Yeni sistemde En Büyük Sorun Okul Türü Olacak

Gazete Habertürk Eğitim Editörü Pervin Kaplan, TEOG sonrası yeni sistemin detaylarını yorumladı. 

Pervin Kaplan'ın Habertürk TV'de yaptığı değerlendirmeleri şu şekilde: 6. ve 7. sınıftan da soru çıkacak. Biraz kaldırılan OKS'ye de benziyor. Bu sınava giren öğrenciler 5 tercih yapacak. 2'si de mayısta açıklacak. Muhtemelen önce sınavla yerleştirme yapılacak. 

Ondan sonra giremeyen öğrenciler için de adrese dayalı sistemdeki yerleştirme yapılacaktır diye düşünüyorum. Sınav tüm öğrencilere açık ama kontenjan yüzde 8'se, 100 bin öğrenci belirlenen okullar için sınava girecek. 1 milyon öğrenci de girse bir şey fark etmeyecek. En fazla 100 bin bu okullara yerleşecek. 


Yüzde 92 öğrenci ne olacak? 
Onlar için adrese dayalı, eğitim bölgesi oluşturulacak. Yıllar sonra da ilk kez özel okullara "kendi sınavınızı yapabilirsiniz" dendi. Merkez sınavların en büyük avantajı, sizi şehrinizin dışındaki okullara da gönderebilir. Okul puanına göre yerleştirme yapılacak. 

"EN BÜYÜK SORUN OKUL TÜRÜ OLACAK" 
Adrese dayalı sistemde en büyük sorun okul türü olacak. Sizin bölgenizde o okul türlerinden birinde çocuğunuzu okutmak istemiyorsanız ya açık liseye gideceksiniz ya da özel okullara göndereceksiniz. 

Eğitim bölgesi ve eğitim bölgesindeki okul türleri en büyük sorun olacak. 47 gündür yoğun bir stres yaşanıyordu en azından şu anda yerine ne geleceği belli oldu. Bu anlamda stres gitti. İlk sene, ilk deneme, yerleştirirken bakalım ne olacak? Yaşayarak göreceğiz.haberturk

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.