Vestel, akıllı ürünlerde Amazon ile iş birliğini IFA’da duyurdu

Berlin’de düzenlenen uluslararası IFA fuarına 27’nci kez katılan Vestel, geliştirdiği akıllı teknolojiler ile dikkatleri üzerine çekti. 
Elektronik ürünlerden beyaz eşyaya, cep telefonundan profesyonel ekranlara tüm teknolojileri akıllandıran Vestel, 3000 metrekarelik dev fuar standında 790 adet ürün sergiledi.Vestel’in akıllı teknolojileri, Amazon ile gerçekleşen iş birliği ile daha da güçleniyor ve tüketicisine yeni bir deneyim sunuyor.

 IFA 2017’de duyurulan iş birlikleri kapsamında; Vestel’in ürettiği akıllı çamaşır makinelerine entegre edilen Amazon Dash Replenishment hizmeti ile artık deterjan ve yumuşatıcı siparişlerini makineler kendileri verecek. 

Amazonla yapılan diğer bir işbirliğine göre Vestel’in ürettiği televizyonlar, Amazon’un ev içi akıllı asistan cihazı Alexa’nın ekosistemine dâhil oldu. Böylece tüketiciler Amazon Echo veya Echo Dot'u kullanarak Alexa ile konuşarak TV’sini sesli komut ile kontrol edebilecekler. 

Geleceğin akıllı ev ve akıllı şehir sistemlerine imzasını atan Vestel, IFA’da teknolojik ürünlerini sergiledi. Vestel’in gelecekte tüketicilerine sunmayı planladığı akıllı ürün ve servislerin üç boyutlu video gösterisi fuarın dikkat çeken unsurlarından biri oldu. 

Vestel, Nesnelerin İnterneti kavramı ile üretmiş olduğu ürünlerinin “Smart Home-City (Akıllı Ev-Şehir)” konseptine entegrasyonunu tamamlayarak yerli teknolojideki çıtayı yine yükseltti. Buzdolaplarından klimalara, çamaşır makinelerinden kahve makinelerine kadar Vestel’in tüm ürünleri birbirine bağlı entegre bir şekilde çalışıyor. 

IFA’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Dünyanın lider markalarından Amazon ile yaptığımız projelerde tüketici faydasını odağımıza aldık. Dünya standartlarında ürettiğimiz akıllı teknolojilerin yanı sıra, uluslararası bir marka olmak için de gerekli yatırımlara ve anlaşmalara hız kesmeden devam ediyoruz. 

Amazon gibi e-ticaret sektöründe kendini kanıtlamış, böylesine başarılı bir marka ile yaptığımız bu iş birlikleri de Vestel’in globalleşme yolundaki adımlarını sağlamlaştırıyor. Vestel olarak, akıllı evler ve şehirler özelinde entegrasyon tamamlandıktan sonra gerçekleştirdiğimiz Amazon iş birliği ile de tüketicilerimize yeni bir deneyim sunuyoruz. 

Tüketici elektroniği dünyasının geleceğini oluşturacak ürünlerin tanıtıldığı bu fuarda dönüşümü yakalayanlardan değil, dönüşümü yaratanlardan olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Geleceğin ‘akıllı’ dünyasında Vestel imzası var ve bundan gurur duyuyoruz” dedi. 

Hava durumu, takvim, trafik bilgisi, senkronize edilmiş sosyal medya ağları ve haber akışı ile kişiselleştirilmiş bir görsel asistan olarak tanımlanan ‘Vestel Akıllı Ayna’ IFA’nın sürprizlerinden biri oldu. Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, 1-6 Eylül tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’da, hayatı kolaylaştıracak akıllı ürünlerini sergiledi. 


Elektronik ürünlerden beyaz eşyaya, cep telefonundan profesyonel ekranlara tüm teknolojileri akıllandıran Vestel, fuara toplam 790 adet ürünle katıldı. Vestel’in ürettiği akıllı teknolojiler katılımcılara, geleceğin teknolojisini deneyimleme imkânı sundu.  

“Geleceğin ‘akıllı’ dünyasında Vestel imzası olduğu için gururluyuz” 
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Akıllı şehirler, insanlara hayatlarını daha verimli ve daha kolay sürdürme imkânı sağlıyor ve konforlu yaşamın avantajlarını sunuyor. 

Dünyada entegre olarak kurulan akıllı şehir sayısı henüz çok az olsa da, akıllı sistemler sayesinde, enerji ve su yönetimi, trafik çözümleri, sokak aydınlatması, sağlık hizmetleri ve ev teknolojileri gibi konularda çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. 

