Teog Sınavı Kaldırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV ve A Haber’in dün akşamki ortak yayınında Kuzey Irak referandumu, cenaze gerilimi, eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılması gerektiğini söyleyerek “TEOG olayını istemiyorum, bunu da yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik?” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şu mesajları verdi:
BAŞBAKANIMA BİR KERE SÖYLERİM BİTER (TEOG) Şu anda tabii yine milli eğitimde bazı eksiklerimiz yok mu? Var. Bunları da aşacağız. 

Mesela ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. İster istemez anneler babalar ne yapıyor? ‘TEOG sınavı, çocuğumu kursa göndereceğim.’ Bunlardan artık bizim sıyrılmamız lazım. 

Yapmamız gereken şey nedir? Okullardaki seviyeyi yükseltmek. Haftasonları bazı okullarımızda takviye dersler verelim nasıl, Milli Eğitim’in kendi öğretmenleri vasıtasıyla. Bu öğretmenlere de belli bir bedel ödeyelim... (TEOG’un kaldırılmasına yönelik süreç konusunda) Kaldırılacak hemen, kaldırdık, bitti. 
Bunun kararını verecek olan hükümettir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bunu Bakanıma, Başbakanıma bir kere söylerim olur biter. Ama ben Sayın Bakan’a söyledim, yarın zaten Sayın Başbakanımızla da burada görüşmem var, kendisiyle bunu paylaşacağım. 

Bak böyle böyle. Hafta başı bu böyle başlamış veya önümüzdeki hafta devam edecek, bu konuda artık kararı kesinlikle süratle alalım Başbakanım, bunlardan kurtaralım bu ülkeyi. 

Biz artık böyle ilkel bir durumda değiliz, o geçmişte kaldı, neler çekti bu ülke yetti artık. TEOG’la işi zorlaştırıyoruz, ne lüzumu var. Farklı bir okula mı gitmek istiyor o okulun kendi imtihanına girer. İşin en rahatı da o. 

KREDİ BURSU 470 LİRA OLDU 
2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi burs olayında, biz geldiğimizde burs 45 lira idi. Kredi bursu daha sonra 425 liraya çıkardık. Bu yıl lisans öğrencilerine 470 lira oldu. Böyle ödenecek. 

Geçen yıl 285 lira olan yurtlarımızda kalan öğrencilere beslenme yardımı, bu yıl 330 liraya çıkarıldı. Kredi burs rakamı Yüksek Lisans öğrencileri için 440 lira, Doktora öğrencileri içinse bin 410 liradır. Bunu da ilk defa bu akşam açıklamış oluyoruz...hürriyet

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.