Açık uçlu kısa cevaplı sorular olmayacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 23 Haziran’da ilk kez uygulanacak sınav sistemini Sadık Gültekin’e anlattı. 

Milyonlarca öğrenciyi ve ailesini yakından ilgilendiren üniversite sınavına ilişkin belirsizlikler devam ediyor, kolay da bitecek gibi gözükmüyor. (....) Bir çırpıda, kısa süre içinde gerçekleştirdiklerini ve hedeflerini sıralıyor

ÖDEMELER ARTIK GEÇİKMİYOR 
Sınav görevlilerinin hak ettiği sınav ücretlerinin, hak eden kişilerin hesaplarına yatırılma zamanlarında düzenleme yaptık. 

19 Kasım tarihinde uygulanan ALES sınavında görev alanların ücretlerini 22 Kasım tarihinde, yani 3 gün sonra hemen ödedik. Bu uygulama ilk kez oluyor. Sınavda görev alanlar şaşırdı, çünkü daha önce 15-20 güne uzayan bir zaman diliminde ücretler ödeniyordu. 

SINAV KAPASİTESİNİ ARTIRIYORUZ 
2018’de İstanbul ve İzmir’de e-Sınav kapasitesini artırmayı hedefliyoruz. ÖSYM olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de elektronik sınav hizmeti veriyoruz. 


Üç merkezde aynı anda 5 bin 500 aday sınava katılabiliyor. Adaylar, e-Sınav merkezlerine yoğun bir ilgi gösteriyor. İstanbul’da e-Sınav kapasitesini 500’den bine, İzmir’de 125 olan aday kapasitemizi 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. 

ENGELLERİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ 
Engelli, sağlık sorunu ve özel durumu bulunan adaylara yönelik 14 ilde, 15 sınav sınav merkezinde yürütülen sınav merkezi uygulamasını 2018 yılı itibariyle tüm illerde sunmayı planlıyoruz. Bu durumda bulunan adaylar için her türlü kablolu ve kablosuz iletişimi kesilmiş sınav merkezleri oluşturuyoruz. 

Engelli adaylara yönelik sınav merkezi uygulamalarımızı 2018’den itibaren yaygınlaştırmayı ve yıl sonu itibariyle de tüm yurtta sunmayı hedefliyoruz. Böylelikle özel durumu bulunan adaylar, başka bir ildeki merkeze gitmek zorunda kalmadan, yaşadıkları illerde oluşturacağımız merkezler vasıtasıyla hizmetlerden kolaylıkla yararlanacaklar. 

2018 yılından itibaren hedefimiz, herkes için her yerde olmak. Erişilebilir olmak, bizim tek hedefimiz; buna çok büyük önem veriyoruz. Biz, kamu hizmeti veriyoruz, kar amacı güden iktisadi teşekkül değiliz. Kamu hizmeti, o hizmeti herkes için en kolay ulaşılabilecek bir şekilde sunmak demektir. 

BAŞVURU KISITLAMASINI İPTAL ETTİK 
ÖSYM, daha önce sınavlara normal başvuru tarihileri dışında ‘geç başvuru’ uygulaması başlatmış, ancak bu durumda bulunan adaylara sadece Ankara’da sınava girme koşulu getirilmiş. 

Sınavlara geç başvuru yapan adayları rahatlatan yeni bir karar aldık; sınavlara geç başvuru yapan adaylara sınava sadece Ankara’da değil, istedikleri ilde sınava girebilme olanağı sağladık. Adaylar, geç başvuru yaptıkları gün, istedikleri sınav merkezini tercih edebilecek ve istediği sınav merkezinde sınav girebilecek. 

Ayrıca e-YDS’ye giren adaylara yönelik yeni sınav için 3 ay bekleme koşulunu kaldırdık. e-YDS’ye katılan adaylar, girmiş oldukları sınav tarihinden itibaren 3 ay süresince yeniden sınava başvuramazlar kısıtlamasını iptal ettik. Böylelikle adaylar, e-YDS’ye herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın başvuru yapabilirler. 

34 JOKER ADAY BELİRLEDİK 
ÖSYM tarihinde ilk kez ‘Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi’ kurduk. Daha önce de böyle uygulamalar yapılmış, ama bağımsız bir birim olarak değil… 

Bilgiler ve değerlendirmeler farklı farklı birimler toplanmaya çalışılıyormuş. ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavları masaya yatıracağız, son 10 yılın sorularını incelemeye aldık. 

