandığı ana konuların başında geliyor. 

Çocukları gerçek dünyanın sorunlarını çözmeleri için hazırlamaya çabalayan ve eğlendirerek öğrenimi benimseyen Da Vinci Kids eğitim sistemi,sadece“sayısal odaklı düşünmeye”saplanmadan çocukları, geleceğin mesleklerini önemli ölçüde şekillendirecek veri görselleştirme, sistem odaklı düşünme, ileri matematik ve mantıksal kodlamayla deneysel problem çözme odaklı içeriklerlebesliyor. Video tabanlı içerikler (VoD), eğitimde devrim yaratarak öğrenme deneyimini değiştiriyor. 

Dünya genelinde dijital eğitim uygulamalarına hem softskill hem STEM konularında yüksek bir talep var. Gelecekte, çocukların ödevlerini videolar, oyunlar ya da benzeri yazılımsal çözümlerle dijital ortamlarda gerçekleştireceklerini belirten Da Vinci Kids uzmanları,öğrenme temelli dijital eğitim yazılımlarının, gelecekte öğretmenlerin işlerinin %75’ini ve örgün okulların yerini büyük ölçüde alacağının altını çiziyorlar. 

Dünya’nın önde gelen VoD (Video on Demand) tabanlı içerik sağlayıcılarından Da Vinci Televizyon Kanalı’nın içerik uzmanları, eğitimde teknolojinin gelişmesi ile öğretmenlerin zamanlarını geçirme biçimlerinin de değişeceğini belirttiler. 

Yazılım uygulamalarınınister küçük ister büyük ölçekte olsun, çocukları otomatikleştirebileceğinin altını çizen Da Vinci Kids’e göre ideal eğitim sistemi, dijital ortamlarla uyum içinde çalışan yenilikçi stratejik düzenlemelerin yapılmasından veinsani ve duygusal etkileşimlerle yeni nesil öğretmenlerindaha da özgürleştirilmesinden geçiyor. 

Bugünkü okullar, yakın zamanda çocuklarımızın bu dijital dönüşüme ayak uydurmasını sağlayacak ya da MOOC (Massive Open Online Courses - Herkese Açık Online Eğitim) gibi öğrencileri küresel olarak birbirine bağlayan ve geleceğin eğitim sistemi modellerine hızla geçemeyecekler.

Üretim ekonomisi için tasarlanmış eğitim sistemimizin dijital öğrenmeyi doğru şekilde benimseyebilmesi 10-15 yılı alacakgibi görünüyor. 

Ancak bu bağlamda boşluğu Da Vinci Kids gibi kendini çocukların teknoloji ve bilim konularında eğitimine adamışözel sektör şirketleri dolduruyor. Büyük eğitim firmaları geleneksel sistemin sorunlarına sıkışıp kalsalar da,“Yenilikler”, yeni eğitim şirketlerinde geliyor.  

Mobil cihazlar, sigaranın yerini alan yeni “kötü alışkanlığımız” mı? 
Bugün, dev mobil cihaz üreticileri çocuklarda tablet ve mobil telefon bağlılığına yönelik ciddi çalışmalar yürütüyor, ebeveynlere çocuklarının mobil cihaz kullanımlarıyla ilgili daha fazla yenilikçi araç sunmak için yarışıyorlar. 

Silikon Vadisi Ebeveynleri çocuklarını,hayal gücünü teşvik eden ve oyunla öğrenmeyi destekleyen Montessori okullarına gönderiyor. Teknoloji ve mobil cihazlar artık hayatımızın önemli bir parçası ve önemli olanın hiç kullanmamak değil, doğru kullanmak olduğunu iyi anlamamız gerekiyor. 

Günümüzde “teknolojini doğru kullanımı”ve “eğitimin” en büyük mücadele verdiğimiz alanlardan biri olduğunu belirten Habsburg,bu konuda sözlerine şunları ekledi; “Kendimizi geleceği daha iyi bir şekilde inşa etmek ve tasarlamak için sürekli geliştirmeliyiz. 

Çocuklarımıza makinalarla ya da yeni teknolojilerle rekabet etmeyi öğretemeyiz ancak değerlerini korumayı, inançlı olmayı, özgür düşünceyi, takım çalışmasını, başkalarını önemsemeyi, müzik ve sanat gibi eşsiz şeylerin önemini öğretebiliriz. Çocuklarımıza öğrettiğimiz şeyler makinaların bildiklerinden daha farklı ve fazla olursa makinalar bize asla yetişemezler.” 

Kendini sorumlu bir eğitim mecrası olarak tanımlayan ve çocuklar için tamamen güvenli ve reklamsız olan Da Vinci Kids, şaşırtıcı bilimsel fikirlerin anlaşılabilmesini sağlayan eğitici videoları ile çocuklara ek beceriler kazandırırken düşünme yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor. 

Çocuklara istedikleri zaman istedikleri yerde öğrenebilmelerine imkan sunan Da Vinci Kids Mobil Uygulaması,AppleStore ve GooglePlay’den tüm tablet ve mobil telefonlara ücretsiz indirilebiliyor. 
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alegra.kidspace 
iOS: https://itunes.apple.com/app/id1169403787

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.