Yıllık Ücreti 15 bin TL nin altındaki özel okullar

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) ilk kez Türkiye’deki özel okulların ücretlerinin analizinin yapıldığı bir rapor hazırladı. Buna göre, Türkiye’de 4 bin 550 özel okulun yıllık ücreti 15 bin lira ve altında. 

TEŞVİK, ÖĞRENCİ SAYISINI ARTTIRDI 
 Türkiye’de özel okul sayıları artış gösterirken, yıllık ücreti 10 bin lira ile 100 bin lira arasında değişen 8 binden fazla okulda her yaş grubundan toplamda 1.2 milyondan fazla öğrenci eğitim alıyor. 

Hükümetin 2014’ten bu yana uyguladığı başarılı ve dar gelirli ailelerin çocuklarına özel okulda teşvik programıyla bu kurumlarda okuyan öğrenci sayısında da artış oldu. 

Milli Eğitim Bakanlığı, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde özel okulların ücret analizlerini yaptı. İşte Türkiye’deki özel okulların 2017-2018 eğitim dönemi için öğrenci başına ücret analizleri: 


4 BİN 550 OKULUN ÜCRETİ 15 BİN VE ALTI 
Türkiye’de 4 bin 550 özel okul, yıllık ücretini 15 bin lira ve altında belirledi. Teşviklerle birlikte aileler için butik özel okulların sayısı arttı. Bu okulları en çok lise öğrencileri seçti. Raporda, 15-25 bin lira arasında ücretle eğitim veren 2 bin 405 okulu aileler, ilkokul ve ortaokul seviyesinde tercih etti. 

50 BİN TL VE ÜSTÜNÜ SEÇEN YÜZDE 1’DEN AZ 
25-50 bin lira arasında yıllık ücret belirleyen okulların sayısı 1.004 olarak tespit edildi. 

Bu okulları yoğunlukla velilerin anaokulu seviyesinde tercih ettikleri ve ilkokul, ortaokul, lise için de ‘ortalama yoğunlukta’ seçtikleri görüldü. Yıllık ücreti adeta dudak uçuklatan 50 bin TL ve üstü okulların sayısı 41 olarak belirlendi. Ancak bu okullara giden öğrenci sayısı yüzde 1’in bile altında kalıyor. 

HEDEF: 2023’TE YÜZDE 15 
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, özel okul rakamları, ücretleri ve teşvikleriyle ilgili Hürriyet’e şunları söyledi: “Yakın geçmişte özel okullara elit dediğimiz yüzde 1’lik varlıklı aileler çocuklarını gönderebilirlerdi. Özel okul, orta gelirli aileler için bile hayaldi, lükstü. 

Hükümetimizin, 2014’te başlattığı özel okullara teşvik programı sayesinde öğrenci sayımız yüzde 100’den fazla artarak 1 milyon 200 binleri aştı. Şimdi öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 8’i özel okullardan yararlanıyor. Bu oranı 2023’e kadar yüzde 15’e çıkaracağız. 

Devlet okullarının yanında özel okullar devletin yükünü aldığı gibi eğitimde çeşitlilik ve kaliteyi artırıyor. Birçok veli nitelik ve nicelik olarak gelişen özel okulculuk sayesinde yıllık 10-15 bin liralık bütçeyle bile çocuğunu özel okulda okutabilme imkânına sahip oldu.”hürriyet

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.