Tabii burada sınavlara giren herkesi zan altında bırakma düşüncesinde değiliz. Her bir sınav için derinlemesine ‘olağandışılık analizi’ yapılacak. Biyometrik analiz yaparak bir adayın yerine başka birinin (Joker) sınava girip girmediğini tespit edeceğiz. 

‘Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi’ her bir adayın girmiş olduğu aynı tip sınavlardaki sınav sonuçlarını değerlendirecek ve olağandışı bir duruma rastlaması halinde gerekli yasal işlem başlatılacak. 
Sınav güvenliğine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Sınav güvenliği, bizim en hassas noktamız. Analizleri tamamlamak üzereyiz. Sınav sonuçlarını çok farklı varyasyonlarda değerlendirebiliyoruz. 

ÖSYM, bugüne kadar savunma pozisyonundaydı, hep kendini savunmak zorunda kalıyordu. Artık savunma durumundan çıkmak istiyoruz. İlk olarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmalara yönelik sınav sonuçlarını analiz etmeye başladık. 

Eskiden bu süreç çok uzun sürüyordu, artık bu taleplere anında cevap veren bir birimimiz var. Birim, şu ana kadar 34 joker aday belirledi. 43 adayın sınav sonuçlarını iptal ettik, ayrıca 77 kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Daha sonra, gündemdeki konumuza geldik… Peşpeşe sorularımı sıraladım, çok açık ve dürüst bir şekilde hepsini yanıtladı… 

Sistemin genel adı ‘Yükseköğretim Kurumları Sınavı’. 23 Haziran’da uygulanacak ilk oturumun adı ‘Temel Yeterlilik Testi’. Peki, 24 Haziran’daki sınavların adı ne, ikinci sınavın adı belli oldu mu? Gülüyor… Henüz belirlemedik, adını yakında açıklayacağız… Önümüzdeki hafta belirlenecek! 

Sınavların ücreti belirlendi mi? 
120 TL tellaffuz ediliyor… Bu konu da masamızda. Üzerinde çalışıyoruz, bir iki güne ücretler belirlenir, şu anda YÖK ile görüşmeler devam ediyor. Sınav ücretini yakın zamanda açıklayacağız, ancak 120 TL olmayacak, daha aşağıda olacak. Daha önce de belirttim, kar amacı gütmüyoruz, kurum zarar atmesin yeter... 

İki sınavın ücreti 120 TL’den aşağıda olacak, 100-120 arası bir şey olacak. Tek sınava katılanlar, 50-60 TL gibi bir ücret ödeyecekler… Açık uçlu sorular n’oldu; devam mı, tamam mı? YÖK Başkanı, açık uçlu soruların TYT’de olacağını belirtmişti…  

Açık uçlu, kısa cevaplı sorular yok, olmayacak! 
 Sınav sisteminde yine, yeni değişiklikler olabilir mi? Adaylar bu konuda tedirginlik yaşıyor… Yok, artık bir değişiklik olmaz! Kılavuzla ilgili tüm detayların kararı açıklandı, başvuru tarihi açıklandı. YÖK, ocak ayında kılavuzu onaylayacak, mart ayında da başvurular yapılacak. Bu saatten sonra artık bir değişiklik olmaz, o iş bitti… 

 Örnek sorular yayınlanacak mı? 
Bu konuda çalışmalarımızı tamamladık, son kontrolleri yapıyoruz. Örnek sorular önümüzdeki hafta yayınlanacak. Bu, sadece fikir verme amacını taşıyor; kimse, sorular aynen bu şekilde olacak beklentisinde olunmasın. Tüm soru kitapçığını yayınlamayacağız, bunun sakıncaları olabilir, ama her branştan örnek soruları yayınlayacağız… 

15 dakika kuralı kaldırıldı mı? 
 Tartışmalara neden olan 09.45 kuralını uygulamayacağız, bu uygulamayı kaldırdık. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınav başlama saati 10.00 olacak, ancak ben 15 dakika kuralını kaldırdık demedim! 

Kamuoyu rahatladı, burası güzel; ben, saat 10.00’dan sonra gelenler sınava alınmayacak dedim. Şurası çok önemli; aday, saat 10.00’da sınav salonunda bulunmak zorunda. 

Saat 10.00’da sınav salonunda olmayan aday, bina içinde dahi olsa, sınava katılamaz. Sınav görevlileri, saat 10.00’da kapıları kapatacak, saat 10.15’te de sınavı başlatacak…sadık gültekin/ntv

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.