Yeni sistemde 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi?

Liseye geçişte uygulanacak yeni sistemle ilgili çalışmalar sürüyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Meclis Grubu'nda milletvekillerine yeni sistemle ilgili bir sunum yaptı. 

Yeni sistemin ayrıntılarını paylaştı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz AK Parti Kapalı Grup Toplantısı'nda yeni sistemi anlattı. Liselere giriş sınavına girecek öğrenciler, sınav puanlarına göre 5 okul ve ayrıca adrese dayalı sisteme göre 5 okulu tercih edecekler. 

Sınava girmeyen öğrenciler ise kendilerine sunulan farklı okul türlerinden 9 okul arasından 5 tercih yapacak. Yeni sistemle hiçbir öğrencinin açıkta kalmayacağı vurgulandı. 

Sunuma göre, sınavla öğrenci alan okullarda boşalan kontenjan doğrultusunda sınav puanına göre, okul türleri arasında da 10.sınıfa kadar ikamet edilen eğitim bölgesine göre nakil işlemi yapılabilecek. 


TEOG sistemi ile bir okula yerleşerek eğitimlerini sürdüren öğrenciler de TEOG'dan aldıkları puana göre nakil başvurusunda bulunabilecek. Örnek sorular aralık ayı içerisinde yayımlanacak, sınavda 3 yanlış bir doğruyu götürecek. 

ÖZEL OKULLAR MEB SINAVIYLA ÖĞRENCİ ALACAK 
Özel okullar da merkezi sınavla öğrenci alacaklar. Ancak merkezi sisteme dahil olmadan kendi yerleştirmelerini yapacaklar. 

Özel okul temsilcileri teknik ayrıntıları konuşmak için Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'le görüştü. Bakanlıkla üzerinde mutabakata varılan takvime göre özel okullarda kayıt süreci resmi okullardan önce başlayacak.NTV

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.