Bu yıl teog olacak mı?

Bu yıl ilk defa ortaöğretimden liseye geçişte uygulanacak olan merkezi sınav sistemi TEOG, Resmi Gazete’de yayımlanan yönergeye göre bazı değişiklikler yapıldı. 

Bunun üzerine yönergede yer alan ‘nakil’ ve ‘geçişler’ ile ilgili madde kafaları karıştırdı. Kafaların karışmasına sebep olan madde de ise;

 ‘Geçiçi Madde 9’ da, “Yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar” ifadeleri yer alıyor. Peki bu yıl TEOG sınavı yapılacak mı? TEOG sınavı geri geldi mi? 
BU YIL TEOG SINAVI YAPILACAK MI? 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen bilgiye göre bu yıl TEOG sınavıyapılmayacak. Resmi Gazete’de yayımlanan ve değiştirilen yönetmelikte yer alan nakil ve geçişlerle ilgili madde doğal olarak 2018-2019 eğitim yılında uygulanacak. Çünkü yeni sisteme göre nakil ve geçişler, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında yapılacak. 

MEB MÜSTEŞARI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ! 
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, ortada yer alan karışıklıklardan ötürü açıklama yaptı. 

Yaptığı açıklamada Yusuf Tekin, "Ortaöğretim yönetmeliğindeki değişiklik yayımlandı. Gene okuma yazma bilmeyenler yanlış yorumlarla kafa karıştırıyor. Hep kötü niyetten kaynaklanıyor. 

Düzeltme gereği hissettim. Yönetmelik şu an 8. sınıfta okuyup 9. sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise nakil ve geçişleri düzenliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişleri. 

Yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar demek. Daha açık yazayım: Yanlış arayanlar okuma yazma bilmiyor. Herhangi bir yanlışlık yok. Açıklamak istedim. Herkese hayırlı olsun’’. dedi. 

Buna göre nakil ve geçişlerle yer alan ilgili maddenin şu anda 8’inci sınıfta okuyup 9’uncu sınıfa geçecek öğrencileri kapsadığını söyleyerek, eski sistemle liselere yerleşen öğrencilerin eski yönetmelik hükümlerine göre nakil yapacağını belirtti. haber7

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.