Vestel Akıllı Şehir konsepti, cihazların birbirine bağlandığı “Nesnelerin İnterneti” platformunda, geleceğin akıllı dünyasını tüketicilere sunuyor. Şehirlerde trafik ışıklarından elektrikli arabalara, akıllı telefonlardan dijital bilgi ekranlarına kadar her şey birbirine bağlı olacak.

 Tüketici elektroniği dünyasının seyrini değiştirecek ürünlerin tanıtıldığı bu fuarda; dönüşümü yakalayanlardan değil, dönüşümü yaratanlardan olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Geleceğin ‘akıllı’ dünyasında Vestel imzası var ve bundan gurur duyuyoruz” dedi. 

Vestel’in yerli üretimi ve geniş ihracat ağıyla Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına katkıda bulunduğunun da altını çizen Turan Erdoğan, sözlerine şunları ekledi: “Dünya standartlarında ürettiğimiz teknolojik ürünlerin yanı sıra, uluslararası bir marka olmak için de gerekli yatırımları ve çalışmaları da odağımızda tutuyoruz. 

250 binden fazla ziyaretçinin ve 2 bine yakın firmanın katıldığı böylesine büyük bir fuarda, Türkiye’yi 27 yıldır temsil etmek ise bize ayrı bir gurur yaşatıyor. IFA’ya ilk katıldığımızda 90 milyon dolar civarında olan ihracatımız bugün 2.4 milyar dolara ulaştı. İhracat yaptığımız ülke sayısı 155’e yükseldi. Bugün dünyanın 4’te 3’üne teknolojimizi ulaştırıyoruz”.  

Vestel’in  Akıllı Dünyasında Çamaşır Makineleri Kendi Deterjanını Sipariş Ediyor, TV’ler Sesle Kontrol Edilebiliyor 
Vestel ve Amazon arasında gerçekleşen iş birliğinin detaylarına göre; akıllı çamaşır makineleri artık kendi kendine deterjan ve yumuşatıcı siparişi verecek. Vestel’in ürettiği akıllı çamaşır makinelerine entegre edilen Amazon Dash Replenishment hizmeti ürün içerisindeki deterjan ve yumuşatıcı azaldığında otomatik olarak Amazon Servisleri üzerinden sipariş verecek. 

Vestel’in sunduğu akıllı teknolojiler dünyasında böylece tüketiciler zamandan tasarruf edecek. E-ticaret devi Amazon ile yapılan diğer bir iş birliğine göre Vestel’in ürettiği televizyonlar, Amazon’un ev içi akıllı asistan cihazı Alexa’nın ekosistemine dâhil oldu. 

Böylece tüketiciler Amazon Echo veya Echo Dot'u kullanarak Alexa ile konuşarak TV’sini sesli komut ile kontrol edebilecekler. Bu sayede Echo sahipleri, artık sesli komut ile TV’lerini açıp, kapayabilecek, kanalları değiştirebilecek ve seçebilecek, görüntüyü ileri veya geri sarabilecek, ses seviyesini ayarlayabilecekler.  

Türkiye’nin ilk ‘Akıllı Ayna’sı IFA’da tanıtıldı 
IFA 2017’nin Vestel sürprizlerinden biri de; Vestel ve Türkiye'nin en büyük banyo aletleri üreticisi Vitra iş birliği ile üretilen Türkiye'nin ilk akıllı aynası oldu. 

Hava durumu, takvim, trafik bilgisi, senkronize edilmiş sosyal medya ağları ve haber akışı ile kişiselleştirilmiş bir görsel asistan olarak tanımlanan ‘Vestel Akıllı Ayna’, geleceğin dünyasına bir adım daha yaklaştıracak. Akıllı Ayna ile kullanıcılar, stereo hoparlörleri ile müzik keyfini de doyasıya yaşayabilecek.  

Yüzlerce teknoloji Vestel standında buluştu 
Vestel, 3 bin metrekarelik standında Endüstri 4.0 içindeki yapay zekayı temsil eden 25 robota entegre edilmiş 25 ekran, gün boyunca renkli içeriği ile ilgi topladı. Video mapping kullanılarak hazırlanan akıllı ev canlandırması ile ziyaretçilere “geleceği” deneyimletti. 

Kendi segmentinin şampiyon beyaz eşyalarını ayrı bir bölümde sergileyen Vestel, yakın dönemin en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelecek elektrikli otomobillere özel şarj ünitesini de standında sergiledi. Bir elektrikli araba ile tanıtılan ve piyasanın hızlı şarj gereksinimlerini karşılayan ürün, ortalama bir otomobil pilini 2 saatten daha kısa bir sürede tam şarj etme özelliğini taşıyor. 

