Teog’un Yerine Lgs mi geliyor

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği TEOG’un yerine gelecek yeni sistemin ayrıntıları belli oldu. 

Yüzde 70 sınav yüzde 30 ortalama  Geçiş sistemi 2017-2018 eğitim yılı sonunda 8. sınıf öğrencilerine uygulanacak. Merkezi sınavla yerleştirilecek son sistem olacak. 

Yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notu hesaplanarak öğrenciler yerleştirilecek. LGS, 2018-2019 eğitim yılından itibaren uygulanmaya başlayacak. 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eğitim yılı boyunca sınav yapılacak. 

Öğrencilerin 8. sınıf sonunda 3 yıl boyunca girdiği tüm sınavların not ortalamaları hesaplanarak okula yerleştirilecek.  Sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilecek. Sınav soruları soru havuzundan alınacak, testin yanında açık uçlu sorular da sorulacak. 
Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6 ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20’sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak. Yerleşemeyen öğrenciler evlerine en yakın okullardan, istedikleri alanlarda tercih yapacaklar. 

EVLERİNE EN YAKIN OKULA YERLEŞECEKLER 
Özellikle büyükşehirlerde yaşanan en büyük sıkıntı öğrencilerin okullara yerleştirilmesi konusuydu. Bakanlık yeni sistemde bunu çözüme kavuşturuyor. 

Daha önce öğrenciler aynı ilçede bulunduğu için evinden uzak okula gitme sıkıntısını yaşarken yeni sistemde öğrenci evine en yakın okulu tercih edecek. Diploma notuna göre yerleşecek olan öğrenci birinci tercihinde yerleşemezse, ikinci tercihine göre yerleşecek. 

 Merkezi sınav sistemi kaldırıldı ve not ortalamasına göre yerleştirme yapılacak Sınavada çıkacak sorular için 'Soru havuzu' sistemi devreye giriyor. -Sınavda açık uçlu sorular olacak. -Kopya için özel önlemler alınacak (haber7)

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.