Akıllı Buzdolapları ve Yeni Teknolojik Özellikleri: 
Vestel standında sergilenen; sesli komut ile kapısı açılan akıllı buzdolabı, vakum kabini içeren buzdolabı, dünyanın en hızlı buz yapan ve en hızlı şişe soğutan buzdolabı, 33dBA ile dünyanın en sessiz buzdolabı, dünyanın en az enerji tüketen no frost buzdolabı ve 4 kapılı segmentte A+++ enerji sınıfına sahip dünyanın ilk buzdolabı da katılımcıların ilgi gösterdiği ürünler arasında yer aldı. 

Intelli-Care Çamaşır Makinası ve Yeni Teknolojiler: Vestel, Intelli-Care teknolojisini geliştirerek dünyadaki çamaşır makinesi segmentine yeni bir ürün kattı. Bu özellik sayesinde çamaşırı yanlış yıkama gibi bir sorun ortadan kalkıyor. 

Ürün, çamaşırın özelliğini kendi algılıyor ve hangi programda yıkaması gerektiğini kendi belirliyor. Çamaşır makinesi kategorisine yeni bir soluk getirecek Intelli-Care’in yanı sıra 39 dBA ses seviyesine sahip dünyanın en sessiz çamaşır makinesi ve 76 t-shirt’ü aynı anda yıkayabilen 12 kg kapasiteye sahip çamaşır makinesi de IFA’daki yerini aldı. 

Vestel, Pyrojet yıkama teknolojisi sayesinde 7kg’dan 10kg’a kadar kapasiteye sahip ürün kategorilerinde de dünyanın en az enerji tüketen çamaşır makinelerini sergiliyor. Sterilizone Çamaşır Makinası: Vestel Sterilizone çamaşır makinesi sahip olduğu eşsiz teknolojiler ile yüksek oranda hijyen sağlar. Sterilizone, sahip olduğu yüksek verimli UV-C sistemi ve özel tasarlanan yıkama programı ile bakterileri %99,99999 oranında azaltır. 

Vestel Sterilizon ile ultra hijyen evinizde! *EN 16616 Kimyasal-Termal Tekstil Dezenfensiyon standırdına göre test edilmiştir. Silent-Wash Bulaşık Makinası: Çamaşır makinelerinden sonra bulaşık makineleri de sessizleşiyor. Vestel, 36 desibellik ses seviyesiyle dünyanın en sessiz bulaşık makinesi programına sahip ürünü sergiliyor. 

Brilliart Bulaşık Makinası: Sessizliğin yanı sıra kullanım kolaylığını da artıran Vestel, Brilliart ile bulaşıkların kirini tespit edip program ayarlamasını kendisi yapıyor. Ön paneli cam olan yeni model şık bir tasarıma sahip. Ayrıca Slide2Open teknolojisinin yardımıyla, kullanıcı tek bir dokunuşla kapıyı otomatik olarak açıyor veya çocuk kilidi işlevini etkinleştiriyor. 

Aynı zamanda, Vestel Bulaşık Makineleri devrim yaratan su tasarruf teknolojisi AquaZone ile %30’dan fazla su tasarrufu sağlıyor. Heat Wrap Teknolojili Fırın: Mutfağın başrol oyuncusu olan fırınları da unutmayan Vestel, büyük aileler için Heat Wrap Teknolojisi’ni geliştirdi. 

5 tepsiyi aynı anda mükemmel şekilde pişirme imkanı sunan bu teknoloji, her tepside aynı pişirme performansını sağlar. Sıcak Hava Perdeli Akıllı Fırın: Ankastre fırınlar için ortak bir sorunu çözen Hot Air Shield teknolojisi; fırın kapısı açıldığında kontrol paneli ve fırın kapısı arasında bir hava perdesi oluşturarak kullanıcının sıcak hava ve buhara maruz kalmasını engeller.  

Toshiba’da hedefler aşıldı  
Vestel, stratejik ortaklıklarını güçlendirme hedefi doğrultusunda geçtiğimiz sene Toshiba ile marka lisans anlaşması imzaladığını IFA’da duyurmuştu. Anlaşma kapsamında Toshiba markalı TV’lerin Avrupa pazarında üretim, satış, pazarlama ve tedarik zinciri gibi faaliyetlerinden sorumlu olan Vestel, hedeflerin aşıldığını duyurdu. 

Vestel, IFA’da ayrı bir bölümde Toshiba için ürettiği ürünleri de sergiledi. Vestel’in tüketici elektroniği sektöründe 19 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Türkiye TV pazarında açık ara lider, Avrupa’da pazarında ise ikinci sıradayız.

Toshiba ile olan anlaşmamızı takiben; Avrupa pazarındaki satış ve pazarlama deneyimimizi, teknoloji ve üretimdeki gücümüzü Toshiba markasına aktardık. Büyük bir ekip kurduk. Önümüzdeki dönemde Toshiba’nın Avrupa TV pazarındaki payını önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.